درگیری معترضان به انتخاب مجدد لوکاشنکو با پلیس در بلاروس

بلاروس

منبع تصویر، EPA

با اعلام نتایج احتمالی انتخابات بلاروس، معترضان به انتخاب مجدد الکساندر لوکاشنکو، به خیابان‌های شهرها ریختند و با پلیس ضدشورش درگیر شدند. هنوز نتایج قطعی اعلام نشده اما تلویزیون دولتی این کشور خبر از پیروزی احتمالی آقای لوکاشنکو داده است.

در مینسک، پایتخت این کشور، پلیس با نارنجک صوتی، گلوله لاستیکی و آب‌پاشی سعی در متفرق کردن تظاهرکنندگانی داشت که در مرکز شهر جمع شده بودند. گزارش‌هایی مبنی بر مجروح شدن گروهی از تظاهرکنندگان منتشر شده است.

تظاهرکنندگان خطاب به رئیس جمهوری کشور شعار می‌دادند که «جمع کن و برو».

یکی از گروه‌هایی که سرعت اینترنت را می‌سنجند، می‌گویند سرعت اینترنت در بلاروس به طور محسوسی در روز یکشنبه کم شده است. آنها دولت را متهم می‌کنند که سعی در ایجاد «خلا اطلاعاتی» دارد.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

گروهی از معترضان به نتایج اعلام شده انتخابات مجروح شده‌اند

تلویزیون دولتی از روی نتایج اولیه اعلام کرده که آقای لوکاشنکو با حدود هشتاد درصد از آرا پیروز انتخابات است. ۲۶ سال است که آقای لوکاشنکو در انتخابات ریاست جمهوری کشورش پیروز می‌شود.

مهم‌ترین رقیب آقای لوکاشنکو، اسوتلانا تیخانوفسکایا، که اعلام شده تنها هفت درصد از آرا را به خود اختصاص داده، گفته که به نتایج اعلام شده اعتماد ندارد.

او در یک نشست خبری که عصر روز یکشنبه برگذار کرد، گفت: «من به چشم‌هایم اعتماد دارم و می‌بینم که اکثریت با ما هستند.»

منتقدان می‌گویند که انتظار تقلب داشتند و می‌خواهند که خود آرا را بشمارند.

منبع تصویر، Reuters

خانم تیخانوفسکایا، ۳۷ سال سن دارد. قبل از اینکه به جای همسرش وارد رقابت سیاسی شود، معلم بوده است. همسر او در زندان است. او گفته بود که رئیس جمهوری باید بداند که مردم دیگر او را نمی‌خواهند.

بخشی از نارضایتی مردم درباره شیوه مدیریت ویروس کرونا است. آقای لوکاشنکو از مردم کشورش خواسته بود تا با نوشیدن ودکا و سونا رفتن با این بیماری مقابله کنند. دانشمندان چنین روش‌هایی را برای درمان یا پیشگیری از ابتلا به کوید - ۱۹ پیشنهاد نمی‌کنند.

آقای لوکاشنکو گفته که اوضاع همچنان «تحت کنترل» می‌ماند. او رقیبش را «دختر کوچولو بیچاره» توصیف کرده که اسیر چنگال «عروسک‌گردان‌های» خارجی شده است.

در هفته‌های پیش از انتخابات روز یکشنبه، دولت با بازداشت کنشگران سیاسی و روزنامه‌نگاران سعی در آرام کردن اوضاع کشور داشت. مدت‌ها بود که منتقدان رژیم حاکم نتوانسته بودند گردهمایی بزرگ داشته باشند.

از سه ماه پیش که رقابت‌های انتخاباتی شروع شد تا به حال حدود دو هزار نفر را حکومت بازداشت کرده است.

منبع تصویر، EPA

منبع تصویر، Reuters