کرونا و سیاست؛ بگو به که رأی دادی تا بگویم ماسک بزنی یا نه

  • فرناندو دوآرته
  • بی‌بی‌سی
دونالد ترامپ

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

روسای جمهور ترامپ (چپ) و بولسونارو (راست) به طور مداوم بیماری همه گیر کووید ۱۹ را نادیده گرفته و توصیه‌های حفظ فاصله اجتماعی را نادیده گرفته‌اند

بین دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و ژاییر بولسونارو، همتای برزیلی او شباهت های فراوانی وجود دارد.

اما در جریان شیوع ویروس کرونا یک وجه مشترک آنان به خصوص چشمگیر بوده است. هر دو رئیس جمهوری اصرار داشته اند که خطر کوید-۱۹ را کم اهمیت تر از دیگران معرفی کنند.

هر دو کشور شاهد اعتراضاتی علیه قرنطینه خانگی و تعلیق فعالیت های اقتصادی بوده اند و هر دو رهبر به نحوی این موضع را مورد تایید قرار داده اند.

به گفته کوستاس پاناگوپولوس، پژوهشگر علوم سیاسی در دانشگاه هاروارد "در ایالات متحده، شیوع این بیماری ماهیتی سیاسی به خود گرفته و موضع تلویحی بسیاری از مردم، از جمله رئیس جمهوری، این بوده است که تبعات سیاسی این ویروس مهمتر از آثار آن بر سلامتی است."

آقای پاگوپولوس می افزاید: "در زمانی که ایالات متحده با قطبی شدن صحنه سیاست مواجه است، طبیعی است که مردم هم بر اساس جهتگیری سیاسی خود نسبت به شیوع بیماری واکنش نشان دهند."

بوریس جانسون

منبع تصویر، Getty Images

در بریتانیا، بوریس جانسون، نخست وزیر از قرنطینه خانگی و تعلیق اقتصادی حمایت کرده است اما او و دولت محافظه کارش هم به خاطر دست کم گرفتن شیوع بیماری مورد انتقاد قرار داشته اند.

روز ۱۰ مه، جانسون کاهش در ضوابط قرنطینه را اعلام کرد و بررسی های سیاسی نشان می دهد که رای دهندگان محافظه کار بیش از سایرین با این تصمیم موافق بوده اند.

'پدیدار شدن شکاف'

سازمان بهداشت جهانی هشدار داده است که سیاست زدگی حزبی مانع تلاش برای مقابله با گسترش ویروس کرونا بوده است.

دکتر تدروس ادهانوم، مدیرکل این سازمان در بیانیه ای در روز ۲۰ آوریل گفت "شکاف بین مردم و شکاف بین احزاب باعث تشدید شیوع بیماری می شود" و هشدار داد: "از این ویروس به عنوان فرصتی برای مبارزه با هم و کسب امتیاز سیاسی استفاده نکنید زیرا چنین کاری خطرناک و مثل بازی با آتش است."

دکتر تدروس ادهانوم

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

دکتر تدروس ادهانوم، مدیرکل این سازمان بهداشت جهانی درباره سواستفاده از کرونا برای منافع سیاسی هشدار داده است

در حال حاضر، شمار مبتلایان و تلفات ویروس کرونا در ایالات متحده از کشورهای دیگر بالاتر است.

در همان حال، در این کشور مقررات قرنطینه خانگی و تعلیق اقتصادی در سطح ملی به اجرا گذاشته نشده و تصمیم در این مورد برعهده مقامات ایالتی قرار داشته است.

دونالد ترامپ در مواردی صراحتا از چنین مقرراتی انتقاد کرده و به نظر می رسد که تلویحا از اعتراضات در مناطقی که مقررات شدیدتر ممنوعیت خروج از خانه و حرکت مردم به اجرا گذاشته شده حمایت می کند.

او در حساب توییتری خود خواستار "آزادی" در ایالت های مینه سوتا، میشیگان و ویرجینیا شده است.

Donald Trump

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مخالف اجرای قرنطینه طولانی بوده است

اما هم در میان طرفداران حزب جمهوریخواه آقای ترامپ و هم حزب دموکرات دیدگاه های مختلفی در مورد برخورد با ویروس کرونا وجود داشته است.

یک نظرسنجی جدید که نتیجه آن روز ۱۲ مه منتشر شد نشان می دهد که ۴۳ درصد آمریکاییان که خود را جمهوریخواه می دانند معتقدند که کوید-۱۹ خطری جدی را متوجه سلامت مردم کرده است. این رقم در میان دموکرات ها به ۸۲ درصد می رسد.

