کرونا؛ شمار درگذشتگان در جهان از ۴۰۰ هزار نفر گذشت

ویروس کرونا

براساس اطلاعات دانشگاه جانز هاپکینز، شمار افرادی که در جهان جان خود را به دلیل ابتلا به کرونا از دست داده‌اند از ۴۰۰ هزار نفر گذشته است.

این دانشگاه که از ابتدای شروع همه گیری ویروس کرونا در چین، اقدام به جمع آوری اطلاعات کرده، می‌گوید نزدیک به هفت میلیون نفر هم در سراسر جهان به این ویروس مبتلا شده‌اند.

در تحولی دیگر، چین گفته که آمریکا را از چهارم ژانویه سال جاری در جریان شیوع ویروس کرونا گذاشته بود؛ یعنی از زمانی که این بیماری هنوز به میزان زیادی ناشناخته بود.

چین به تازگی گزارشی منتشر کرده و در آن به جزییات فعالیت‌های این کشور برای مقابله با شیوع کرونا اشاره کرده است.

اما در این گزارش به پزشکان شهر ووهان که اولین بار ویروس کرونا در آن جا مشاهده شد، اشاره‌ای نشده است. به این پزشکان در روزهای اول شیوع کرونا هشدار داده شده بود که اخباری در این مورد منتشر نکنند.

مقامات چین با انتقادات گسترده‌ای از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و سایر مقامات این کشور روبرو هستند که پکن را به پنهان‌کاری درباره شیوع ویروس کرونا متهم می‌کنند.

آقای ترامپ می‌گوید چین به موقع اطلاعات کافی در مورد کووید ۱۹ را در اختیار کشورهای جهان قرار نداده است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

اما در مقابل چین بارها گفته که با شفافیت و مسئولانه در برابر شیوع گسترده ویروس کرونا عمل کرده است.

'اجرا نشدن بهموقع قرنطینه در بریتانیا'

پروفسور جان ادموندز، از اعضای تیم مشاوران علمی دولت بریتانیا، گفته که اجرا نشدن زودهنگام قرنطینه برای مقابله با شیوع کرونا باعث مرگ شمار زیادی در این کشور شده است.

پروفسور ادموندز به بی‌بی‌سی گفت که جان‌های بسیاری را می‌شد نجات داد اگر که دولت اقدامات احتیاطی را زودتر اجرا می‌کرد.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا روز ۲۳ مارس (حدود دو ماه و نیم پیش) سیاست‌های دولت را در مورد اجرای محدودیت‌ها در کشور اعلام کرد.

براساس تازه ترین آمار دولت، بیش از ۴۰ هزار و ۴۰۰ نفر در این کشور جان خود را به دلیل ابتلا به کووید ۱۹ از دست دادند.

پروفسور ادموندز تاکید کرد که اپیدمی کرونا "مسلما به پایان نرسیده"و هشدار داد که "هنوز راه طولانی سختی در پیش رو است".

اما در مقابل مت هنکاک، وزیر بهداشت بریتانیا بار دیگر تاکید کرده که دولت "تصمیم‌های درست را در زمان مناسب" گرفته و این تصمیم‌ها براساس نظرات علمی اجرا شده است.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

در برزیل ۳۶ هزار نفر هم تاکنون جان خود را از دست داده‌اند

برزیل دومین کشور جهان از نظر شمار مبتلایان

برزیل که دومین کشور جهان از نظر شمار مبتلایان به ویروس کروناست، اطلاعات ماهانه در مورد میزان ابتلا و مرگ و میر را از سایت دولتی این کشور برداشته است.

وزیر بهداشت برزیل گفت که از این پس تنها آمار درگذشتگان در یک شبانه روز گزارش خواهند شد و دیگر گزارشی از مجموعه آمارهای مربوط به تعداد مبتلایان مانند آن چه کشورهای دیگر انجام می‌دهند، ارائه نخواهد شد.

ژائیر بولسونارو، رئیس جمهور برزیل به شدت به خاطر سیاست‌هایش در مقابله با ویروس کرونا مورد انتقاد است.

برزیل تاکنون ۶۷۰ هزار مورد ابتلا به کووید ۱۹ را تایید کرده، اما گفته می‌شود که به دلیل عدم انجام تست‌های تشخیص کرونا، شمار مبتلایان بسیار بیشتر از آمار ارائه شده است.

تقریبا ۳۶ هزار نفر هم تاکنون جان خود را از دست داده‌اند. این کشور پس از آمریکا و بریتانیا بیشترین آمار مرگ و میر در جهان را دارد.

افزایش روزانه آمار مبتلایان در روسیه

روسیه از ابتلای ۸۹۸۴ مورد جدید به کووید ۱۹ در شبانه روز گذشته خبر داده است. به این ترتیب شمار مبتلایان در این کشور به بیش از ۴۶۷ هزار نفر رسیده است.

اقتصاد روسیه هم مانند بسیاری از کشو‌رهای دیگر تحت تاثیر هفته‌ها قرنطینه قرار گرفته است. این مسئله بر میزان محبوبیت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور تاثیر گذاشته و به پایین ترین حد رسانده است.

منبع تصویر، Getty Images

افزایش جریمه انداختن ماسک در معابر عمومی فرانسه

دولت فرانسه برای جلوگیری از رها کردن ماسک‌های استفاده شده در معابر عمومی این کشور اقدامات سخت‌تری را اعمال کرده است.

براساس تصمیم تازه دولت جریمه انداختن ماسک‌های استفاده شده و همچنین ته سیگارها در معابر عمومی از ۶۸ یورو به ۱۳۵ یورو افزایش یافته است.

در این کشور محدودیت‌های اعمال شده برای مقابله با شیوع ویروس کرونا به تدریج در حال کاهش است.