زارا عابد؛ توهین اینترنتی به مدل پاکستانی که گفته شده در سقوط هواپیما جان باخته است

زارا عابد

منبع تصویر، NSTAGRAM/ZARA ABID

توضیح تصویر،

نوع پوشش انتخابی زارا عابد باعث شد تا کسانی بعد از مرگ به شماتت او بپردازند

یک مدل مشهور پاکستانی که گفته شده در سانحه سقوط هواپیما در هفته گذشته کشته شده در معرض اتهام بی بندوباری و هدف توهین اینترنتی قرار گرفته است.

در موجی از اظهارنظرهای توهین‌آمیز در انتقاد از پوشش و سبک زندگی زارا عابد، حساب او در شبکه اجتماعی از کار افتاد.

به گفته دوستان این مدل ۲۸ ساله، او با هواپیمای شرکت پاکستانی پی آی ای سفر می کرد که روز جمعه ( ۲۲ مه/ ۲ خرداد) در یک منطقه مسکونی کراچی سقوط کرد.

این هواپیما متعلق به شرکت هواپیمایی بین‌المللی پاکستان از لاهور به مقصد کراچی با ۹۹ سرنشین و خدمه در حرکت بود، اما تنها یک دقیقه قبل از فرود در فرودگاه کراچی به ساختمان‌های یک خیابان برخورد و در منطقه‌ای مسکونی سقوط کرد.

اسامی کشته شدگان این سانحه منتشر شده اما مقامات پاکستانی گفته اند که تنها دو مرد از این سانحه جان به در بردند.

به گفته رسانه‌های اجتماعی، گزارش های اولیه در این مورد که زارا عابد از این سانحه جان به در برده باعث شد تا برادرش با انتشار بیانیه‌ای از مردم درخواست کند از انتشار اخبار جعلی خودداری ورزند.

حساب های اینستاگرام، توییتر و فیسبوک او در حال حاضر در دسترس نیست هرچند مشخص نشده است که آیا سایت های رسانه‌های اجتماعی آنها را برداشته‌اند یا این اقدام توسط دوستان و خویشاوندانش صورت گرفته است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در جامعه محافظه کار پاکستان، از زنان انتظار می ‌ود محجوب و فروتن باشند و رفتار و کردار آنهایی که در معرض دید عموم قرار دارند زیر ذره‌بین و نظارت دایم شبکه‌های اجتماعی است.

زارا عابد با بعضی از طراحان و تولیدکنندگان مهم و عمده پوشاک در پاکستان همکاری داشته و در ماه ژانویه سال جاری به عنوان "بهترین مدل زن" جایزه شیک پوشی "هوم" ( Hum) را دریافت کرد.

طراحان سرشناس لباس از رویکرد حرفه‌ای و سبک لباس پوشیدن او ستایش کرده‌اند و انتظار می رفت که اواخر سال جاری، در اولین فیلم سینمایی خود هنرنمایی کند.

با انتشار این خبر که به نظر می‌رسد این مدل پاکستانی در سقطو هواپیما در روز جمعه کشته شده، صدها نظر در حساب های رسانه های اجتماعی او درج شد و بنیادگرایان اسلامی دینداری و تبعیت او از مقررات دینی را به پرسش گرفتند.

بسیاری از ارسال کنندگان این نوع پیام ها این نظر را مطرح کردند که او در آخرت به خاطر انتخاب شیوه زندگی در این دنیا مکافات خواهد کشید.

تصاویری از زارا عابد در لباس هایی که در فرهنگ پاکستانی بیش از اندازه باز محسوب می شود در شبکه های اجتماعی منتشر و از آنها به عنوان نمونه هایی از "معصیت کاری" او نام برده شد.

یک نفر در توییتر خود نوشت: "الله پاک زنانی را که اندام های خود را در معرض دید قرار می دهند دوست ندارد و جنت از برای مردان و زنان پرهیزکار است."

در شبکه های اجتماعی پاکستان، زنان سرشناس با توهین و حتی تهدید به تجاوز جنسی و مرگ مواجه هستند که به نام حفظ شئونات و تقوای دینی صورت می گیرد.

البته در برابر تهدید و توهین به زارا عبید، بسیاری از همکارانش و همچنین طراحان لباس و بازیگران سرشناس پاکستانی به ستایش از او پرداختند و در واکنش به خبر کشته شدنش آن را "ضایعه ای برای صنعت پوشاک" در کشورشان توصیف کردند.

بعضی هم گفتند که چهره برنزه او عامل بازتعریف معیارهای رایج زیبایی در پاکستان بوده است. در پاکستان، مانند بسیاری از کشورهای جنوب آسیا، پوست روشن نشانه زیبایی محسوب می شود و مورد تحسین قرار می گیرد.