انفجار بیروت؛ دولت لبنان استعفا داد

بیروت

منبع تصویر، Getty Images

دولت لبنان استعفا داده است. اعلام استعفای دولت لبنان به دنبال انفجار هفته گذشته در بیروت و اعتراضات گسترده در این کشور صورت گرفته است.

حسان دیاب، نخست وزیر لبنان، در سخنانی گفت که باید کشور به سوی "شفافیت" پیش رود و اکنون زمانی است که باید "بسوی مردم برگردیم" و در همین راستا دولت لبنان استعفای خود را اعلام می‌کند.

اکنون پارلمان لبنان که برخی از اعضای مسیحی او هم استعفاء داده‌اند باید نخست وزیر جدید این کشور را معرفی کند. این در حالی است که بسیاری از معترضان اختلافات دینی میان جناح‌های سیاسی در پارلمان را یکی از ریشه‌های مشکلات لبنان می‌دانند.

دوشنبه، دهم اوت، همزمان با سخنان آقای دیاب در تلویزیون، هزاران معترض در بیروت در حال تظاهرات بودند و اعتراضات برای سومین روز متوالی ادامه دارد.

ساعاتی پیش از این سخنان آقای دیاب، غازی وزنی، وزیر دارایی لبنان چهارمین وزیر کابینه شد که استعفا داد.

توضیح ویدئو،

نخست وزیر و کابینه لبنان کناره‌گیری کردند

آقای وزنی از افراد اصلی در مذاکرات دریافت کمک از صندوق جهانی پول بود. پیش از وی نیز وزیر دادگستری این کشور در بحران پس از انفجار عظیم بیروت استعفا داده بود.

وزارت دادگستری لبنان گفت که ماریا کلاود نجیم از مقام خود پیش از برگزاری جلسه کابینه لبنان استعفاء داده است. گزارش شده بود که علت استعفای خانم نجیم، 'انفجار هفته گذشته و همچنین اعتراضات روزهای اخیر بوده است. '

پیش از این وزرای اطلاع‌رسانی و محیط زیست این کشور و تعدادی از نمایندگان مسیحی مجلس نیز از سمت خود استعفا کرده بودند.

با وجود استعفای دولت لبنان، به نظر نمی‌رسد خشم عمومی و اعتراضات خیابانی فروکش کند. اعتراضات به فساد دولتی و ناکارآمدی حکومت از سال گذشته در لبنان اوج گرفت اما با فراگیر شدن شیوع ویروس کرونا متوقف شد. اعتراضات ۲۰۱۹ در بیروت به استعفای سعد حریری و کابینه او انجامید و حسان دیاب جایگزین او شد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

لبنان برای سومین روز متوالی شاهد اعتراضات گسترده به فساد و ناکارآمدی حکومت است

افزایش تعداد کشته‌شدگان انفجار

در همین حال به گفته مقامات محلی بیروت تعداد کشته‌شدگان انفجار مرگبار سه‌شنبه به بیش از ۲۲۰ نفر رسیده و دست کم ۱۱۰ نفر هم همچنان مفقود هستند. بسیاری از مفقودشدگان کارگران خارجی و رانندگان کامیون‌هایی هستند که در بندر بیروت مشغول به کار بودند.

به گفته مروان عبود، فرماندار بیروت هزاران نفر بر اثر جراحت ناشی از انفجار در بیمارستان‌ها هستند.

این انفجار همچنین ۲۰۰ هزار نفر را بی‌خانمان کرده و به دهها هزار واحد مسکونی آسیب جدی وارد کرده است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

تشییع جنازه یکی از کشته‌شدگان انفجار بیروت

صدها هزار نفر از مردم این شهر در خانه‌های به شدت تخریب شده زندگی می‌کنند که بسیاری از آنها در و پنجره سالمی ندارد و آب و برق قطع شده است.

شب گذشته برای دومین شب متوالی تظاهرات اعتراضی در بیروت انجام شد که به دخالت پلیس به خشونت کشیده شد.

گروهی از تظاهرکنندگان تلاش می‌کردند با پرتاب سنگ به نیروهای امنیتی از موانع اطراف پارلمان بیروت عبور کنند. پلیس با گاز اشک آور به آنها حمله کرده بود.

معترضان از انفجار بیروت خشمگین هستند و می‌گویند این اتفاق "ناکارآمدی" نظام سیاسی لبنان را بیش از پیش نمایان کرده است.

بسیاری از مردم بیروت خواستار تحقیق یک گروه مستقل بین‌المللی درباره انفجار هستند؛ خواسته‌ای که رئیس‌جمهور فرانسه از آن حمایت کرده اما رئیس‌جمهور لبنان مخالف آن است.

واکنش ایران به سفر مکرون

صبح امروز عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به سفر امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه به مناطق آسیب دیده از انفجار بیروت گفت که "اگر عده ای از افراد، گروه‌ها و کشورهای خارجی بخواهند حادثه تاثربرانگیز انفجار در بیروت را دستاویز اغراض و اهداف سیاسی قرار بدهند، غیرقابل قبول است."

منبع تصویر، Ilna

توضیح تصویر،

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت که اعتراضات اخیر در لبنان "با تحریک‌های خارجی" و "اغراض خاص" است

سخنگوی وزارت خارجه ایران در یک نشست خبری در واکنش به اعتراضات اخیر مردم لبنان گفت: "طبیعی است که مردم از این حادثه ناراحت باشند اما به نظر می رسد برخی افراد با تحریک‌های خارجی به دنبال اغراض خاصی هستند که پسندیده نیست."

او گفت که جا دارد که مردم لبنان با حفظ آرامش اجازه دهند مسئولین به امور رسیدگی کنند."

آقای موسوی بدون نام بردن از کشور خاصی گفت: " دیدید که برخی از کشورها با ریاکاری فکر کردند که خودشان را مدافع مردم لبنان نشان بدهند و با مردم لبنان هم دردی بکنند."

او همچنین از آمریکا خواست که اگر برای کمک به لبنان "صداقت دارند سعی کنند تحریم‌های اخیر علیه لبنان را لغو کنند."

دو روز پس از وقوع انفجار مرگبار، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه به بیروت سفر کرد و اعلام کردند که بر نحوه استفاه از کمک‌ها در این کشور نظارت خواهد شد.

در اعتراضات پس انفجار مرگبار اخیر در لبنان، معترضان علیه دولت لبنان و حزب الله شعار دادند و تصاویر رئیس جمهور لبنان و حسن نصر الله رهبر حزب الله را در خیابان به دار کشیدند.