هشدار نسبت به 'عواقب جدی' بازگشایی شتابزده در آمریکا

دکتر آنتونی فاچی

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

دکتر آنتونی فاچی طی تماسی ویدئویی در این جلسه شرکت کرد

یک مقام بلندپایه بهداشت عمومی در آمریکا در یک جلسه سنا اخطار داده است که اگر در بازگشت به روال عادی شتابزده عمل شود، ویروس کرونا بیش از پیش گسترش خواهد یافت.

دکتر آنتونی فاچی، رئیس سازمان بیماری های واگیردار، گفت اگر توصیه های فدرال برای بازگشایی دنبال نشود، "جهش های کوچک" در شمار مبتلایان تبدیل به موارد تازه شیوع بیماری خواهد شد.

او گفت: "اگر یک ناحیه یا یک ایالت یا منطقه این خطوط راهنما را رعایت نکند و فعالیت ها را از سر گیرد... عواقب آن می تواند واقعا جدی باشد."

او همچنین گفت که آمار واقعی مرگ در آمریکا احتمالا بالاتر از رقم رسمی ۸۰ هزار نفر است.

پیام او با لحن خوشبینانه دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور، که مشتاق است فعالیت های اقتصادی به حال عادی بازگردد ناسازگار است.

دکتر فاچی طی تماسی ویدئویی از دفتر کارش با اعضای یک کمیته مجلس سنا صحبت می کرد.

او درباره طرح کاخ سفید تحت عنوان "بازگشایی مجدد آمریکا" اظهار نظر می کرد که شامل سه دوره ۱۴ روزه است که ایالات این کشور باید اجرای آنها را برای بازگشایی مد نظر قرار دهند.

چندین ایالت که شروع به رفع محدودیت های اقتصادی کرده اند شاهد افزایش آمار مبتلایان بوده اند.

آقای فاچی نسبت به خطر دامن زدن به شیوعی که مقام ها قادر به کنترل آن نیستند هشدار داد و افزود که چنین وضعیتی بهبود اقتصادی را عقب خواهد انداخت و می تواند به "رنج و مرگ" منجر شود.

هرچند کاخ سفید خطوط راهنما برای بازگشایی را تشریح کرده، اما تصمیم نهایی در مورد چگونگی کاهش مقررات منع تردد با فرمانداران ایالات است.

'محتاطانه خوشبین'

دکتر فاچی در پاسخ به امکان بازگشت این "ویروس به شدت مسری" در پاییز گفت "کاملا ممکن" است.

"امیدوارم که اگر تهدید بروز موج دوم بیماری وجود داشته باشد، بتوانیم به طور موثری آن را مدیریت کنیم و مانع شیوع تازه (در سطح وسیع) شویم."

دکتر فاچی همچنین گفت که ساخت واکسن های متعددی در جریان است اما "هیچ تضمینی" وجود ندارد که اینها موثر باشند، هرچند دانش او از سایر ویروس ها باعث "خوشبینی محتاطانه" او می شود.

او گفت: "نامزدهای زیادی وجود دارند و امیدوارم برندگان متعددی داشته باشیم. به عبارت دیگر چندین تیر به سوی یک هدف پرتاب شده است."

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

دکتر فاچی از اعضای کارگروه مبارزه با کرونا در کاخ سفید است

شهادت از راه دور

شاهدان و برخی از سناتورها از راه دور در جلسه کمیته بهداشت، آموزش، کار و مزایای بازنشستگی سنا شرکت کردند.

سه عضو کارگروه کاخ سفید در مبارزه با اپیدمی که در این جلسه شرکت کردند، از جمله دکتر فاچی، بعد از تماس با بیماران خود را قرنطینه کرده اند.

دو نفر دیگر دکتر رابرت ردفیلد مدیر مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها و استفان هان رئیس سازمان مواد دارویی و غذایی آمریکا هستند.

تست دکتر فاچی منفی بوده است اما فعلا به کار از خانه ادامه خواهد داد تا دوباره تست شود.

برخی ایالات شروع به لغو محدودیت ها کرده اند. جورجیا، اوکلاهما، آلاسکا و کارولینای جنوبی به برخی کسب و کارها اجازه بازگشایی داده اند و طرح هایی را برای کاهش بیشتر این مقررات اعلام کرده اند.

این اولین بار از اعلام وضعیت اضطراری ملی در آمریکا به خاطر ویروس کرونا بود که دکتر فاچی در یک جلسه کنگره شرکت می کرد.

او که از چهره های ممتاز بهداشتی در آمریکاست پیشتر از سوی دولت ترامپ از شرکت در یک جلسه کمیته مجلس نمایندگان که موضوع آن بررسی عملکرد دولت بود منع شد.

آخرین وضعیت در آمریکا

به گزارش دانشگاه جانز هاپکینز در آمریکا هم اکنون ۱.۳ میلیون مورد تایید شده از ابتلا به کووید ۱۹ وجود دارد - که تقریبا شش برابر آمار رسمی برخی دیگر از کشورها با شیوع گسترده از جمله روسیه است.

آقای ترامپ روز دوشنبه گفت که آمریکا در گرفتن تست کرونا از عموم "موفق" بوده است.

با این حال براساس آمارها تا این هفته ۲.۷۵ درصد از جمعیت ۳۳۰ میلیون نفری آمریکا تست شده اند.

پیشتر اعلام شد که در پی ابتلای دو دستیار کاخ سفید به ویروس کرونا به کارکنان دستور داده شده هنگام ورود به بخش غربی ساختمان ماسک بزنند.

بیشتر بخوانید: