رهبر حزب مخالف دولت تاجیکستان خواستار اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری شد

رحمت‌الله زایراف، رئیس حزب سوسیال- دموکرات تاجیکستان

رحمت‌الله زایراف، رئیس حزب سوسیال- دموکرات تاجیکستان که حزب مخالف دولت این کشور محسوب می‌شود، گفته که درباره ضرورت اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری این کشور به رئیس جمهور و رؤسای مجالس ملی و نمایندگان پارلمان نامه نوشته است.

در بیانیه سیاسی رئیس این حزب که در صفحه فیسبوک آقای زایراف منتشر شده، او برای اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری به امامعلی رحمان، رئیس جمهور، و رهبران هر دو مجلس پارلمان این کشور" ۱۶ پیشنهاد" ارائه کرده است.

انتظار می‌رود انتخابات بعدی ریاست جمهوری در تاجیکستان تا پنج ماه دیگر برگزار شود. امامعلی رحمان، رئیس جمهور فعلی و پسر بزرگ او رستم امامعلی، شهرداردوشنبه و رئیس مجلس ملی یا مجلس علیای پارلمان تاجیکستان از نامزدهای اصلی انتخابات ریاست جمهوری در آغاز ماه نوامبر آینده محسوب می‌شوند.

تهیه فهرست واحد واجدین شرایط رأی در تاجیکستان تا زمان اعلام انتخابات ریاست جمهوری، نخستین پیشنهاد رئیس حزب مخالف سوسیال- دموکرات این کشور است.

در تاجیکستان معمولاً فهرست رای دهندگان در هر مرکز رأی‌گیری به طور جداگانه تهیه می‌شود. در این کشور تا حالا فهرست واحد رأی‌دهندگان تهیه نشده و بسیاری این امر را یکی از عوامل تقلب در شمارش آرای انتخاب‌کننده‌ها می‌دانند.

رحمت‌الله‌ زایراف همچنین پیشنهاد کرده که در قانون انتخابات ریاست جمهوری حقوق کارگران مهاجر تاجیک برای گردآوری امضاهای آنها برای حمایت از نامزد مورد نظرشان به انتخابات و نحوه تأیید آن مقرر کرده شود. آقای زایراف در این زمینه رأی‌گیری الکترونیک یا از راه دور را مطرح کرده است.

طبق آمار رسمی بیش از یک میلیون شهروند تاجیکستان به روسیه مهاجرت کرده‌اند. بسیاری از آنها از سیاستهای اقتصادی و اجتماعی دولت تاجیکستان راضی نیستند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

احزاب مخالف دولت هم در دوره انتخابات‌ها به حمایت مهاجران از حزب و نامزدهای آنها امید می‌بندند. اما نظام انتخاباتی تاجیکستان، حضور کارگران مهاجر تاجیک را در انتخابات بسیار کمرنگ کرده است.

یکی از پیشنهادهای دیگر رئیس حزب سوسیال- دموکرات تاجیکستان برای اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری، پرداخت یکصد هزار سامانی گرو (معادل حدود ۱۰ هزار دلار) به جای گردآوری امضا برای حمایت از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری است.

بر اساس قانون هر فردی که می‌خواهد در تاجیکستان نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود، در کنار شرط های دیگر قانون باید امضای ۵ درصد از تعداد کل واجدین شرایط رأی را نیز گرد آوررد.

رحمت‌الله‌ زایراف پیشنهاد کرده که در قانون انتخابات رقم "۵ درصد" به "۱ درصد" عوض کرده شود.

طبق پیشنهاد دیگر آقای زایراف، احزاب سیاسی که در انتخابات پارلمانی ماه مارس امسال بیش از دو درصد از آرای انتخاب‌کننده‌ها را به دست آورده‌اند، باید از شرط گردآوری امضا برای نامزدهای مورد حمایتشان معاف شوند.

در انتخابات پارلمانی اول مارس گذشته از میان هفت حزب سیاسی در تاجیکستان تنها دو حزب کمتر از ۵ درصد آرای انتخاب‌کنندگان را صاحب شده بودند.

طبق آمار رسمی به طرفداری حزب سوسیال- دموکرات تاجیکستان کمتر از نیم درصد و حزب کمونیست این کشور بیش از سه درصد از تعداد کل انتخابکننده‌ها رأی داده بودند.

رئیس حزب سوسیال-دموکرات تاجیکستان همچنین پیشنهاد کرده که روز انتخابات ریاست جمهوری را باید سه ماه قبل از برگزاری‌اش اعلام کنند. بر اساس مقررات قانون، مجالس سفلا و علیای پارلمان در جلسه مشترک خود روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را باید "نه دیرتر از دو ماه به آخر رسیدن مهلت" صلاحیتهای رئیس جمهور تعیین کنند.

بسیاری واکنش مثبت مقامات، به ویژه رئیس جمهور و پارلمان این کشور به پیشنهادهای رئیس حزب مخالف سوسیال- دموکرات تاجیکستان به ضرورت اصلاح قانون اساسی و قانون انتخابات ریاست جمهوری را با دیده شک می‌نگرند.

به گفته آنها، درآستانه انتخابات سه ماه پیش پارلمانی نیز چندین پیشنهاد دیگر رحمت‌الله زایراف در مورد اصلاح قوانین از سوی کمیسیون مرکزی انتخابات تاجیکستان، رئیس جمهور و پارلمان این کشور مورد توجه قرار نگرفت.

از سال ۱۹۹۴ به این سو انتخاباتهای ریاست جمهوری در تاجیکستان معمولاً در آغاز ماه نوامبر برگزار می‌شوند.

با توجه به شیوع ویروس کرونا در تاجیکستان حالا معلوم نیست که انتخابات بعدی ریاست جمهوری مانند سالهای قبل بموقع برگزار خواهد شد یا خیر؟

امامعلی رحمان که در جریان یک جنگ داخلی در پاییز سال ۱۹۹۲ به قدرت رسیده بود، از سال ۱۹۹۴ تا سال ۲۰۱۳ برنده چهار انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد. اگرچه، سازمانهای بین‌المللی این انتخاباتها را شفاف و دموکراتیک ارزیابی نکرده‌اند.

مخالفان آقای رحمان هم، رقیبان او را در انتخاباتهای گذشته "دست‌نشانده" خود مقامات می‌دانند.

انتخابات ریاست جمهوری در تاجیکستان هر هفت سال یک بار برگزار می‌شود. امامعلی رحمان در انتخابات ریاست جمهوری در ۶ نوامبر سال ۲۰۱۳ با کسب بیش از ۸۴ درصد آرای انتخابکنندگان برای چهارمین بار پیروز‌ انتخابات اعلام شده بود.

این بار هم امامعلی رحمان از نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری نام برده می‌شود. برخی تحلیلگران نامزد انتخابات ریاست جمهوری شدن پسر بزرگ آقای رحمان-رستم امامعلی، شهردار دوشنبه و رئیس مجلس ملی پارلمان تاجیکستان را نیز دور از ذهن نمی‌دانند.