حکم تازه یک دادگاه آمریکا علیه ایران و سوریه

حماس

منبع تصویر، AFP

یک قاضی فدرال در واشنگتن پایتخت آمریکا دولت‌های ایران و سوریه را به خاطر حملات مرگبار سالهای گذشته گروه‌های فلسطینی در اسرائیل مسئول و خانواده‌های شهروندان ایالات متحده که قربانی آن حملات شدند را مستحق غرامت دانسته است.

از مجموع ۵۷ شاکی این پرونده، ۴۴ نفر شهروند آمریکا یا آمریکایی‌-اسرائیلی هستند. این افراد از جمهوری اسلامی ایران، وزارت اطلاعات ایران و دولت سوریه به خاطر هفت حمله مرگبار شبه نظامیان فلسطینی بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۶ میلادی شکایت کرده اند.

آنها در دادگاه استدلال کردند که حکومت‌های ایران و سوریه با حمایت مالی و نظامی از دو گروه حماس و گروه جهاد اسلامی در عمل به «قتل فراقضایی» شهروندان آمریکا مبادرت کرده اند و به این ترتیب به عنوان یک دولت خارجی از مصونیت قضایی در دادگاه های آمریکا برخوردار نیستند.

دولت های ایران و سوریه در این پرونده از خود دفاع نکردند.

قاضی رندالف ماوس، روز یکشنبه (۳۱ مه) به نفع شاکیان پرونده رای داد. این قاضی فدرال روند تعیین غرامت را آغاز کرده است هرچند رقم احتمالی هنوز مشخص نیست.

یکی از شاکیان خانواده تیلور فورس ، سرباز آمریكایی بود که پس از ترک ارتش برای تحصیل به اسرائیل رفته بود که در سال ۲۰۱۶ به ضرب چاقوی یک مهاجم فلسطینی در تل آویو به قتل رسید.

کنگره آمریکا در سال ۲۰۱۸ میلادی «قانون تیلور فورس» را تصویب کرد که کمک‌های نقدی به تشکیلات خودگردان فلسطینی تا زمانی که این تشکیلات به حمایت مالی از خانواده‌های شبه نظامیان فلسطینی کشته شده توسط اسرائیل ادامه می دهد را قطع کرد.

دادگاه‌های آمریکایی تا پیش از این به دولت ایران دستور داده اند صدها میلیون دلار خسارت به خانواده‌های آمریکایی هایی که توسط شبه نظامیان فلسطینی کشته شده اند، بپردازد ولی از آنجا که ایران و ایالات متحده آمریکا روابط دیپلماتیک ندارند و ایران در چنین پرونده هایی صلاحیت دادگاه‌های آمریکا را به رسمیت نمی شناسد، حکم‌های یاد شده اجرا نشده است.