چین از بازداشت مدل اویغور در سین‌کیانگ دفاع کرد

عکسی که مردان غفار فرستاده است او را با دست بسته در سلول نشان می‌دهد
توضیح تصویر،

عکسی که مردان غفار فرستاده است او را با دست بسته در سلول نشان می‌دهد

مقامات چینی گفته‌اند که مردان غفار، مدل اویغور، طبق قانون بازداشت شده است. این مدل لباس اخیرا ویدیویی از خود منتشر کرده بود در حالی که در یک مرکز پیشگیری از اپیدمی در سین کیانگ با دستبند به یک تخت خواب بسته شده بود.

او این ویدیو را به همراه شماری پیام متنی در ماه فوریه برای خانواده اش ارسال کرده بود. این پیام ها به دست بی بی سی رسید و اوایل ماه جاری میلادی منتشر شد.

پیام های او روایتی نادر از درون سیستم مخفیانه بازداشتگاه های سین کیانگ که تحت تدابیر شدید امنیتی هستند، ارائه می کند.

آقای غفار، که به عنوان مدل در ویدیوهای تبلیغاتی مارک های مختلف لباس شرکت می کرد، در پیام های خود گفته بود که مدت ۱۸ روز را با ۵۰ نفر دیگر در حالی که کیسه روی سرشان کشیده شده و دست و پاهایشان زنجیر شده سپری کرده است.

اکنون دو هفته بعد از اینکه بی بی سی فهرستی از سئوالات را برای مقامات چین فرستاده بود، پاسخی به صورت یک بیانیه از سوی دفتر امور رسانه های دولت سین کیانگ دریافت کرده است.

در این بیانیه آمده است:‌ "طبق ماده ۳۷ قانون زندان های جمهوری خلق چین، دولت خلق برای اسکان مجدد به زندانیان آزاد شده کمک می کند."

"در طول این مرحله انتقالی مردان غفار اقدام به خودزنی و اقدامات افراطی علیه پلیس کرده بود."

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در ادامه این بیانیه آمده: "آنها اقداماتی اتخاذ کردند تا او را از این کارها بازدارند و بعد از تثبیت وضعیتش این تدابیر را پایان دادند."

گرچه آقای غفار سال ها در شهر فوشان زندگی کرده بود و به گفته بستگان و دوستانش، پول زیادی از طریق کارکردن به عنوان مدل لباس کسب کرده بود، او را به شهر زادگاهش کوچا در استان سین کیانگ بردند.

عبدالکریم غفار، عموی مردان، که اکنون در هلند زندگی می کند با دیدن بیانیه دولت چین به بی بی سی گفت: "اگر پلیس می خواست به او برای اسکان دوباره یا شروع کار کمک کند، باید این کار را در فوشان انجام می دادند چون او آنجا مشغول به کار بوده و یک خانه در آنجا دارد."

"او نباید به زور به کوچا فرستاده می شد." به گفته او هنگامی که در ماه ژانویه مردان را می بردند، صحبتی درباره "اسکان دوباره" با خانواده اش نشده بود.

بی بی سی اسنادی را دیده که طبق آن مقامات می گویند که ممکن است او "نیاز به چند روز آموزش در محل خود داشته باشد."

خانواده او معتقدند که منظور مقامات از "آموزش" در اصل شبکه ای از اردوگاه های آموزشی بسیاری امنیتی است که بیش از یک میلیون مسلمان اویغور در سال های گذشته در آنها تحت بازداشت بوده اند ولی چین ادعا می کند که این مراکز آموزشگاه هایی هستند که افراد داوطلبانه برای تعلیمات ضدافراطگرایی در آنها حاضر می شوند.

هزاران کودک از والدینشان جدا شدند و چنان که تحقیقات اخیر نشان می دهد، زنان به زور تحت شیوه های جلوگیری از بارداری قرار گرفته‌اند.

بیانیه دولت چین اشاره ای به اتهامات وارد آمده از سوی آقای غفار در ارتباط با بدرفتاری با وی، از جمله زنجیر شدن و شنیدن صدای شکنجه در زندان پلیس نمی‌کند.

بیشتر بخوانید: