خونین‌ترین تیراندازی کانادا؛ دوست‌دختر مهاجم از ترس شب را در جنگل گذرانده بود

ماموران یگان ضربت پلیس کانادا برای چند ساعت با مظنون مقابله و در پایان او را در پمپ بزنینی در ۹۰ کیلومتری محل آغاز تیراندازی‌ها متوقف کردند

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

ماموران یگان ضربت پلیس کانادا برای چند ساعت با مظنون مقابله و در پایان او را در پمپ بزنینی در ۹۰ کیلومتری محل آغاز تیراندازی‌ها متوقف کردند

دوست‌دختر مردی که شنبه شب با تیراندازی در چند شهر نوااسکوشیا کانادا ۲۲ نفر را کشت و خونین‌ترین تیراندازی تاریخ این کشور را رقم زد، می‌گوید او احتمالا هدف اول گابریل ورتمن بوده و این که در شب واقعه، از بیم کشته شدن توسط او در درختان اطراف پناه گرفته بوده است.

گابریل ورتمن از حدود ساعت یازده و نیم شنبه شب گذشته شروع به تیراندازی به سوی اشخاصی کرد که اکنون پلیس می‌گوید تعدادی از آنها را می‌شناخته اما مابقی را هم کورکورانه هدف قرار داده است.

این واقعه که تا زمان از پای درآمدن گابریل ورتمن حدود ۱۲ ساعت (تا ظهر روز بعد) طول کشید در حوالی شهر پورتاپیکو در استان شرقی نواسکوشیا رقم خورد.

پلیس سوار کانادا، روز جمعه - ۲۴ آوریل - در کنفرانس خبری از یافته های جدید کارآگاهان خبر داد و گفت برخی از قربانیان کسانی هستند که قصد کمک به دیگران یا جلوگیری از تیراندازی داشته‌اند و یا این که رهگذر و به طور تصادفی در صحنه حضور داشته‌اند.

پلیس کانادا هنوز درباره انگیزه پشت این کشتار اظهار نظر نکرده و می گوید نمی داند که آیا این کشتار یک عمل جنون‌آمیز بوده یا مهاجم از قبل برای آن برنامه‌ریزی کرده بوده است.

با وجود این، اکنون پلیس سوار کانادا دریافته که اکثر سلاح‌های گابریل ورتمن در آمریکا و به طور غیرقانونی تهیه شده بودند.

این واقعه پس از حدود ۱۲ ساعت تعقیب و گریز در پمپ بزنیم شهر اینفیلد و با کشته شدن گابریل ورتمن خاتمه یافت.

بیشتر بخوانید

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

پلیس با انتشار این توییت درباره مشخصات خودروی قلابی پلیس هشدار داده بود

آخرین یافته‌ها چیست؟

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

پلیس سوار کانادا می‌گوید حدود ساعت ۱۱ و نیم شنبه‌شب، ۱۸ آوریل، و پس از دریافت گزارش‌ها از وقوع تیراندازی در شهر کوچک پورتاپیکو، وارد عمل شده و از ساکنان این شهر خواسته که در خانه بمانند و درها را قفل کنند.

پس از آن پلیس چندین نفر را که با گلوله از پای درآمده بودند را پیدا کرد اما اثری از ضارب نیافت.

چند ساعت بعد پلیس یک مجروح را پیدا کرد که می‌گفت از سوی کسی که با یک خودرو پلیس می رانده به او تیراندازی شده است.

حدود ساعت شش صبح روز یکشنبه، ۱۹ آوریل، دوست دختر گابریل ورتمن که شب قبل را در میان درختان پنهان شده بود به پلیس مراجعه می کند و می گوید که هدف اذیت و آزار آقای ورتمن قرار گرفته بود و این که دوست پسر او مسلح است و چند خودرو قلابی پلیس در اختیار دارد.

در این هنگام بود که پلیس کانادا در توییتر هشدار داد که: "یک فرق میان خودرو ماموران ما و خودرو مظنون هست و آن شماره ای است که کنار در عقب خودرو درج شده است. اگر خودرو پلیسی را دیدید که شما ۲۸ب۱۱ روی ستون پشت آن درج شده سریعا با ۹۱۱ تماس بگیرید."