یک نظرخواهی دیگر حاکی از آن است که احتمال اینکه طرفداران حزب جمهوریخواه از ماسک استفاده کنند کمتر از طرفداران حزب دموکرات است - یعنی ۵۶ درصد جمهوریخواه و ۷۴ درصد دموکرات.

اعتماد در برابر آگاهی

آگاهی مردم از واقعیات مربوط به ویروس کرونا نیز بر اساس وابستگی حزبی متفاوت بوده است.

ماسک

منبع تصویر، Getty Images

یک بررسی انجام شده توسط موسسه روزنامه نگاری مستقر در شهر آکسفورد، بریتانیا، نشان داده که اظهار نظرهای غلط یا گمراه کننده برخی سیاستمداران و مقامات دولتی در مورد ویروس کرونا در کشورهای آمریکا، بریتانیا، آلمان و اسپانیا هم دیده شده است.

راموس کلایس نیلسون، یکی از دست اندرکاران این پژوهش، گفته است: "تحقیقات ما نشان داد که در این کشورها، افراد متمایل به راستگرایی سیاسی اطلاعات کمتری در مورد ویروس کرونا داشته اند."

به گفته او: "ما افرادی را می بینیم که اگرچه در زمینه های دیگر کاملا مطلع هستند اما دربست به سیاستمدارانی اطمینان کرده اند که در مورد این ویروس اظهارات غلط یا گمراه کننده ای داشته اند."

' اثر بولسونارو'

ژاییر بولسونارو، رئیس جمهوری برزیل علنا و رسما توصیه های پزشکی در مورد ویروس کرونا را به چالش گرفته و اواخر ماه مارس اعلام کرد که این بیماری "یک آنفلوانزای جزیی" است.

بر اساس آمار جهانی منتشر شده توسط دانشگاه جان هاپکینز آمریکا، برزیل دارای بالاترین نسبت مبتلایان به ویروس کرونا در جهان است

کرونا در برزیل

منبع تصویر، Getty Images

آقای بولسونارو از نزدیک با طرفدارانش در تماس بوده و حتی در روز ۱۵ مارس در یک گردهمایی ملی شرکت کرد.

پژوهشگران آمریکایی و ایتالیایی که به بررسی وضعیت شیوع ویروس کرونا در برزیل در ماه مارس پرداخته اند گفته اند که در شهرهایی که نسبت طرفداران بولسونارو زیاد است، میزان ابتلای به این ویروس ۲۰ درصد بالاتر از سایر نقاط بوده است.

سائو پائولو، بزرگترین شهر در برزیل و در تمامی آمریکای جنوبی، یکی از این شهرهاست.

یکی از پژوهشگران شرایط در برزیل گفته است: "ما نتیجه گرفتیم که رفتار بولسونارو باعث افزایش سرعت گسترش ویروس کوید-۱۹ در برزیل شده است."

به گفته این پژوهشگر: "گسترش سریع تر این ویروس فقط ناشی از تجمع مردم هنگام شیوع نبوده بلکه تغییر رفتار حامیان بولسونارو در مورد مقررات فاصله گیری اجتماعی نیز در این مورد تاثیر داشته است."

آنتونی پریرا، مدیر انستیتو برزیل شناسی در کینگز کالج دانشگاه لندن گفته است که تفاوت در برخورد نسبت به این ویروس او را متعجب نکرده است.

برزیل

منبع تصویر، Getty Images

وی یادآور می شود که "واکنش اولیه بعضی از حامیان مشهورتر بولسونارو نسبت به ویروس این بود که آن را شوخی تلقی کنند. بنابراین وقتی که رئیس جمهوری با توصیه های پزشکی و علمی مخالفت کند، باید انتظار داشت که حامیان او که در صدد کسب اطلاعات بهتری از منابع دیگر هم نیستند این موضعگیری را مورد تایید و تقلید قرار دهند."

ویروس
Banner

تصویر کِدِرتر

دولت بریتانیا مقررات قرنطینه خانگی و تعلیق بخش عمده ای از فعالیت های اقتصادی را به مدت هفت هفته بین ماه های مارس و مه به اجرا گذاشته است.

اعتراضات مختصری نسبت به این تصمیم ابراز شده اما در مجموع، در مقایسه با سایر کشورها، این مخالفت ها دامنه و شمار کمتری داشته است.

