ترامپ شخصا داروی تایید نشده کرونا را مصرف می‌کند

President Trump

منبع تصویر، Getty Images

دونالد ترامپ می‌گوید از حدود ۱۰ روز پیش مصرف داروی هیدروکسی‌کلروکین را آغاز کرده است. این در حالی که است مرکز کنترل بیمار‌های آمریکا تاکید کرده که شواهدی مبنی بر اثربخش بودن این دارو برای درمان یا پیشگیری از کووید۱۹ وجود ندارد. سازمان غذا و داروی آمریکا هم درباره مصرف خودسرانه این دارو هشدار داده است اما آقای ترامپ می‌گوید شخصا تصمیم به مصرف آن گرفته و حالش "کاملا خوب" است.

او روز دوشنبه، ۱۸ مه، در کاخ‌سفید به خبرنگاران گفت: "من از یک هفته و نیم قبل مصرف آن را شروع کرده‌ام و می‌بینید که هنوز اینجا در خدمت شما هستم."

تحقیقات بالینی درباره ثمربخش بودن این دارو که پیش‌تر برای بیماری مالاریا ساخته شده هنوز در مراحل اولیه است و هنوز هیچ شواهد محکمی مبنی بر اثربخش بودن آن در برابر ویروس کرونا گزارش نشده است.

روز دوشنبه خبرنگاران از آقای ترامپ درباره دلایلی که او را مجاب به مصرف این دارو کرده پرسیدند و او در پاسخ گفت: "گواه من این است که تعداد زیادی تلفن در مورد مفید بودن آن دریافت کرده‌ام."

آقای ترامپ که بارها علنا داروی هیدروکسی‌کلروکین را مفید خوانده می‌گوید بسیاری از امدادگران و کادر پزشکی و بهداشتی هم این دارو را استفاده می‌کنند.

"شگفت زده خواهید شد اگر بدانید چه تعداد افراد این دارو را مصرف می‌کنند، به ویژه آنها که در خط مقدم مبارزه با کرونا هستند این دارو را پیش از ابتلا به کرونا استفاده می‌کنند. خیلی‌ها، خیلی‌ها آن را مصرف می‌کنند. من هم آن را مصرف می‌کنم."

مرکز کنترل بیماری‌های آمریکا، سی‌دی‌سی، که بالاترین نهاد تخصصی- پزشکی در دولت فدرال این کشور است موکدا گفته هیچ داروی تایید شده‌ای برای درمان یا پیشگیری از کووید۱۹ هنوز وجود ندارد.

سازمان غذا و دارو (اف‌دی‌ای) آمریکا هم ماه گذشته در یک توصیه عمومی به مردم ایالات متحده هشدار داد که هیدروکسی‌کلروکین "نشان نداده که بدون ضرر و موثر" باشد.

سازمان غذا و دارو همچنین در توصیه خود به نتایج تحقیقاتی اشاره کرده که نشان می‌دهد مصرف هیدروکسی‌کلروکین در بیماران کووید۱۹ موجب بروز مشکلات جدی ضربان قلب شده است.

اف‌دی‌ای ماه گذشته مجوز موقت و اضطراری برای تجویز این دارو در شرایط کلینیکی و تحت نظر پزشکان صادر کرد اما نسبت به مصرف خودسرانه این دارو در خارج از بیمارستان و جدا از تحقیقات و نظارت بالینی هشدار داد.

آخرین اخبار کرونا در گوشه و کنار جهان:

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

امروز، دوشنبه ۱۸ مه، وقتی خبرنگاران از نظر پزشک کاخ‌سفید درباره مصرف این دارو توسط رئیس‌جمهوری آمریکا پرسیدند آقای ترامپ گفت او هم همین سوال را داشته و از پزشک کاخ‌سفید پرسیده.

"من از او پرسیدم که نظرش چیست؟ او هم گفت خب. اگر شما ترجیح می‌دهید و دوست دارید. من هم گفتم بله. من دوست دارم مصرف کنم."

او گفته "هیچ کدام از علائم" کرونا را ندارد و به طور متناوب هم از او تست کرونا گرفته می‌شود.

ساعتی پس از این اظهارات، دکتر شان کانلی، پزشک ویژه رئیس‌جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای که از سوی کاخ‌سفید منتشر شد گفت از نظر او آقای ترامپ از لحاظ سلامت "در وضعیت بسیار خوبی" است و "هیچ نشانه‌ای" از بیماری ندارد.

