کرونا؛ وقتی خودآرایی بر ترس غلبه می‌کند

آرایشگاه‌

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

مقررات جدید در آلمان آرایشگر و مشتری را به استفاده از ماسک ملزم کرده است

آلمان آخرین کشوری است که محدودیت تردد و قرنطینه را تعدیل کرده اما در نقاط دیگر اروپا، آرایشگاه‌ها برای از سرگیری فعالیت در جستجوی راه‌هایی برای رعایت محدودیت‌های وضع شده هستند، محدودیت‌هایی مثل استفاده نکردن از سالن انتظار، قرار ندادن مجله برای سرگرمی مشتریان، ممنوعیت کوتاه کردن مو بدون شستشو و استفاده از ماسک برای مشتریان و آرایشگران.

آرایشگاه‌های آلمان برای نخستین بار از روز ۲۳ مارس (چهارم فروردین) درهای خود را به روی مشتریان باز کرده‌اند اما واقعیت این است که آغاز به کار به معنی بازگشت به روال عادی نیست.

وزارت امور اقتصادی و اجتماعی آلمان این محدودیت‌ها را وضع کرده و می‌گوید رعایت آنها واجب است چرا که آرایشگری ماهیتا حرفه‌ای است بر اساس ارتباط فرد با فرد.

از جمله مقرراتی که این وزارتخانه برای آرایشگاه‌ها وضع کرده فاصله یک و نیم متری بین مشتریان و همچنین پرهیز از استفاده از سشوار برای خشک کردن مو است.

آرایشگر باید قبل از شستن موی مشتری، دستکش داشته باشد اما برای کوتاه کردن مو می‌تواند دستکشش را در آورد.

طبق مقررات، گفتگوی چهره به چهره ممنوع است و محاوره آرایشگر و مشتری مو باید حتما رو به آینه باشد و حتی الامکان مختصر و مفید.

با این محدودیت‌ها، سنت تبادل اخبار و شایعات در سلمانی هم در عمل ممنوع شده است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

دیمین مک گینیس، خبرنگار بی‌بی‌سی - برلین

از رنو هارمز، صاحب سالن آرایش هارمز در منطقه مسکونی و پر درخت پرنزلائربرگ برلین پرسیدم وضعیت آرایش موی سر اکثر مردم چگونه است؟

او با خنده می‌گوید: "خیلی مضحک. خیلی از مردم در خانه موی خود را کوتاه یا رنگ کرده‌اند. کار اصلی ما رفع خطاها و جبران مافات است."

در شش هفته تعطیلی آرایشگاه‌ها، مشتریان آقای هارمز کوپن‌هایی را خریدند. این کار درمیان بسیاری از ساکنان برلین رواج دارد و هدف از آن کمک به فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و کافه‌های محلی مورد علاقه است. این کوپن‌ها تا نیمی از عایدی معمول این کسب و کارها را جبران کرده که عملا آنها را سر پا نگه داشته است.

اما نتیجه اینکه با بازگشایی آرایشگاه، رنو هارمز از مشتریان به جای پول، کوپن‌های قبلی خودش را تحویل می‌گیرد که یعنی کار مجانی. مقررات جدید تعداد مشتریانی را هم که هر آرایشگاه می‌تواند بپذیرد به حدود نصف قبل از قرنطینه کاهش داده است. بعد از اصلاح هر مشتری، تمام وسایل هم باید ضدعفونی و مقررات سفت و سخت فاصله‌گیری اجتماعی کاملا رعایت شوند.

البته کمبود مشتری اصلا وجود ندارد و وقت گرفتن از بسیاری از آرایشگاه‌های برلین بسیار دشوار است. چند هفته قبل از قرنطینه، بسیاری از مشتریان از ترس کرونا وقت خودشان را لغو کرده بودند. احساس رنو هارمز این است که مردم هنوز نگران هستند اما باز هم برای وقت با هم رقابت می‌کنند. او با خنده می‌گوید: "میل به خودآرایی قطعا قوی‌تر از ترس است."

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

مشتریان باید در سالن حداقل یک متر و نیم با هم فاصله داشته باشند

سازمان نظارت بر پیش‌گیری از کرونا می‌گوید در مقایسه با بسیاری مشاغل، تماس آرایشگر با مشتری بمراتب نزدیکتر است.

آرایشگاه‌ها ملزمند نام مشتریان خود را هم ثبت کنند تا در صورت لزوم، ردیابی مبتلایان احتمالی آسانتر شود.

در سراسر اروپا، آرایشگاه‌ها از جمله اولین مشاغلی بودند که با کاهش سخت‌گیری‌ها اجازه یافتند کار را از سر بگیرند.

آرایشگاه‌های اسپانیا دیروز کار را از سر گرفتند اما ملزمند تنها با سی درصد ظرفیت کار کنند و فقط با وقت قبلی مشتری بپذیرند.

