وزارت دارایی آمریکا یک شرکت و مالک ایرانی-عراقی‌اش را تحریم کرد

استیو منوچین

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

استیون منوچین وزیر دارایی آمریکا

وزرات دارایی آمریکا شرکت خدمات معدنی طایف و مالک آن را تحریم کرد و می‌گوید این شرکت در پشتیبانی از سپاه قدس محموله‌هایی را به یمن قاچاق کرده است.

در بیانیه وزارت دارایی آمریکا امیر دیانت شهروند ایرانی- عراقی به قاچاق اسلحه و موشک به یمن متهم شده است.

علاوه بر این، دادستانی منطقه کلمبیا هم علیه آقای دیانت و یکی از شرکایش به اتهام نقض تحریم‌ها و پولشویی اعلام جرم کرده است.

وزارت دارایی آمریکا آقای دیانت را با بهنام شهریاری و رستم قاسمی از فرماندهان سپاه قدس مربوط دانسته و گفته او چند سال است در قاچاق محموله بخصوص از ایران به یمن فعال است. آمریکا همچنین می‌گوید آقای دیانت برای کمک به سپاه قدس سال گذشته سعی کرده یک نفتکش خریداری کند.

تحریم‌های وزارت دارایی آمریکا شامل مسدود کردن تمام دارایی‌های آقای دیانت و شرکت طایف می‌شود و آمریکایی‌ها هم از هر گونه معامله با آنها منع شده‌اند.

در بیانیه استیون منوچین، وزیر دارایی آمریکا که امروز منتشر شد آمده: "رژیم ایران و حامیانش همچنان تامین مالی سازمان‌های تروریستی را به رفاه مردم خودشان ترجیح می‌دهند."

تنش تهران و واشنگتن از دو سال پیش شدت یافته؛ پس از اینکه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا یک‌طرفه از توافق هسته‌ای خارج شد و تمام تحریم هایی را که با این توافق لغو شده بودند با شدت و گستردگی بیشتری برگرداند.

از آن زمان وزارت دارایی آمریکا مرتب افراد و شرکت‌هایی را که آنها را به نقض تحریم و حمایت از سازمان‌های تروریستی متهم می‌کند در فهرست تحریم قرار می‌دهد.

آمریکا همچنین سپاه پاسداران را در زمره سازمان‌های "تروریستی" قرار داده و آیت‌الله خامنه‌ای و دفتر او و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران را هم مشمول تحریم‌ها کرده است.

جنگ لفظی دو کشور با انفجار و توقیف متقابل نفت‌کش‌هایی در خلیج فارس و آب‌های بین‌المللی ادامه یافت و سرانجام با حمله پهپادی آمریکا به قاسم سلیمانی در عراق و کشتن او به اوج رسید. ایران در اقدامی تلافی‌جویانه به پایگاه‌های آمریکا در عراق حمله موشکی کرد.