او همچنین گفته: "بعد از بحث و تبادل نظرهای فراوان میان او (دونالد ترامپ) و من درباره شواهد موافق و مخالف استفاده هیدروکسی‌کلروکین، ما به این نتیجه رسیدیم که فواید بالقوه آن به مضرات ناشی از آن می‌چربد."

آقای ترامپ همچنین گفته که به طور روزانه قرص زینک (روی) استفاده می‌کند.

او به خبرنگاران گفته که "به نظر می‌رسد این دارو اثربخش بوده تا حالا. شاید ثمربخش باشد. شاید هم نه. اما اگر ثمری هم نداشته باشه باعث خواهد شد که شما مریض نشوید و نمیرید".

"من روایت‌های خوب درباره آن خیلی شنیده‌ام و اگر هم اثر نکند، همین الان به شما می‌گویم، آسیبی به من وارد نخواهد کرد."

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین گزارش‌های متعدد درباره عوارض جانبی جدی ناشی از مصرف هیدروکسی‌کلروکین را رد کرد و گفته "تنها مورد منفی" که شنیده مربوط به یک تحقیق بوده که مربوط به افرادی بوده که "در وضعیت بسیار وخیم قرار داشتند."

او همچنیین مدعی شد که "گزارش‌های بسیار غیرعلمی" از سوی کسانی انجام گرفته که "حامی ترامپ نیستند".

به نظر می‌رسد اشاره آقای ترامپ به تحقیقی مقدماتی است که در ماه آوریل دریک بیمارستان دولتی ویژه کهنه‌سربازان آمریکایی انجام شد و نتایج آن نشان داد که هیدروکسی‌کلروکین نه تنها فایده‌ای نداشته بلکه احتمال مرگ بیماران را هم بالا برده بود.

آقای ترامپ اما امروز گفت: "من بی‌نهایت اخبار مثبت درباره هیدروکسی‌کلروکین شنیده‌ام و خب اگر هم فایده نداشته باشد چه چیزی از دست خواهم داد؟ من بالاخره در مقطعی مصرف آن را متوقف خواهم کرد."

بیشتر بخوانید

آقای ترامپ در دو ماه گذشته بارها تلاش کرده داروی هیدروکسی‌کلروکین را به عنوان درمان‌کننده کووید۱۹ معرفی کند و حتی گفته که ۲۰ میلیون دوز آن را از سوی دولت خریداری کرده تا در انبارهای فدرال موجود باشد. این در حالی است که بیشتر متخصصان و خبرگان پزشکی و بهداشتی در کابینه خود او نسبت به فواید و عوارض این دارو هشدار داده‌ و ملاحظاتی را طرح کرده‌اند.

بنابر گفته متخصصان این دارو می‌تواند عوارضی چون نشانگان ایست قلبی، تمایلات خودکشی و علائم بیماری کبد را بروز دهد.

ماه گذشته، انجمن پزشکی آمریکا و انجمن داروسازان آمریکا و جمعیت داروسازان نظام-سلامت در بیانیه‌ای مشترک با تجویز هیدروکسی‌کلرکین و چند داروی دیگر برای مقابله با کووید۱۹ مخالفت کردند.

این سه نهاد تخصصی شناخته شده در بیانیه مشترک خود تاکید کردند که "این دارو نباید تجویز شد مگر در مواردی که با ملاحظات و احتیاط فراوان پزشکی همراه باشد."

دو تحقیق اخیر در نیویورک که بروی حدود ۱۴۰۰ بیمار کووید۱۹ انجام شد هم فایده‌ای در مصرف هیدروکسی‌کلروکین نیافتند.

در تحقیقی دیگری که در فرانسه صورت گرفت بیماران ۸۴ بیمارستان این دارو را دریافت کردند و نتایج روند درمان آنها با ۹۷ بیمار دیگر که این دارو را دریافت نکرده بودند مقایسه شد و نشان داد که هیدروکسی‌کلروکین هیچ اثری بر بهبود یا وخامت حال آنها نداشته است.

اظهارات امروز آقای ترامپ در حالی طرح شد که روز دوشنبه، ۱۸ مه، وبسایت دانشگاه جانز هاپکینز شمار مبتلایان به ویروس جدید کرونا در آمریکا را یک میلیون و ۵۰۶ هزار نفر و شمار جان باختگان کووید۱۹ در این کشور را ۹۰ هزار و ۲۳۶ نفر اعلام کرد.