جو بایدن اتهام آزار جنسی کارمند سابقش در کنگره را تکذیب کرد

جو بایدن که در دوره باراک اوباما معاون او بود اکنون برای رویارویی با دونالد ترامپ در ماه نوامبر آینده حاضر می‌شود

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

جو بایدن که در دوره باراک اوباما معاون او بود اکنون برای رویارویی با دونالد ترامپ در ماه نوامبر آینده حاضر می‌شود

جو بایدن، نامزد بالقوه حزب دموکرات برای حضور در انتخابات نوامبر امسال، اتهام آزار جنسی که از سوی یکی از کارمندان سابقش را تکذیب کرده است، این زن حدود ۳۰ سال پیش در دفتر کنگره برای او کار می‌کرد. اما تارا رید می‌گوید هنگامی که آقای بایدن سناتور بود، او را در حاشیه یک روز کاری در خلوت به طور جدی آزار داده است.

آقای بایدن روز جمعه، اول مه، در خلال یک مصاحبه تلویزیونی گفت: "با صراحت می‌گویم چنین چیزی هرگز روی نداده است."

او همچنین خواستار این شد که آرشیو مجلس سنا به دقت بررسی شود. این درخواست آقای بایدن پاسخی است به ادعای خانم رید که مدعی است در همان زمان به یکی از کمیته‌های اخلاقی کنگره مراجعه کرده و در آنجا شکایت خود از آقای بایدن و موضوع آزار جنسی را به ثبت رسانده است.

اما تاکنون تلاش رسانه‌های آمریکا از جمله نیویورک‌تایمز برای پیدا کردن اسناد این شکایت ادعایی تاکنون به جایی نرسیده است.

خانم رید مدعی است که مدارک بیش از ۳ دهه حضور آقای بایدن در مجلس سنا همگی در آرشیو موجود است و موضوع شکایت او از آقای بایدن هم باید میان آنها باشد.

آرشیو مربوط به ۳۶ سال سابقه جو بایدن در کنگره در دانشگاه ایالت دلاوِر نگه داری می شود و این دانشگاه گفته هیچ مدرکی را تا دو سال پس از خروج آقای بایدن از صحنه سیاسی، منتشر نخواهد کرد.

بیشتر بخوانید

منبع تصویر، Scott Olson

توضیح تصویر،

این اتهام ادعایی می تواند در فرآیند انتخاب یار انتخاباتی که در صورت پیروزی معاون آقای بایدن خواهد شد تاثیر بگذارد چرا که او وعده داده از یک زن برای معاونت خود دعوت کند

تارا رید چه اتهامی به بایدن زده؟

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

خانم رید همچنین ماه گذشته رسما با مراجعه به پلیس علیه جو بایدن شکایت کرده و او را به آزار جدی جنسی متهم کرده است.

تارا رید سی سال پیش برای جو بایدن، معاون سابق باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا کار می کرده.

او گفته این اتفاق "تعرض جنسی" در دوره‌ای رخ داد که او به عنوان کارمند دفتر بایدن در سنا کار می‌کرد.

بایدن از سال ۱۹۷۳ تا ۲۰۰۹ سناتور ایالت دلاور بود.

تارا رید ٥٦ ساله از سال ١٩٩٢ تا ١٩٩٣ برای آقای بایدن کار می کرده است.

خانم رید ادعا کرده که در هنگام " تعرض جنسی" رئیس سابقش او را به طرف دیوار هل داده و با بردن دستش به زیر لباس، او را مورد تعرض جنسی قرار داده بود.

خانم رید، این ادعاها را در ماه مارس با کیتی هارپر، مجری یک برنامه پادکست، مطرح کرده بود.

او گفت در بهار سال ۱۹۹۳ از او خواسته شده بود یک کیف ورزشی را تحویل سناتور بایدن بدهد که خود را با او تنها یافت.

او به خانم هارپر گفت: "واقعا حرفی میان ما رد و بدل نشد، او مرا بیخ دیوار گیر انداخت... خیلی سریع اتفاق افتاد... دستانش روی من بود و زیر لباسم" و اضافه کرد که آقای بایدن با انگشتانش به او تعرض کرد.

خانم رید افزود: "یادم می آید همان موقع گفت 'می‌خواهی جای دیگری برویم؟' و بعد وقتی خودم را عقب می‌کشیدم... گفت 'بازی در نیاور شنیدم مرا دوست داری.' این عبارت توی گوشم ماند."

او گفت این واقعیت که آقای بایدن از نگاه او پرچم‌دار حقوق زنان بود این تجربه را تکان دهنده‌تر کرد.

خانم رید روز ۹ آوریل شکایتی در اداره پلیس تنظیم کرد که در آن فقط می گوید قربانی تعرض جنسی بوده اما از آقای بایدن نام نمی برد. او در توییتی نوشت که او "فقط به دلایل امنیتی" و به دلیل آنکه از سوی بعضی مورد تهدید اینترنتی قرار گرفته این شکایت را تنظیم کرده؛ چون به دلیل گذشت زمان طولانی نمی تواند قانونا آقای بایدن را تحت پیگرد قرار دهد.

خانم رید یکی از هشت زنی بود که سال پیش آقای بایدن را به دستمالی، بغل یا بوسیدن نامناسب متهم کردند اما هیچ یک در آن زمان رفتار آقای بایدن را تعرض جنسی توصیف نکردند.

آقای بایدن همان زمان در ویدیویی کوتاه اذعان کرد که او از آن دسته آدم‌هایی است که از دست زدن و بغل کردن و بوسیدن یا نزدیک شدن فیزیکی به افراد به عنوان یکی از راه‌های ارتباط میان فردی استفاده می‌کند اما اکنون که به نظر می رسد هنجارهای اجتماعی تغییر کرده، آماده است که رفتارش را اصلاح کند و قول داد در تعامل با زنان "ملاحظه بیشتری" به خرج دهد.