'رهبر کوکلاکس‌کلان‌ها' به اتهام راندن خودرو به سوی معترضان به مرگ جورج فلوید بازداشت شد

هری راجرز ممکن است با اتهام حمله نژادپرستانه روبرو شود

منبع تصویر، Henrico Sheriff"s Department/AFP

توضیح تصویر،

هری راجرز ممکن است با اتهام حمله نژادپرستانه روبرو شود

یک مرد سفیدپوست ۳۶ ساله در ایالت ویرجینیا که با خودرو به میان معترضان جنبش 'جان سیاهان مهم است' رانده بود به اتهام حمله، و ضرب و جرح بازداشت شده هر چند تحقیقات درباره احتمال جرم ناشی از «نفرت نژادی» هم درباره او آغاز شده است. او روز گذشته، یکشنبه، بعد از این که پایش را روی گاز گذاشت به وسط جمع معترضان به مرگ جورج فلوید راند اما نتوانست به کسی آسیب جدی برساند و پلیس او را بازداشت کرد.

دادستان‌ها می‌گویند هری راجرز، ۳۶ ساله، «بی‌پروا» به میان معترضان در ناحیه هنریکو ایالت ویرجینیا رانده و حتی پیش از این کار «پایش را روی پدال گاز فشرده» است.

آقای راجرز امروز، دوشنبه هشتم ژوئن، در دادگاه ناحیه هنریکو در حومه شهر ریچموند به دادگاه برده شد و اتهامات او از جمله حمله و ضرب و جرح به او تفهیم شده است.

تحقیقات درباره انگیزه‌های نژدای و نفرت‌آمیز او هم آغاز شده است.

بیشتر بخوانید

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

فرماندار ویرجینیا دستور برچیدن فوری مجسمه ژنرال رابرت لی را داده که یکی از فرماندهان دوران برده داری و جنگ های جنوب و شمال بود

در جریان این اقدام او تنها یک نفر در صحنه آسیب دید اما همانجا سرپایی مداوا شد و به گفته مقام‌ها آسیب جدی ندید.

تظاهرات ضدنژادپرستی در نقاط مختلف آمریکا از دو هفته گذشته و پس از مرگ جورج فلوید، مرد سیاه‌پوستی که زیر زانوی یک افسر پلیس شهر مینیاپولیس جان داد، آغاز شده و گسترش یافته است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

روز گذشته در چند شهر آمریکا از جمله ریچموند (ویرجینیا)، نیویورک، شیکاگو و لس‌آنجلس برگزار شد و همزمان در چند کشور دیگر از جمله بریتانیا و استرالیا هم معترضان با شعار «جان سیاهان مهم است» و «بدون عدالت صلح ممکن نیست» به خیابان‌ها آمدند.

هری راجرز خود را دبیر انجمن کوکلاکس‌کلان‌های ویرجینیا معرفی کرده که به گفته رسانه‌های آمریکا بالاترین رتبه در این گروه و در میان رهبران این ک‌.ک‌.ک که در داخل زندان نیستند محسوب می‌شود.

دادگاه اصلی رسیدگی به اتهامات هری راجرز قرار است ماه اوت آینده برگزار شود.

ویرجینیا و شهر ریچموند این ایالت یکی از پایگاه های اصلی گروه‌های معتقد به برتری نژاد سفید است و سابقه طولانی در تنش‌های نژادی دارد.

سه سال پیش در شهر شارلوتزویل همین ایالت بود که یک مرد جوان با راندن خودرو به میان معترضان به تجمع گروه‌های راست افراطی، یک زن جوان را کشت و بعد هم در دادگاه محکوم شد.

رسانه‌های آمریکایی و همچنین گاردین بریتانیا می‌گویند هری راجرز در آن تجمع راست‌گرایان افراطی حضور داشته و عکسی از او وجود دارد.

هفته گذشته و در جریان تجمع معترضان به خشونت پلیس علیه سیاهان، رالف نورتم، فرماندار دموکرات ایالت ویرجینیا گفت که مجسمه ژنرال لی، یکی از فرماندهان دوران برده داری و جنگ های داخلی را به که بسیاری آن را یادبود دوران سیاه برده داری آمریکا می دانند فورا بر خواهد چید و روانه انبار خواهد کرد.

بیشتر بخوانید