حکم اعدام جوهر سارنایف، بمب‌گذار ماراتن بوستون، لغو شد

جوهر سارنایف ار زمان مجرم شناخته شدن در زندان مخوفی که به آلکاتراس کوه‌های راکی شهرت یافته و در ایالت کلورادو واقع شده زندانی است

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

جوهر سارنایف از زمان مجرم شناخته شدن در زندان مخوفی که به آلکاتراس کوه‌های راکی شهرت یافته و در ایالت کلورادو واقع شده زندانی است

قاضی دادگاه استیناف در آمریکا حکم اعدام جوهر سارنایف که در سال ۲۰۱۳ به همراه برادر بزرگترش در بمب‌گذاری ماراتن بوستون مشارکت کرد را لغو کرده و دستور داده که بخشی از اتهام‌های طرح شده علیه او در دادگاهی جدید بررسی شود چرا که قاضی دادگاه اول می‌بایست آن دسته از اعضای هیات‌منصفه را که قبل از دادگاه و صدور حکم سارنایف، او را گناهکار خوانده بودند، برکنار می‌کرده است.

جوهر سارنایف در جریان آن واقعه به همراه برادرش، تیمورلنگ، دو بمب را در میان تماشاگران و نزدیک خط پایان ماراتن بزرگ سالانه بوستون منفجر کردند که در پی آن ۳ نفر کشته و بیش از ۲۶۰ نفر مجروح شدند.

قاضی دادگاه استیناف با لغو حکم اعدام جوهر سارنایف او را به حبس ابد محکوم کرده اما همزمان دستور داده که بخشی از اتهام‌های او دوباره در دادگاهی جدید بررسی شود؛ اتهام‌هایی که در میان آنها جرایمی وجود دارد که در صورت تایید می‌تواند حکم اعدام به دنبال داشته باشد.

جوهر و برادر بزرگترش تیمورلنگ ساریانف شهروندی آمریکا و قرقیزستان را داشتند و اجداد آنها هم اهل چچن‌اند. این دو در روز ۱۵ آوریل سال ۲۰۱۳ دو بمب را که در کوله‌پشتی‌های خود جا داده بودند در نزدیکی خط پایان ماراتن بوستون کار گذاشتند و خود از محل دور شدند.

پس از شناسایی این دو برادر، عملیات بزرگی در سطح شهر بوستون شکل گرفت و پلیس و یگان ضدتروریست بوستون برای سه روز در تعقیب جوهر و تیمورلنگ بودند. تیمور سارنایف در جریان تیراندازی پلیس کشته شد اما جوهر که زخمی هم شده بود چند روز بعد در حالی که درون یک قایق تفریحی پارک شده در حیاط یک خانه در حوالی بوستون پنهان شده بود، دستگیر شد.

اوراجری تامپسون، قاضی دادگاه استیناف روز جمعه، ۳۱ ژوئیه، گفت: "اشتباه نکنید، جوهر مابقی عمرش را در حبس خواهد گذراند و تنها مورد باقی مانده این است که آیا عمر او با اعدام به پایان خواهد رسید یا پشت میله های زندان".

جوهر سارنایف در حال حاضر در زندان فدرال "سوپرمکس" در شهر فلورنس ایالت کلورادو نگهداری می‌شود، زندان مخوفی که به آلکاتراس کوه‌های راکی شهرت یافته است.

در سال ۲۰۱۵ وکلای جوهر سارنایف نوشته‌های دو نفر از اعضای هیات منصفه دادگاه را در شبکه‌های اجتماعی پیدا کردند که در آنها این افراد حتی پیش از آغاز دادگاه سارنایف را "یک آشغال" خوانده بودند. این وکلا با استناد به این پست ها در شبکه های اجتماعی این دو عضو هیات منصفه را متهم کردند که پیش از شنیدن دفاعیات و اتهامات از گناهکار بودن جوهر سارنایف سخن به میان آورده‌اند و به این ترتیب از بی طرفی که از اعضای هیات منصفه انتظار می رود قصور کرده‌اند.

وکلای جوهر سارنایف همچنین تیمور، برادر بزرگتر را مسئول نقشه ریزی و تدارک بمب گذاری خواندند و به این ترتیب مدعی شدند که جرم جوهر نباید به سنگینی تیمور تلقی شود.