مایک پومپئو به دیدار بنیامین نتانیاهو می‌رود

مایک پومپئو

منبع تصویر، Getty Images

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، برای دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، به بیت المقدس سفر کرده است. بنا بر گزارش ها، برنامه دولت اسرائیل برای ضمیمه کردن بخش هایی از اراضی اشغالی فلسطینیان و نیز همکاری‌های اقتصادی اسرائیل با چین از جمله موارد مورد بحث طرفین است.

مایک پومپئو و بنیامین نتانیاهو روز چهارشنبه (۱۳ مه)‌ در مقر نخست وزیری واقع در بیت المقدس گفتگو می کنند - یک روز پیش از آن که دولت ائتلافی جدید آقای نتانیاهو رسما کار خود را آغاز کند.

گفته می شود وزیر امور خارجه آمریکا بر مخالفت واشنگتن با اعطای قرارداد ۱/۵ میلیارد دلاری احداث یک کارخانه تصفیه آب اسرائیل به یک شرکت چینی تاکید خواهد کرد. برخی گزارش‌ها حکایت از آن دارد که مقامات اسرائیلی اخیرا واشنگتن را از تجدید نظر در قصد خود مطلع کرده اند.

وزارت امور خارجه آمریکا پیشتر با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده بود که طرفین درباره تلاش‌های متقابل برای مهار همه گیری ویروس کرونا و موضوعات مرتبط با «نفوذ شرورانه» ایران در منطقه گفتگو خواهند کرد.

از طرف دیگر، مایک پومپئو به روزنامه هاآیوم اسرائیل گفته است که برنامه دارد درباره طرح صلح پیشنهادی آمریکا موسوم به معامله قرن و نیز برنامه اسرائیل برای ضمیمه کردن بخش هایی از کرانه غربی رود اردن به خاک خود با طرف اسرائیلی گفتگو کند.

آقای پومپئو در عین حال از پاسخ به این سوال که آیا اسرائیل «چراغ سبز» این اقدام جنجالی را از ایالات متحده دریافت کرده است یا خیر خودداری کرد و گفت تصمیم در این خصوص در نهایت بر عهده اسرائیل است.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: ‌"من در گذشته گفته‌ام این تصمیمی است که اسرائیلی‌‌ها خواهند گرفت. من می خواهم درک کنم که رهبری جدید، دولت آتی (اسرائیلی) در این خصوص چه نظری دارد. "

او افزود: "مطمئنا موضع خود در مورد بهترین راه از دید خودمان را با آنها مطرح می کنم تا مطابق آنچه در چشم انداز خود برای صلح پیش بینی کرده ایم پیش برویم."

انتظار می رود آقای پومپئو در این سفر با بنی گانتس، رهبر حزب آبی و سفید که به تازگی برای تشکیل دولت وحدت ملی با بنیامین نتانیاهو به توافق رسیده است نیز دیدار کند. این فرمانده سابق ارتش قرار است در کابینه جدید سمت وزیر دفاع را برعهده بگیرد و پس از ‍۱۸ ماه به جای نتانیاهو نخست وزیر شود.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

اسرائیل قصد دارد که در تابستان امسال روند ضمیمه کردن بخش هایی از کرانه غربی رود اردن به قلمروی خود را آغاز کند

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

بنیامین نتانیاهو و بنی گانتس روز دوشنبه (۲۰‌ آوریل) در جریان امضای موافقتنامه تشکیل یک دولت وحدت ملی، درباره آغاز روند ضمیمه کردن بخش هایی از سرزمین‌های اشغالی فلسطینیان در تابستان امسال نیز به توافق رسیدند.

بنیامین نتانیاهو می گوید روند ضمیمه کردن بخش هایی از سرزمین‌های اشغالی فلسطینیان در تابستان امسال (ماه ژوییه) آغاز خواهد شد. گروه‌های فلسطینی به شدت این سیاست را محکوم کرده اند.

بسیاری از کشورهای عرب نیز با این برنامه اسرائیل به شدت مخالف هستند.

همچنین گزارش‌ها حکایت از آن دارد که دولت فرانسه برای سازماندهی یک واکنش جدی اتحادیه اروپا به هرگونه ضمیمه شدن بخش هایی از کرانه غربی رود اردن توسط اسرائیل تلاش تازه‌ای را آغاز کرده است.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه (۱۱ مه) به نقل از سه دیپلمات اروپایی ناشناس گزارش داد که بلژیک، جمهوری ایرلند و لوکزامبورگ هم مانند فرانسه به دنبال آن هستند که در نشست روز جمعه (۱۵ مه) وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در مقر این نهاد در بروکسل، گزینه مجازات‌‌های اقتصادی احتمالی علیه اسرائیل بررسی شود.

هنوز معلوم نیست که در واکنش به این اقدام احتمالی، اتحادیه اروپا چه مجازات هایی را بررسی خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

دولت دونالد ترامپ در ماه نوامبر ۲۰۱۹ با تجدید نظر در موضع رسمی چند دهه گذشته آمریکا اعلام کرد که شهرک‌های اسرائیل در کرانه غربی را غیر قانونی نمی داند. این در حالیست که مصوبات سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا ساخت شهرک‌های یهودی‌نشین را غیرقانونی می‌داند و این مناطق را تحت اشغال نظامی می داند.

اسرائیل کرانه غربی رود اردن و غزه را در جریان جنگ‌ سال ۱۹۶۷ با شکست دادن ارتش‌های اردن و مصر تصرف کرد. چند صد هزار شهروند اسرائیل هم اکنون در شهرک هایی واقع در کرانه غربی زندگی می کنند.

آقای نتانیاهو و بنی گانتس چند هفته پیش اعلام کردند که برای مقابله با شیوع کرونا برای تشکیل دولتی اضطراری به توافق رسیده‌اند. قرار است که آقای نتانیاهو به مدت یک سال و نیم نخست وزیری را بر عهده خواهد داشت و بعد از آن این سمت به بنی گانتس برسد.

بنی گانتس پذیرفته که نخست وزیر اسرائیل اجازه داشته باشد «توافق خود با آمریکا بر سر اجرای طرح اعمال حاکمیت ملی اسرائیل بر کرانه غربی را از روز یکم ژوئیه ۲۰۲۰ به بعد برای تصویب به کابینه و سپس به پارلمان (کنست) ارایه کند.»

بنی گانتس و بنیامین نتانیاهو همچنین توافق کردند که اسرائیل برای ضمیمه کردن بخش هایی از کرانه غربی در چارچوب یک توافق کامل با آمریکا و در گفتمانی با جامعه بین المللی گام بردارد «از جمله در خصوص نقشه‌های (کرانه غربی).»

بنیامین نتانیاهو سال پیش در جریان مبارزات انتخاباتی وعده ضمیمه کردن شهرک‌های واقع در کرانه غربی به خاک اسرائیل را داده بود. این اقدام جنجالی که می تواند با واکنش تند فلسطینی‌ها و نیز جامعه بین المللی مواجه شود پیش از این عمدتا توسط احزاب راست افراطی مطرح می شد اما در سال‌های اخیر حزب لیکود به رهبر‌ی آقای نتانیاهو نیز از آن حمایت کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در ژانویه ۲۰۲۰ طرح معامله قرن را برای پایان دادن به مناقشه اسرائیل و فلسطینی‌ها ارائه کرد که به شدت از سوی فلسطینی‌ها و بسیاری از کشورهای عرب رد شد.