با این حال بسیاری از خبرنگاران از بازرس دارن کمپل، مقام پلیس سوار کانادا، پرسیدند که چرا برای ساکنان و اهالی منطقه در همان روز شنبه هشداری درباره تیرانداز ارسال نشده به ویژه که یکی از مجروحان گفته بوده تیرانداز سوار بر یک خودرو قلابی پلیس بوده است.

آقای کمبل در پاسخ به خبرنگاران گفت که در حال حاضر "جواب واضح و روشنی" برای خبرنگاران ندارد اما توضیح داد که در آن زمان، یعنی شنبه شب، پلیس گمان می کرده محل هر سه خودرو قلابی پلیس آقای ورتمن را شناسایی کرده است.

آقای کمبل گفته پلیس تنها بعد از شنیدن اظهارات دوست دختر تیرانداز بود که دریافت خودروی قلابی چهارمی هم در کار است.

مقام‌های پلیس سوار کانادا اکنون می‌گویند بعد از خبر دار شدن از وجود خودرو قلابی چهارم، در حال آماده کردن پیام هشدار عمومی بوده‌اند که بالاخره ماموران طی درگیری با گابریل ورتمن در پمپ بزنینی در شهر اینفیلد، او را از پای در آوردند.

منبع تصویر، RCMP in Nova Scotia

توضیح تصویر،

هایدی استیونسن، ۲۳ ساله، پاسبان پلیس سوار کانادا، یکی از قربانیان این تیراندازی است

درباره قربانیان چه می‌دانیم؟

هایدی استیونسن، افسر پلیس سوار کانادا که تنها ۲۳ سال سن داشت، یکی از قربانیان این تیراندازی است.

لی برگرمن، معاون کمیسر پلیس سوار کانادا در استان نوا اسکوشیا در اطلاعیه‌ای گفته: "پاسبان هایدی به محض دریافت گزارش تیراندازی خود را به محل رساند و جان خود در راه حفظ امنیت عموم از دست داد. او مادر دو کودک بود. والدین او دخترشان را از دست دادند و همکاران و دوستان هایدی هم یک انسان فوق‌العاده را از دست دادند".

لیزا مک‌کولی که معلم یک مدرسه ابتدایی در شهر دیبرت بود، یکی دیگر از قربانیان این تیراندازی بود.

بقیه قربانیان که روزنامه گلوب اند میل اسامی آنها را اعلام کرده عبارتند از: "جیمی و گریگ بلیر و هیتر اوبراین که پرستار و ساکن منطقه ترورو در شرق پورتاپیکو بوده است.

پلیس سوار گفته به غیر پاسبان هایدی استیونسن، یک افسر مرد هم در جریان این واقعه زخمی شده بود اما جراحت او جدی نبود.

آیا تیراندازی‌هایی این چنین در کانادا سابقه دارد؟

کشتار جمعی از طریق اسلحه کشیدن به روی مردم عادی در کانادا بسیار نادر است و این کشور در قیاس با همسایه جنوبی خود، آمریکا، قوانین سخت‌گیرانه‌تری برای مالکیت سلاح دارد.

تیراندازی مهمی که سال گذشته در این کشور گزارش شد مربوط به دو نوجوان بود که در شمال استان غربی بریتیش کلمبیا سه نفر را کشتند از جمله یک زوج آمریکایی-استرالیایی که برای تعطیلات به کرانه غربی کانادا رفته بودند.

در سال ۲۰۱۷ الکساندر بیسونه ۶ عبادت‌کننده مسلمان در مسجدی در شهر کبک در شرق کانادا را به ضرب گلوله از پای درآرود.

پلیس سوار کانادا هم در مواردی هدف حمله ضاربان مسلح بوده است از جمله در سال ۲۰۱۴ که در استان نیو برانزویک مهاجم سه پلیس را از پای درآورد.

روز دوشنبه، جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، گفت دولت او در آستانه معرفی لایحه ممنوعیت سلاح‌های اتوماتیک و جنگی به پارلمان بود که به علت شیوع ویروس کرونا، پارلمان در اتاوا تعطیل شد.

او امروز، ۲۰ آوریل، گفت: "به محض این که این اپیدمی تمام شود، ما با جدیت تمام پیگیر جلو بردن این لایحه خواهیم شد".

اخبار مرتبط