روز ۱۰ مه، دولت محافظه کار اعلام کرد که بعضی از محدودیت ها را در انگلستان لغو می کند و به نظر می رسد که نوع واکنش به این تصمیم هم با گرایش سیاسی افراد مرتبط بوده است.

براساس نظرسنجی انجام شده توسط موسسه یوگاو، که در زمینه نظرخواهی اینترنتی فعالیت دارد، ۶۱ درصد از رای دهندگان به حزب محافظه کار با این تصمیم موافق بوده اند در حالیکه تنها ۳۲ درصد از رای دهندگان به حزب کارگر آن را درست دانسته اند.

برزیل

منبع تصویر، Getty Images

اما در مورد تمهیدات پیشگیرانه، اکثر مردم بریتانیا بدون توجه به گرایش سیاسی به شیوه ای مشابه رفتار کرده اند.

درصد بالایی از طرفداران و رای دهندگان به هر دو حزب کارگر و محافظه کار از مقررات فاصله گیری اجتماعی از جمله دورکاری، بستن مدارس و ممنوعیت اجتماعات حمایت کردند.

تیم بیل، استاد کرسی علوم سیاسی در کوئین مری کالج دانشگاه لندن تفاوت بین دیدگاه های مردم بریتانیا و بعضی دیگر از کشورها را که در نظر اول ممکن است نوعی پارادوکس به نظر بیاید تبیین کرده است.

آقای بیل گفته است که "رویکرد نسبت به توصیه تخصصی ارتباط چندانی با چیگرایی یا راستگرایی ندارد بلکه مرتبط با عوامگرایی است که ممکن است در هر دو سوی طیف سیاسی وجود داشته باشد."

وی می افزاید: "عوامگرایی معمولا به جای دیدگاه 'نخبه گرایانه' کارشناسان برای خرد متعارف توده مردم امتیاز و اعتبار قایل است."

جنسیت مهمتر از سیاست؟

بعضی از کارشناسان معتقدند که ممکن است جنسیت بیش از سیاست بر نحوه برخورد با ویروس کرونا تاثیر گذاشته باشد.

در آمریکا احتمال بیشتری وجود دارد که زنان طرفدار حزب جمهوریخواه بیش از مردان طرفدار این حزب ضوابط فاصله گیری اجتماعی را در موارد مختلف رعایت کنند. .

زن با ماسک

منبع تصویر، Getty Images

مصاحبه های روانشناسان با تعدادی از افراد بین ۱۹ تا ۲۴ سال در بریتانیا نشان داده است که بیش از نیمی از مردان پرسش شونده گفتند که با ملاقات با دوستانشان، مقررات منع اجتماعات را نقض کردند.

تعداد نقض کنندگان این مقررات در میان زنان تنها ۳۴ درصد بود.

لیات لویتا، کارشناسن روانشناسی دانشگاه شفیلد که در این بررسی مشارکت داشته، گفته است که "می دانیم که مردان به طور کلی بیشتر از زنان ریسک پذیرند اما آنچه که واقعا چشمگیر بود اینکه مردان جوان به نادیده گرفتن قانون گرایش بیشتری دارند."

وقتی سیاست نتیجه معکوس می دهد

در آلمان، حزب راستگرای افراطی افد از اعتراضات خیابانی علیه محدودیت های اجتماعی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا حمایت کرد.

نظرخواهی های اخیر حاکی از آن است که محبوبیت این حزب به پایین ترین سطح از سال ۲۰۱۷ تا کنون تنزل کرده است.

مون جائه این، رئیس‌جمهور کره‌جنوبی

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

حزب مون جائه این، رئیس‌جمهوری کره جنوبی در دوران همه گیری کرونا اکثریت پارلمان را به دست آورد

در کره جنوبی، حزب بهای آینده متحد، حزب اصلی مخالف دولت، نحوه برخورد دولت با ویروس کرونا را مورد انتقاد قرار داد و از جمله امتناع از ممنوعیت ورود چینی ها در مراحل اولیه شیوع این بیماری را اشتباه خواند.

به نظر می رسید که این حزب در راه دستیابی به پیروزی در انتخابات پارلمانی است که روز ۱۵ آوریل برگزار شد.

اما تا پیش از رای گیری در این انتخابات، مشخص شد که کره جنوبی موفق ترین کشور در جهان در مقابله با گسترش این ویروس بوده است.

در نهایت، حزب دموکراتیک به رهبری مون جائه-این، رئیس جمهوری توانست از یک حزب اقلیت در پارلمان به اکثریت پارلمانی دست یابد.