تصویر ماندگار تظاهرات لندن؛ مردی مخالفش را به کول گرفت و نجات داد

مرد سفیدپوست نژادپرست بر شانه‌های سیاهپوستی که جان او را نجات داد

منبع تصویر، Reuters

شخصی که تصویر او در حال حمل کردن یک مرد دیگر روی شانه هایش و انتقال او به محلی امن در درگیری‌های روز شنبه (۱۳ ژوئن/۲۴ خرداد) در لندن خبرساز شد، می‌گوید که "او و دوستانش جلوی کشته شدن یک نفر را گرفتند."

انتشار عکس پاتریک هاتچینسون در حال کمک به مرد دیگری که از معترضان به تظاهرات ضدنژادپرستی بود، در شبکه های اجتماعی با استقبال زیادی رو به رو شد. بسیاری از کاربران این اقدام پاتریک را ستودند.

او در مصاحبه با بی‌بی‌سی درباره آن روز گفت که اگر او این کار را نمی‌کرد "ماجرا ختم به خیر نمی‌شد."

روز شنبه در لندن و بسیاری از شهرهای بریتانیا تظاهرات صلح‌طلبانه و آرام ضدنژادپرستی برگزار شد. اما گروهی از جمله برخی از فعالان گروه‌های راستگرای افراطی در لندن به خیابان‌ها آمدند و در پی بروز خشونت و حمله به پلیس، حدود صد نفر بازداشت شدند.

او درباره لحظاتی قبل از اینکه این عکس مشهور گرفته شود گفت که او و دوستانش متوجه وقوع یک نزاع در بالای پله‌های مرکز فرهنگی "ساوت‌بانک" در نزدیکی پل واترلو در مرکز لندن شدند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

نجات جان یکی از معترضان به تظاهرات ضدنژادپرستی به دست هواداران کمپین 'جان سیاهان باارزش است'

آقای هاتچینسون که مربی بدنسازی است و نوه دارد به بی‌بی‌سی گفت: "این مرد روی زمین افتاده بود و من و همراهانم سعی کردیم که مانع له شدن او زیر دست و پا شویم."

او می‌گوید که دوستانش دور مرد حلقه می‌زنند و او از راه می‌رسد و مرد را روی دوش می‌اندازد و با کمک دوستانش او را از میان ازدحام جمعیت نجات می‌دهد. می‌گوید که حتی وقتی در حال حمل مرد بوده، مردم خشمگین همچنان در حال زدن او بودند.

آقای هاتچینسون می‌گوید: "من فقط فکر کردم که یک انسان روی زمین افتاده است و اگر ما دخالت نمی‌کردیم وضعیت ختم به خیر نمی‌شد. فقط می‌خواستم او را به جای امن منتقل کنم. کاری را که باید انجام می‌دادم انجام دادم، مانع کشته شدن یک نفر شدم."

آقای هاتچینسون در یک مصاحبه دیگر با شبکه چهار بریتانیا درباره مرگ جورج فلوید، مرد آفریقایی‌تبار در بازداشت پلیس آمریکا گفته بود شاید اگر یکی از همکاران آن مامور پلیس مداخله می‌کرد، اکنون جورج فلوید زنده بود.

از زمان کشته شدن جورج فلوید، تجمعات گسترده‌ای در سراسر جهان در اعتراض به تبعیض نژادی آغاز شده است.

دولت بریتانیا و پلیس لندن چند گروه را از شرکت در تظاهرات منع کرده بود. برگزارکنندگان تظاهرات ضدنژادپرستی هم از هوادارانشان خواسته بودند که روز شنبه به مرکز شهر نروند.

یکی از رهبران جنبش "جان سیاهان مهم است" به هوادارانش گفته بود که چنین درگیری‌هایی ممکن است معترضان را از هدف اصلی که از بین بردن نژادپرستی سازمان‌یافته است، دور کند.

صادق خان، شهردار لندن هم درباره احتمال سرایت ویروس کرونا در این تجمعات هشدار داده بودو از مردم خواسته بود در خانه بمانند.