تعیین وثیقه یک میلیون و ۲۵۰ هزار دلاری برای پلیس متهم به قتل جورج فلوید

درک شوین افسر سفیدپوست برکنار شده پلیس با ویدیو در دادگاه حاضر شد

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

درک شوین افسر سفیدپوست برکنار شده پلیس با ویدیو در دادگاه حاضر شد

درک شوین افسر برکنار شده پلیس مینه‌سوتا که به قتل جورج فلوید متهم است، برای نخستین بار در دادگاه حاضر شد. در این جلسه دادگاه مبلغ وثیقه‌ او را به یک میلیون و ۲۵۰ هزار دلار افزایش داد.

دادستان‌ها خشم عمومی و شدت اتهامات را علت افزایش وثیقه از یک میلیون دلار به رقم فعلی عنوان کردند. وکیل این متهم به تصمیم دادگاه اعترضا نکرد.

درک شوین در طول جلسه ۱۵ دقیقه استماع صحبت نکرد. او در حالی به خاطر کرونا با ویدیو در دادگاه حاضر شد که دستبند به دست و لباس نارنجی زندانیان را بر تن داشت. درک شوین ۴۴ سال دارد و باید ۲۰ روز دیگر مجددا در دادگاه حاضر شود.

درک شوین ماموری که با فشردن زانو بر گردن جورج فلوید، مرد ۴۶ ساله سیاهپوست غیرمسلح، باعث مرگ او شد، در ابتدا به قتل درجه سه (غیرعمد) متهم شده بود. دادستانی اما بعدتر این اتهام را به قتل درجه دو تغییر داد. بر اساس اسناد دادگاه سه افسر اخراجی حاضر در صحنه نیز به معاونت و همیاری در قتل متهم شده‌اند.

انتشار تصاویر کشته‌شدن جورج فلوید در بازداشت پلیس، جرقه اعتراض‌هایی شد که سراسر آمریکا را فرا گرفت و به شهرهای کشورهای دیگر هم کشیده شد.

بیشتر بخوانید

اخیرا گروهی از اعضای شورای شهر مینیاپولیس وعده داده اند که نیروی پلیس این شهر را منحل خواهند کرد.

مینیاپولیس همان شهری است که چهار مامور پلیس جورج فلوید او را زمین زدند و در حالی که دستبند به دست داشت با زانو روی کمر و گلوی او نشستند.

در آخرین تحولات نیز دموکرات‌ها که اکثریت مجلس نمایندگان کنگره آمریکا را در دست دارند لایحه جدیدی برای اصلاح ساختاری و گسترده نیروی پلیس در سرتاسر این کشور را طرح کردند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

در هیوستون هزاران نفر در برابر کلیسایی که تابوت جورج فلوید در آنجا قرار داده شده برای آخرین ادای احترام پیش از خاکسپاری صف کشیدند

روز گذشته همزمان با افزایش وثیقه، در شهر هیوستون تگزاس مراسم ادای احترام به جورج فلوید برگزار شد.

در هیوستون هزاران نفر در برابر کلیسایی که تابوت جورج فلوید در آنجا قرار داده شده برای آخرین ادای احترام پیش از خاکسپاری صف کشیدند.

هادی نیلی، خبرنگار بی بی سی فارسی که برای پوشش این مراسم و خاکسپاری جورج فلوید به هیوستون تگزاس اعزام شده می‌گوید: «قرار است جو بایدن ، نامزد حالا قطعی حزب دموکرات برای انتخابات ریاست‌جمهوری، امروز خودش را به هیوستون برساند تا با خانواده جورج فلوید دیدار کند و تسلیت بگوید. این دیدار خصوصی است و رسانه‌ها حضور ندارند. او هم‌چنین یک پیام ویدیویی برای پخش در مراسم خاک‌سپاری فردا ضبط می‌کند. گفته برای پرهیز از اختلال در مراسم بابت حضور محافظانش و تمهیدات امنیتی (که برای یک نامزد ریاست‌جمهوری در سطح بالاست)، در این مراسم شرکت نمی‌کند. گمان برده می‌شود نگرانی‌ها درباره کرونا هم مطرح بوده».