اسماعیلی: بدون هماهنگی با قوه قضاییه وعده آزادی همه زندانیان اتباع بیگانه را ندهید

قوه

منبع تصویر، MIZAN

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه، در تازه‌ترین نشست خبری خود تاکید کرده است که "بدون هماهنگی" با این قوه امکان‌پذیر نیست در مورد زندانیان یا طرف دیگری مذاکره شود. همزمان او در این نشست از اعدام قریب الوقوع یک نفر در ارتباط با کشته‌شدن قاسم سلیمانی خبر داد.

آقای اسماعیلی گفته "متولی موضوع زندان و زندانیان قوه قضاییه است و امکان‌پذیر نیست بدون هماهنگی با قوه قضاییه در مورد زندانیان مذاکره شود تا چه رسد به تبادل".

در روزهای گذشته مایکل وایت، نظامی سابق آمریکایی، با آزادی از زندان، خاک ایران را ترک کرد. همزمان آمریکا شرایط بازگشت مجید طاهری و سیروس عسگری را به ایران فراهم کرد. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، از این موضوع ابراز خوشحالی کرده بود.

دو کشور تبادل زندانیان را رد کرده بود اما بعدتر وزارت خارجه ایران اخیرا تایید کرد که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، با یک مقام سابق آمریکایی دیدار کرده بود. آقای ظریف اخیر در توئیتی نوشته بود این روند می‌تواند تا آزادی همه زندانیان ادامه یابد.

اما اکنون سخنگوی قوه قضائیه می‌گوید "آقایان در بخش‌های مختلف جایگاه خود و قوه قضاییه را بدانند و از ناحیه قوه قضاییه و بدون هماهنگی با دستگاه قضا وعده آزادی همه زندانیان اتباع بیگانه را به دیگران ندهند".

به گفته سخنگوی قوه قضائیه، آزادی مایکل وایت علت "انسان‌دوستانه" داشته و "این فرد قبل بازداشت مبتلا به ایدز بود احتمال این داده می‌شد که به لحاظ بیماری اتفاقی برایش بیفتد".

آقای اسماعیلی اضافه کرد که مایکل وایت در چارچوب مقررات قضایی و به خاطر ورود کارشناسی دبیرخانه شورای عالی امنیت آزاد شد.

اعدام قریب‌الوقوع متهم به جاسوسی از قاسم سلیمانی

در ادامه این نشست غلامحسین اسماعیلی اضافه کرد "سید محمود موسوی مجد" به اتهام ارائه اطلاعات مربوط به محل استقرار و تردد قاسم سلیمانی، فرمانده کشته شده سپاه قدس، اعدام خواهد شد. سخنگوی قوه گفت محمود موسوی مجد به سرویس موساد و سیا "وصل بوده" و پول می‌گرفته است.

شعبه ۱۹ دیوان عالی کشور حکم این متهم را تایید کرده است. مقام‌های ایرانی پیش از این از برگزاری چنین دادگاهی خبر نداده بودند.

پیشتر روح‌الله زم مدیر کانال آمدنیوز هم در دادگاه متهم شده بود که "ترددهای قاسم سلیمانی" را در اختیار سرویس‌های اطلاعاتی غرب قرار می‌داده است.