تقابل آمریکا و چین؛ سفر وزیر بهداشت آمریکا به تایوان

تلویزیون ملی تایوان تصاویر استقبال رسمی از آقای ایزار در فرودگاه تایپه را پخش کرد

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

تلویزیون ملی تایوان تصاویر استقبال رسمی از آقای ایزار در فرودگاه تایپه را پخش کرد

باوجود اعلام مخالفت چین، الکس ایزار، وزیر بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده آمریکا امروز وارد تایوان شد. وی بلندپایه‌ترین مقام آمریکا است که طی شش سال اخیر به تایوان سفر می‌کند.

چین، تایوان را بخشی از خاک خود می‌داند و از مقامات کشورهای خارجی می‌خواهد از سفر به این جزیره خودداری کنند.

آمریکا اعلام کرده که این سفر به منظور بررسی موفقیت تایوان در مبارزه با کرونا و احترام به ارزش‌های دموکراتیک این جزیره صورت می‌گیرد.

در گذشته آمریکا برای ناراحت نکردن چین از ارسال مقامات رسمی دولتی به تایوان خودداری می‌کرد، اما دونالد ترامپ این روال حاکم را در مناسبات واشنگتن و پکن را نادیده گرفته است.

ایالات متحده برای نزدیکی به چین رابطه دیپلماتیک خود را با تایوان در سال ۱۹۷۹ قطع کرد، اما آقای ترامپ علاقه‌مند به گسترش روابط با این جزیره است و فروش سلاح به این تایوان یکی از اقدامات دولت وی بوده است.

چین و آمریکا در مسائل مختلفی در حال مجادله هستند، از نقض حقوق بشر تا تجارت و نوع برخورد چین با شیوع ویروس کرونا. دونالد ترامپ، چین را به مخفی کاری در خصوص شیوع ویروس کرونا متهم می‌کند و سازمان بهداشت جهانی را نیز همدست چین معرفی می‌کند، مسئله‌ای که چین و سازمان بهداشت جهانی آن را رد می‌کنند.

آقای ایزار با استقبال سفیر آمریکا در تایوان و معاون وزیر خارجه تایوان امروز به فرودگاه سونگشان تایپه وارد شد و تصاویر این ورود از تلویزیون ملی تایون نیز پخش گردید.

منبع تصویر، Getty Images

قرار است وی روز دوشنبه یک تفاهم نامه همکاری های بهداشتی با مقامات تایوان امضا کند و از مرکز کنترل بیماری‌های تایوان بازدید کند.

آقای ایزار همچنین با خانم تسای اینگ ون، رئیس جمهور تایوان نیز دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

از وزیر بهداشت آمریکا و هیات همراه وی به محض ورود به خاک تایوان تست کرونا گرفته شد و براساس قوانین تایوان آنها باید در طول سفر و دیدارها از ماسک استفاده کنند.

روش تایوان برای مبارزه با ویروس کرونا یکی از نمونه‌های موفق جهانی در این زمینه بوده و این کشور تنها ۴۸۰ مورد ابتلا داشته و تنها ۷ نفر در این کشور ۲۳ میلیون‌نفری جان‌خود را در اثر ابتلا به کووید ۱۹ از دست داده‌اند.