ترامپ همکاری با سازمان جهانی بهداشت را قطع کرد

آمریکا سازمان جهانی بهداشت را متهم می‌کند که به جای اطلاع‌رسانی شفاف درباره همه‌گیری کرونا، جلب رضایت چین، مرکز اصلی شیوع بیماری را در دستور کار خود قرار داده بوده

منبع تصویر، Reuters/Getty

توضیح تصویر،

آمریکا سازمان جهانی بهداشت را متهم می‌کند که به جای اطلاع‌رسانی شفاف درباره همه‌گیری کرونا، جلب رضایت چین، مرکز اصلی شیوع بیماری را در دستور کار خود قرار داده بوده

دونالد ترامپ روابط کشورش با سازمان جهانی بهداشت را قطع کرد چرا که می‌گوید این آژانس سازمان ملل متحد «تحت نفوذ کامل چین» است. آمریکا بزرگترین حامی مالی سازمان جهانی بهداشت بود اما اکنون می‌گوید کمک‌های مالی خود را به سوی دیگر سازمان‌های جهانی فعال در زمینه سلامت معطوف خواهد کرد.

آقای ترامپ این تصمیم خود را روز جمعه، ۲۹ مه - ۹ خرداد، همزمان با اعلام تصمیم خود مبنی بر لغو امتیازات تجاری و مسافرتی هنگ‌کنگ علنی کرد و گفت: «جهان در حال رنج بردن از بدکاری دولت چین است... اقداماتی که به مرگ ۱۰۰ هزار آمریکایی به علت شیوع ویروس کرونا در جهان انجامیده است».

رئیس‌جمهور آمریکا که حدود ۱۰ روز پیش هم در نامه‌ای به سازمان ملل متحد از عملکرد سازمان جهانی بهداشت به شدت انتقاد کرده و تهدید به قطع روابط کرده بود معتقد است دولت چین «سازمان جهانی بهداشت را تحت فشار قرار داده بوده تا جهان را (در ارتباط با ویروس کرونا) گمراه کند».

«تعداد بی‌شماری جان باخته‌اند و صدمات عمیق اقتصادی همه جهان را تحت تاثیر قرار داده است».

آقای ترامپ ۱۰ روز پیش هم با تعیین ضرب‌الاجلی ۳۰ روزه به سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده بود یا این سازمان تغییراتی اساسی ایجاد می‌کند، یا اینکه آمریکا سهم خود از بودجه این سازمان را به طور دائمی قطع و در عضویتش هم تجدیدنظر می‌کند.

آقای ترامپ در روز ۱۹ مه، نامه‌ چهار صفحه‌ای خود خطاب به تدروس گبریسیوس، رئیس سازمان جهانی بهداشت را به طور کامل در توئیترش منتشر کرد.

در این نامه آقای ترامپ انتقاداتی مشابه آنچه در چند وقت اخیر گفته بود را مطرح کرد و جوهر اصلی حرف او "هشدار درباره عدم استقلال سازمان بهداشت جهانی از چین" بود.

بیشتر بخوانید

آمریکا بزرگ‌ترین سهم را در تامین بودجه سازمان بهداشت جهانی دارد. ۱۰ کشوری که بیشترین سهم را در تامین بودجه این سازمان دارند.  .

سازمان جهانی بهداشت وابسته به سازمان ملل متحد است و آمریکا به عنوان بزرگترین حامی مالی این سازمان، هر ساله ۵۰۰ میلیون دلار در اختیار این سازمان قرار می‌داد. ۱۱۶ میلیون دلار از پول پرداختی سهمیه تعین شده توسط سازمان ملل متحد برای آمریکا به عنوان یک عضو این آژانس و حدود ۴۰۰ میلیون دلار کمک داوطلبانه آمریکا بود.

آقای ترامپ گفته "در حالی که آمریکا سالانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون دلار به سازمان جهانی بهداشت پول می‌دهد، پرداختی چین فقط حدود ۴۰ میلیون دلار یا کمتر است و آمریکا حق دارد خواستار پاسخگویی بهتر این سازمان باشد."

بیشتر بخوانید