تحولات لیبی؛ ژنرال حفتر در چه موقعیتی است؟

  • امیرا فتح الله
  • روزنامه‌نگار
لیبی

منبع تصویر، LIBYA'S CHANNEL TV/EXTRA NEWS TV

نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی به رهبری خلیفه حفتر فرمانده قدرتمند آن که در شرق این کشور مستقر هستند، در روزهای اخیر کنترل مناطقی مهم را از دست دادند.

این موضوع نه تنها به منزله نقطه پایانی بر تلاش آنها برای تصرف طرابلس پایتخت لیبی بوده که تاثیر عمده ای هم بر تسلط ارتش ملی لیبی بر مناطق کلیدی این کشور گذاشته است.

نیروهای ژنرال حفتر که خود را ارتش ملی می‌خوانند و از پشتیبانی مصر، اردن، روسیه و امارات متحده عربی برخوردارند، بخش بزرگی از شرق لیبی را در دست داشته اند.

این نیروها از مدت‌ها پیش درصدد تصرف طرابلس، پایتخت لیبی بودند.

اما در پی تحولات اخیر، خلیقه حفتر، چهار روز پیش پیشنهاد مصر برای اعلام آتش بس و مذاکرات سیاسی برای پایان دادن به بحران طولانی لیبی را پذیرفت.

منبع تصویر، Getty Images

کار چطور به اینجا رسید؟

حفتر مبارزه خود را برای خلع رقبایش از قدرت را که دولت مورد حمایت جامعه بین‌المللی در لیبی به رهبری فائز سراج و شبه نظامیان وابسته به آن هستند، در بهار سال گذشته میلادی شروع کرد.

هر چند پیشرفت ارتش ملی لیبی در عملیات اش برای تصرف طرابلس کند بود اما این نیروها توانسته بودند کنترل مناطق مهمی در مجاورت این شهر را به دست گیرند.

این ارتش همچنین به بمباران شدید پایتخت به مدت بیش از یک سال ادامه داد و هیچ نشانه ای از این که توازن نبرد علیه آنها باشد وجود نداشت. در واقع اعلان اولیه دولت وفاق ملی لیبی در چهارم ژوئن در مورد پیشروی نیروهایش و گرفتن کنترل کامل طرابلس تنها با عقب نشینی نیروهای ژنرال حفتر ممکن شد.

پیش از این نیروهای دولت وفاق ملی لیبی در اواسط ماه می پایگاه هوایی الوطیه را تصرف کرده بودند.

بیشتر بخوانید:

نیروهای ژنرال حفتر از این پایگاه برای انجام حملاتشان به طرابلس استفاده می کردند.

به مدت کوتاهی بعد از آن که نیروهای دولت وقاق ملی کنترل کامل پایتخت و حومه آن را به دست گرفتند، به سوی جنوب شرق این کشور پیشروی کرده و به سرعت در ۵ ژوئن شهر ترحونه را که منطقه ای کلیدی است، تصرف کردند.

در حالی که نیروهای دولت وقاق ملی هر چه بیشتر به سوی شرق پیشروی می کردند، تغییر عمده دیگری رخ داد و محاصره تاسیسات عمده نفتی این کشور که از ژانویه گذشته توسط گروههای وابسته به ارتش ملی لیبی صورت گرفته بود، رفع شد و میدان های نفتی شراره و الفیل دوباره کار خود را از سرگرفتند.

نیروهای ارتش ملی در سال های اخیر کنترل بیشتر تاسیسات انرژی این کشور را در دست داشته اند.

منبع تصویر، Getty Images

تکیه بر نیروهای وفادار محلی

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

دولت طرابلس اعلام کرده که به سوی سرت، محل تولد سرهنگ قذافی رهبر سابق لیبی، پیش خواهد رفت. این شهر موقعیت استراتژیکی دارد و در نزدیکی منابع غنی نفت کرسنت قرار گرفته و پایانه های صادراتی را در خود جای داده است.

از سال ۲۰۱۶ نیروهای ارتش ملی لیبی گاهگاهی کنترل این منطقه را در دست داشته است.

بعد از آن که نیروهای وابسته به دولت طرابلس نیروهای داعش را از سرت بیرون کردند، تا اوایل امسال این شهر ساحلی تحت کنترل نیروهای دولت وفاق ملی بوده اما نیروهای حفتر با حمایت نیروهای وفادار محلی دوباره بر ترحونه و سرت مسلط شدند.

در ترحونه نیروهای وفادار محلی شبه نظامیان کانیات هستند که نامشان از رهبران سابقشان برادران الکانی گرفته شده که در سپتامبر گذشته کشته شدند. آنها قبلا با شبه نظامیان محلی دیگر که وابسته به نیروهای دولت وفاق ملی هستند درگیر شده بودند.

این درگیری ها مدتها پیش از آن که نیروهای حفتر درصدد تصرف طرابلس برآیند، رخ داده بود.

با حمایت این شبه نظامیان و یک نیروی محلی دیگر با نام گردان شصت و چهارم بود که در ماه ژانویه سال میلادی جاری نیروهای حقتر توانستند کنترل سرت را در دست گیرند. این گردان متشکل از سلفی های افراطی است.

منبع تصویر، Getty Images

چه چیزی تغییر کرد؟

پیشروی سریع نیروهای دولت وفاق ملی در ترحونه با مقاومت نیروهای حفتر مواجه نشد.

گزارش های مطبوعات طرفدار دولت وفاق ملی حاکی از آن است که هنگامی که این نیروها شهر بنی ولید را تصرف کردند، نیروهای حفتر از ترحونه عقب نشینی کرده بودند و گفته شده که این امر در پی گفتگوهایی با میانجی گری رهبران قبیله ای و محلی صورت گرفته بود.

در مورد سرت ممکن است موضوع متفاوت باشد. مذاکرات با رهبران محلی هتوز به جایی نرسیده است و این باعث شده که محمد گنونو سخنگوی ارتش نیروهای دولت وفاق ملی آخرین هشدار را به نیروهای وفادار به ژنرال حفتر بدهد.

حمایت نظامی ترکیه از نیروهای وفاق ملی هم در تضعیف شبه نظامیان ارتش ملی لیبی که مورد حمایت روسیه و امارات عربی متحده هستند، اهمیت زیادی داشته است.