ترامپ در واکنش به تصمیم چین، امتیازات تجاری و مسافرتی هنگ‌کنگ را حذف کرد

دونالد ترامپ

منبع تصویر، Getty Images

دونالد ترامپ در یک بیانیه مهم ضمن «تراژدی» خواندن قانون جدید امنیتی چین برای هنگ‌کنگ، گفته ایالات متحده در واکنش به این تصمیم پکن، امتیازات تجاری و مسافرتی که برای هنگ‌کنگ به عنوان یک منطقه نیمه‌مختار لحاظ کرده بود را لغو می‌کند.

رییس‌جمهور آمریکا همزمان از قطع همکاری میان دولتش و سازمان جهانی بهداشت خبر داده است.

چین که هرگونه انتقاد خارجی مرتبط با هنگ کنگ را دخالت در امور داخلی خود می داند از کشورهای غربی خواسته «از مداخله در هنگ‌کنگ» پرهیز کنند.

هنگ‌کنگ که برای حدود یک قرن مستعمره بریتانیا بود به حالت نیمه‌مختار از چین اداره می‌شود اما از سال ۱۹۹۷ که بریتانیا این شبه جزیره را به چین بازگرداند بسیاری از مردم این شهر می‌گویند دولت چین قصد تضعیف آزادی‌های مدنی در هنگ‌کنگ را دارد.

طی چند سال گذشته، معترضان هنگ‌کنگی بارها با هدف جلوگیری از اضمحلال تدریجی خودمختاری هنگ‌کنگ و آنچه تلاش پکن برای قبضه کردن کنترل این شهر خوانده شده، به خیابان‌ها آمده‌اند.

بیشتر بخوانید

توضیح ویدئو،

بریتانیا قوانین مهاجرتی برای شهروندان هنگ کنگ را آسان‌تر می‌کند

ترامپ چه گفته؟

آقای ترامپ که روز جمعه، نهم خرداد - ۲۹ مه، در باغ رز کاخ‌سفید سخن می‌گفت چین را متهم کرد که سیاست یک کشور دو نظام را که پیش‌تر از آن به عنوان دکترین خود درباره هنگ‌کنگ معرفی کرده بود، اکنون با سیاست یک کشور، یک نظام جایگزین کرده و این به نظر رئیس جمهوری آمریکا ؛یک تراژدی برای هنگ کنگ» است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در میان اقداماتی که دولت آمریکا برای واکنش به قانون امنیتی جدید چین درباره هنگ‌کنگ در نظر گرفته، آقای ترامپ به تعلیق ویزای شهروندان چینی اشاره کرد که ممکن است از سوی آمریکا خطر امنیتی بالقوه برای ایالات متحده محسوب شوند. ناظران نگرانند که این تصمیم هزاران دانشجوی چینی را تحت تاثیر قرار دهد.

طرح امنیتی جدید چین درباره هنگ‌کنگ که هفته گذشته در جریان اجلاس سالانه حزب کمونیست چین مصوب شد به پکن اجازه می‌دهد که با اقداماتی که بتوان آنها را تلاش برای «براندازی یا تجزیه» هنگ‌کنگ نامید به عنوان جرایم امنیتی مقابله کند.

معترضان در هنگ‌کنگ می‌گویند این قانون با هدف اضمحلال بنیان‌های دموکراسی در این شهر صورت گرفته و پکن بنا دارد مبانی قانون مدنی در این شهر را تضعیف کند.

تصمیم دولت آمریکا برای لغو امتیازات تجاری و مسافرتی برای هنگ‌کنگ در حالی صورت می‌گیرد بریتانیا روز جمعه، نهم خرداد، از آسان کردن قوانین مهاجرتی برای شهروندان هنگ‌کنگ خبر داد.

دومینیک راب وزیر خارجه بریتانیا می‌گوید قصد دارد قوانین مهاجرتی را برای شهروندان هنگ‌کنگ آسانتر کند، مگر اینکه چین در اجرای قانونی امنیت جدید در این منطقه تجدیدنظر کند.

آمریکا، کانادا، استرالیا و بریتانیا با انتشار بیانیه‌ای مشترک گفته‌اند که قانون جدید امنیتی چین آزادی‌های فردی را محدود می‌کند. این قانون هرگونه اعتراضی که بتواند "فتنه، براندازی یا تجزیه‌طلبی" تعبیر شود را ممنوع می‌کند.