ترکیه کارمند سفارت آمریکا را به اتهام 'عضویت در یک سازمان تروریستی' به ۹ سال زندان محکوم کرد

میتن توپوز روز پنجشنبه، ۱۱ ژوئن، در این دادگاه در استانبول به هشت سال و نه ماه زندان محکوم شد

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

میتن توپوز روز پنجشنبه، ۱۱ ژوئن، در این دادگاه در استانبول به هشت سال و نه ماه زندان محکوم شد

متین توپوز، کارمند ترکیه‌ای کنسولگری آمریکا در استانبول که در سال ۲۰۱۷ دستگیر شده بود در دادگاه به اتهام کمک و عضویت در یک «تشکیلات تروریستی» به تحمل ۹ سال زندان محکوم شده است. آمریکا این حکم را «بسیار مایوس کننده» دانسته و گفته «شواهد مستدلی» برای محکومیت آقای توپوز ارایه نشده است.

دادستان‌های دولت ترکیه آقای توپوز را به کمک به «یک گروه مسلح ترور» متهم کرده بودند؛ گروهی که دادستان‌ها آن را مرتبط با کودتای نافرجام تابستان سال ۲۰۱۶ خوانده بودند.

روز پنجشنبه، ۱۱ ژوئن، قاضی با اعلام حکم آقای توپوز او را به تحمل هشت سال و نه ماه زندان محکوم کرد.

متین توپوز اتهام را رد کرده و همزمان آمریکا می‌گوید «شواهد محکمی» برای محکومیت او وجود ندارد.

آن طور که گزارش شده آقای توپوز سالها به عنوان مترجم برای دفتر مبارزه با موادمخدر ایالات متحده در استانبول کار می‌کرده است.

او در جریان دادگاه متهم شده بود که با افسران پلیس و مقام‌ها و حتی یکی از دادستان‌ها تماس گرفته بوده؛ کسانی که دولت ترکیه آنها را متهم به همکاری با فتح الله گولن، روحانی منتقد رجب طیب اردوغان، کرده است.

رجب طیب اردوغان، پس از نافرجام ماندن کودتای سال ۲۰۱۶، سرکوب شدید مخالفان دولت را آغاز کرد و متهم شده که به بهانه ارتباط با فتح الله گولن، دست به «پاکسازی» گسترده در نهادهای دولتی و نظامی و حتی رسانه ها کرده است. آقای گولن بارها اتهام داست داشتن در آن کودتای نافرجام را رد کرده است. او مقیم آمریکاست.

متین توپوز در جریان دادگاه گفته بود که تماس با پلیس و دادستان «بخشی از کار او به عنوان مترجم و دستیار اداره مبارزه با موادمخدر آمریکا» بوده است.

بیشتر بخوانید

دادگاه اتهام جاسوسی علیه او را رد کرد و اتهام براندازی او را هم مردود دانست اما دادستان های دولت خواستار محکوم شدن او به جرم عضویت در یک سازمان تروریستی شدند.

وکیل آقای توپوز به خبرگزاری فرانسه گفته نسبت به این حکم اعتراض خواهد کرد و به دنبال لغو آن در دادگاه تجدیدنظر خواهد رفت.

سفارت آمریکا در استانبول هم امروز، پنجشنبه ۱۱ ژوئن، با صدور بیانیه‌ای نسبت به حکم آقای توپوز واکنش نشان دادن و آن را «بسیار مایوس کننده» خواند.

«ما هیچ مدرک مستدلی که از این محکومیت پشتیبانی کند ندیدیم و امیدواریم که این حکم قویا رد شود.»

در جریان کودتای نافرجام ژوییه سال ۲۰۱۶ دست کم ۲۵۰ نفر کشته و ۱۴۰۰ نفر مجروح شدند. پس از آن هم دولت آقای اردوغان هزاران نفر را به اتهام همکاری با «کودتاگران» بازداشت و از مناصب خود برکنار کرد.