بازداشت میلیاردر دموکراسی‌خواه در هنگ‌کنگ

جیمی‌ لی می‌گوید که دولت از او نفرت دارد

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

جیمی‌ لی می‌گوید که دولت از او نفرت دارد

جیمی لی، میلیاردر دموکراسی‌خواه هنگ‌کنگ، به ظن اینکه با خارجی‌ها تبانی کرده، بازداشت شد.

یکی از مدیران شرکت آقای لی، گفته که او را با استفاده از قانون جدید امنیتی که در ماه ژوئن بر هنگ‌کنگ "تحمیل" شد، بازداشت کرده‌اند. در همان زمان آقای لی گفته بود که این قانون پایان هنگ‌کنگ است.

آقای لی ۷۱ سال سن دارد. او از حامیان تظاهرات دموکراسی‌خواهانه هنگ‌کنگ بود که سال پیش به وقوع پیوست.

او پیشتر در ماه فوریه به اتهام تجمع غیرقانونی بازداشت شده بود اما با قرار وثیقه آزاد شد.

پلیس هنگ‌کنگ اعلام کرده که هفت نفر در روز دوشنبه بازداشت شده‌اند اما نگفته‌اند که آقای لی در میان بازداشتی‌هاست یا نه. اتهام این افراد تخطی از قوانین ملی عنوان شده است.

ثروت آقای لی یک میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

روزنامه‌ای که او تاسیس کرده، گاهی مواضع انتقادی نسبت به دولت هنگ‌کنگ و حتی چین دارد.

او در مصاحبه‌ای که با روزنامه نیویورک تایمز داشت گفته بود که دولت از او متنفر است.

در گفت‌وگویی با بی‌بی‌سی، آقای لی گفته بود که قوانین جدید امنیتی در هنگ‌کنگ، این منطقه نیمه‌خودمختار را بیش از قبل در فساد به چین شبیه می‌کند: «بدون حکومت قانون، صاحبان کسب و کار هیچ پشتیبانی در اینجا ندارند.»

او در گفت‌وگویی با خبرگزاری فرانسه هم گفته بود که اگر به زندان بیفتد از فرصت به دست آمده استفاده می‌کند و کتاب‌هایی را که قصد داشت بخواند را مطالعه می‌کند.

قانون جدید امنیتی که تازه دو ماه است تصویب شده، از خودمختاری هنگ‌کنگ می‌کاهد و بازداشت معترضان را در این کشور آسان‌تر می‌کند.

قانون جدید همچنین کمک می‌کند که هنگ‌کنگ بیشتر شبیه به چین شود. هنگ‌کنگ یک قرن در اجاره بریتانیا بود. چین در مقابل می‌گوید که قوانین جدید باعث ثبات در این جزیره می‌شود.