دیوان عالی عربستان مجازات شلاق را لغو می‌کند

مجازات شلاق رائف بداوی، وبلاگ نویس عربستانی، در سال ۲۰۱۵ و پس از آن واکنش جهانی به دنبال داشت
توضیح تصویر،

مجازات شلاق رائف بداوی، وبلاگ نویس عربستانی، در سال ۲۰۱۵ و پس از آن واکنش جهانی به دنبال داشت

بنابر اسناد دادگاه عالی عربستان سعودی که به دست رسانه‌ها رسیده، این مرجع قضایی وضع و اجرای مجازات شلاق در این کشور را منع کرده است. این تصمیم در راستای وعده‌های ملک سلمان، پادشاه و محمد بن سلمان، ولیعهد قدرتمند این کشور اعلام شده که بارها از تلاش برای بهبود حقوق بشر سخن گفته‌اند.

در حکم جدید دادگاه عالی عربستان آمده که به جای مجازات شلاق، جریمه نقدی و حبس جایگزین خواهد شد.

عربستان سعودی به علت زندانی و مجازات مخالفان سیاسی و همچنین قتل فجیع جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار، با انتقادهای زیادی روبروست.

نهادهای حقوق بشری این کشور را به لحاظ رعایت حقوق بشر دارای یکی از سیاه‌ترین کارنامه‌ها در جهان می‌دانند که اجازه آزادی بیان را نمی‌دهد و به شدت هر صدای مخالفی را سرکوب می‌کند.

در سال ۲۰۱۵، محکوم کردن رائف بداوی، وبلاگ نویس سعودی به تحمل ۱۰۰۰ ضربه شلاق، با واکنش جهانی روبرو شد. او به علت اهانت به اسلام به این مجازات در ملاء عام محکوم شد و بنا بود به تدریج این ۱۰۰۰ ضربه شلاق را دریافت کند اما با افزایش فشارهای جهانی برای توقف مجازات و نگرانی از سلامت جسمی او، عربستان از ادامه شلاق زدن رائف بداوی صرف‌نظر کرد.

منبع تصویر، AFP

همزمان با اعلام این تصمیم دادگاه عالی، روز جمعه، ۲۴ آوریل، گزارش شد که عبدالله الحمید، از برجسته‌ترین فعالان حقوق بشری عربستان، در زندان‌های این کشور و در پی عدم رسیدگی پزشکی به وضعیت جسمی او درگذشته است.

عبدالله الحمید ، بنیان‌گذار انجمن حقوق مدنی و سیاسی عربستان ، پس از سکته مغزی به کما رفته بود. گروه‌های مدافع حقوق بشر مدت‌ها خواستار آزادی وی بودند.

دکتر الحمید ، ۶۹ ساله، و یک فعال دیگر، محمد القحطانی، همزمان محاکمه شدند و به ترتیب به ۱۰ و ۱۱ سال زندان محکوم شدند. آنها به "تحریک ناآرامی" در عربستان متهم شده بودند.

چند روز پیش هم سازمان عفو بین الملل در تازه ترین گزارش خود نسبت به افزایش کم سابقه اعدام ها در عربستان ابراز نگرانی کرد و گفت در سال میلادی گذشته، عربستان با حدود ۱۸۰ اعدام بعد از ایران رتبه دوم پیشتازان مجازات اعدام در جهان را کسب کرده است.