پس از آنکه دانمارک ۱۷ آوریل (حدود سه هفته پیش) بازگشایی آرایشگاه‌ها را اعلام کرد، وبسایت یکی از آرایشگاه‌های رنجیره‌ای این کشور از کار افتاد و یکی از روزنامه‌های محلی دلیل آن را کثرت مراجعان برای گرفتن وقت عنوان کرد.

اما اجرای مقررات چه اندازه دشوار است و چگونه ممکن است حرفه آرایشگری را تغییر دهد؟

آلیسون بدریک آرایشگر سیاری است که در منطقه باکینگامشر بریتانیا کار می‌کند. او همچنان منتظر تصمیم دولت در مورد از سرگیری فعالیت‌های اقتصادی است و مقرراتی که باید برای آن رعایت شوند. او نگران است آزادی فعالیت آرایشگران در بریتانیا به این زودی‌ها نباشد.

خانم بدریک می‌گوید اکثر مقررات در کشورهای دیگر منطقی‌اند اما به کار بستن آنها چالشی دشوار است. او بخصوص الزام مشتری به استفاده از ماسک هنگام کوتاه کردن مو را دشوار می‌داند چرا که بند ماسک مانع از کوتاه کردن موهای اطراف گوش می‌شود: "مگر اینکه ماسک بند نداشته باشد، در غیر این صورت نمی‌دانم چطور باید کار کرد."

در آلمان، رئیس اتحادیه آرایشگران در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت مشتریان مجازند بند ماسک را مدتی کوتاه از پشت گوششان بردارند و ماسک را با دست روی صورت نگه دارند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

طبق مقررات جدید آرایشگران باید بعد از هر بار مصرف روپوش ها را بشویند.

آرایش مو چه تجربه‌ای خوشایند بود چه ناخوشایند اکنون به نظر می‌رسد که بعد از لغو قرنطینه شکلی متفاوت خواهد داشت.

فاصله گیری اجتماعی یعنی آرایشگاه‌ها نمی‌توانند به تعداد قبلی مشتری بپذیرند. گروه آرایشگاه‌های بلوتیت در لندن پیش‌بینی می‌کند که با نصف ظرفیت کار خواهد کرد.

این شرکت در نظر دارد برای هر مشتری، پانزده دقیقه بیشتر وقت صرف کند تا مقررات نظافت و ضدعفونی کامل اجرا شوند. آنها امیدوارند ساعت‌های کار را افزایش دهند و کارکنان را در دو شیفت به کار گیرند.

پی از بازگشایی، شعبه‌های این گروه بر "مراقبت مدام از مو" تاکید خواهند کرد و امیدوارند "بعضی خدمات تجملی" مثل ماساژ سر، شامپو و پذیرایی با نوشیدنی را احیا کنند.

هنوز معلوم نیست وقتی زمانش برسد، مقررات دولت بریتانیا چه خواهد بود اما هرچه باشد، حتما به معنی افزایش هزینه است.

سخنگوی بلوتیت می‌گوید: "هزینه‌ها به خاطر طولانی‌تر شدن وقت هر مشتری و استفاده از پوشش محافظ بیشتر خواهد بود اما برای ما، ایمنی و سلامت مشتریان و کارکنان خودمان در اولویت است."

اما غیبت چه می‌شود؟

خانم بدریک تاکید دارد که سلمانی، "صحبت کردن با مشتری" است:

"بخش بزرگی از آنچه که باعث می‌شود مردم به آرایشگاه بروند، گپ زدن است. جالب است ببینیم با حذف این جنبه، چه می‌شود.:"

مقررات جدید در آرایشگاههای آلمان

  • مراجعه باید با وقت قبلی انجام شود تا نیازی به انتظار در سالن نباشد
  • هنگام کوتاه کردن مو، مشتریان و آرایشگران باید یک متر ونیم با هم فاصله داشته باشند
  • آرایشگر و مشتری باید ماسک بزنند
  • ارتباط رو در رو ممنوع است و هر گفتگو درباره نوع آرایش، رنگ مو و غیره باید در آینه صورت گیرد و هرچه کوتاه‌تر باشد.
  • حتی الامکان از خشک کردن با سشوار خودداری شود.
  • باید در سالن آرایشگاه هوای جریان داشته باشد؛ حداقل صد متر مکعب در ساعت برای هر آرایشگر
  • قیچی و سایر وسایل و همچنین صندلی آرایشگاه باید بعد از هر مشتری کامل ضد غفونی شوند
  • روپوش سلمانی باید بعد از هر مشتری کاملا شسته شود و در صورت امکان، از روپوش یک بار مصرف استفاده شود
  • مشتریان باید هنگام ورود به آرایشگاه دست خود را با صابون بشویند

منبع: اتحادیه خدمات بهداشتی و رفاهی آلمان