قطع رابطه شرکت‌های ورزشی به دلیل توییت نژاد پرستانه رئیس کراس‌فیت

شیوه پرورش اندام کراس‌فیت را گرگ گلسمن طراحی کرده است

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

شیوه پرورش اندام کراس‌فیت را گرگ گلسمن طراحی کرده است

بعد از آنکه مدیر شرکت کراس‌فیت با مرگ جورج فلوید شوخی کرد، بسیاری از شرکت‌های ورزشی از جمله شرکت ری‌باک (ReeBok) روابط خود با این شرکت را قطع کردند.

جورج فلوید، مرد سیاهپوستی بود که یک مامور پلیس مینیاپولیس، بعد از بازداشت او را به زمین انداخت و آنقدر با زانو به گردن او فشار داد که او بیهوش شد و بعدا جان داد. درگذشت آقای فلوید منجر به اعتصاب‌های بزرگی در آمریکا و نقاط دیگر جهان شد. اعتصاب‌هایی برای پایان خشونت پلیس و برضد نژٰادپرستی در آمریکا.

زمانی که یک موسسه تحقیقاتی در زمینه بهداشت جهانی، نوشت که «نژادپرستی یک مشکل بهداشت عمومی است»، گرگ گلسمن، مدیر کراس‌فیت پاسخ داد: «فلوید-۱۹». کنایه‌ای که از ترکیب نام آقای فلوید و بیماری کشنده «کویید - ۱۹» ساخته شده است.

همچنین گزارش شده که آقای گلسمن در پاسخ به نامه یکی از باشگاه‌های ورزشی که از او پرسیده بود چرا در قبال کشته شدن آقای فلوید سکوت کرده است، مدیر آن باشگاه را «متوهم» خوانده بود. او همچنین گفته شده که در پاسخ به مدیریت آن باشگاه گفته: «به نظرم قرنطینه بر سلامت روانت تاثیر گذاشته است.» در ادامه هم گویا خطاب به آن زن نوشته: «تو فکر می‌کنی از همه ما اخلاق‌مدار‌تری؟ این تهوع‌آور است.»

آقای گلسمن حالا عذرخواهی کرده و گفته که «کراس‌فیت از نژادپرستی حمایت نمی‌کند.»

او گفت که هدفش این بوده که درباره قرنطینه‌ای صحبت کند که بعد از شیوع بیماری کویید - ۱۹ همه مجبور به رعایت آن شدند. آقای گلسمن گفته که در انتخاب کلمات اشتباه کرده و از این بابت عذرخواهی کرده است.

آقای گلسمن یکی از بنیانگذاران کراس‌فیت در سال ۲۰۰۰ بود. کراس‌فیت یک روش تناسب اندام است که آقای گلسمن طراحی کرده و به جز باشگاه‌های خودش، باشگاه‌های فراوانی در آمریکا و کشورهای جهان آن را تدریس می‌کنند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

جورج فلوید در حالی به قتل رسید که در بازداشت پلیس بود

باشگاه‌هایی که با کراس‌فیت کار می‌کنند پولی برای استفاده از روش ابداعی آقای گلسمن و اسم کراس‌فیت می‌پردازند.

۲۲۷ باشگاه فعلا روابط خود را با کراس‌فیت قطع کرده‌اند.

یکی از باشگاه‌هایی که در شهر واشنگتن است و سالانه سه هزار دلار به کراس‌فیت پول می‌داد که از نامش استفاده کند، حالا اعلام کرده که این پول را در اختیار دو سازمان احقاق حقوق سیاه‌پوستان می‌گذارد.

شرکت آدیداس ای‌جی، که مالک ری‌باک است هم گفته که دیگر قراردادش با کراس‌فیت را تمدید نمی‌کند.

به جز این شرکت‌ها، چند نفری از ورزشکارانی که با کراس‌فیت همکاری می‌کردند هم از گفته‌های آقای گلسمن انتقاد کردند. متیو فریزر، که چهاربار در مسابقات کراس‌فیت قهرمان شده بود و تیا کلیر تومی، وزنه‌برداری که از سوی استرالیا در المپیک شرکت کرده و سه بار در مسابقات کراس‌فیت قهرمان شده بود، از جمله کسانی هستند که از آقای گلسمن انتقاد کرده‌اند.