یک دموکرات ارشد: فروش اسلحه به عربستان علت برکناری بازرس وزارت خارجه

دموکرات های کنگره درباره برکناری بازرس کل وزارت امور خارجه تحقیق می کنند

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

دموکرات های کنگره درباره برکناری بازرس کل وزارت امور خارجه تحقیق می کنند

یک عضو ارشد حزب دموکرات در کنگره آمریکا برکناری بازرس کل وزارت امور خارجه ایالات متحده را به روابط دونالد ترامپ با عربستان سعودی مرتبط دانسته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، الیوت اِنگل، رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا می گوید اخراج استیو لینیک از وزارت خارجه ممکن است به خواسته آقای ترامپ برای فروش تسلیحات به عربستان سعودی ارتباط داشته است.

به گفته آقای انگل، آقای استیو لینیک درباره طرح دولت ترامپ برای فروش تسلیحات به این کشور با بهره گیری از اعلام وضعیت اضطراری ملی تحقیق می کرد.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا انتقام جویی سیاسی را به عنوان علت برکناری آقای لینیک رد کرده است.

به گفته آقای پومپئو، آقای لینیک به عملکرد وزارت امور خارجه آسیب می زد و برای همین از رییس جمهوری خواهان برکناری او شده است.

آقای ترامپ جمعه شب در نامه ای به ننسی پلوسی،‌ رییس مجلس نمایندگان برکناری استیو لینیک، بازرس کل وزارت امور خارجه را اعلام کرد.

او در این نامه، علت برکناری آقای لینیک را فقدان اعتماد عنوان کرد.

استیو لینیک در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما به این سمت منصوب شده بود.

بعضی از افراد مطلع در کنگره آمریکا علت برکناری آقای لینیک را تحقیقات او درباره بهره گیری مایک پومپئو وزیر امور خارجه از کارکنان این وزارتخانه برای انجام کارهای شخصی خود و همسرش عنوان کرده اند.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

آقای ترامپ فقدان اعتماد را علت برکناری آقای لینیک عنوان کرد

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در پی این اقدام، آقای انگل به همراه باب منندز، سناتور دموکرات و عضو ارشد کمیته روابط خارجی مجلس سنا اعلام کردند در این باره تحقیق خواهند کرد.

آقای انگل در بیانیه ای گفت:‌ "متوجه شده ام که ممکن است دلیل دیگری برای اخراج آقای لینیک وجود داشته باشد. او به درخواست من درباره اعلام یک وضع اضطراری دروغین به وسیله ترامپ برای فروش اسلحه به عربستان سعودی تحقیق می کرد."

آقای انگل افزود:‌ "هنوز اطلاعات کاملی نداریم ولی خواسته وزیر خارجه برای برکناری آقای لینیک پیش از پایان تحقیقاتش نگران کننده است. دولت باید با تحقیقات مشترک من و سناتور منندز همکاری کند و همه اسناد مورد نظر ما را تا روز جمعه تحویل دهد."

قانون اساسی آمریکا به رییس جمهوری اختیار برکناری بازرسان کل ادارات و سازمان های دولتی را اعطا کرده است.

وظیفه این بازرسان نظارت بر عملکرد سازمان های دولتی است.

آقای ترامپ استیون آکارد، از نزدیکان مایک پنس، معاون خود را جایگزین آقای لینیک کرده است.