تلویزیون کره‌شمالی از حضور کیم جونگ اون در یک مراسم رسمی خبر داد

توضیح ویدئو،

حضور کیم جونگ اون در انظار به روایت تلویزیون کره شمالی

کیم جونگ اون پس از سه هفته در انظار عمومی دیده شد. به گزارش تلویزیون دولتی این کشور او روز جمعه در مراسم افتتاح یک کارخانه تولید کودشیمیایی حاضر شده است. در سه هفته گذشته شایعات فراوانی درباره احتمال وخامت حال و حتی مرگ او منتشر شده بود.

تلویزیون دولتی کره شمالی روز جمعه ساعتی پس از اعلام این خبر، عکسی را نشان داد که گفت از حضور کیم جونگ اون برای قیچی کردن روبان افتتاح یک کارخانه کود شیمیایی تهیه شده و همزمان تاکید کرد که با ورود رهبر کره شمالی به این مراسم حاضران "شور و شعف خاصی " از خود نشان داده‌اند.

با این حال، خبر تلویزیون دولتی کره جنوبی که تنها با یک عکس منتسب به رویداد امروز مخابره شده، مستقلا قابل تایید نیست.

شایعات درباره وضعیت جسمی رهبر کره‌شمالی از آنجا قوت گرفت که کیم جونگ-اون در مراسم رسمی بزرگداشت سالروز تولد پدر بزرگش در روز ۱۵ آوریل غایب بوده و این غیبت به شایعه‌ها دامن زد. او از ۱۲ آوریل به این سو دیده نشده بود.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

این عکسی است که تلویزیون دولتی کره شمالی ساعتی بعد از خبر حضور کیم جونگ اون در مراسم افتتاحیه یک کارخانه تولید کود شیمیایی منتشر کرد

پس از آن گزارش شد هیاتی شامل اعضای بلندپایه دپارتمان بین‌المللی حزب کمونیست چین که زیر نظر کمیته مرکزی حزب فعالیت می‌کند،پنجشنبه هفته گذشته از پکن به کره شمالی سفر کرده است. این نهاد در چین، مسئول تنظیم روابط با کره‌شمالی است.

یک سایت خبری مستقر در سئول، پایتخت کره جنوبی هم روز ۱۲ آوریل در گزارشی به نقل از یک منبع بی‌نام در کره شمالی از بهبودی حال رهبر کره شمالی پس از انجام عمل جراجی قلبی عروقی خبر داده بود با این حال، ظاهر نشدن او در انظار عمومی طی ۲۰ روز گذشته، گمانه‌زنی‌های فراوانی را دامن زده بود.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

تلویزیون کره‌شمالی گزارش کرده که با حضور کیم جونگ اون در این مراسم حاضران "فریاد شوق و هورا" کشیده‌اند

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا هم روز چهارشنبه گفته بود که این کشور اخیرا نشانی از کیم جونگ اون رهبر کره‌شمالی "ندیده است" و گزارش‌ها درباره وضع سلامتی او را "به دقت" زیر نظر دارد.

آقای کیم، ۳۶ سال دارد و آن طور که گفته شده به امراضی چون فشار خون و قند بالا مبتلاست.

با وجود گمانه‌زنی‌های متعدد درباره وضعیت جسمی رهبر کره شمالی، برخی گزارش‌ها هم می‌گفتند ممکن است کیم جونگ اون مشغول وقت‌گذرانی در مرکز سیاحتی وونسان باشد، شاید به این دلیل که نمی‌خواهد به مراکز شیوع ویروس کرونا نزدیک باشد.

کره‌شمالی در اواخر ماه ژانویه مرزهای خود را به دلیل اپیدمی کرونا در چین بست.