پادشاه سابق اسپانیا مقیم امارات متحده عربی شده است

خوآن کارلوس، ۸۲ ساله، در کانون تحقیقات دیوان عالی پیرامون پرونده مناقصه قطار مکه-مدینه است

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

خوآن کارلوس، ۸۲ ساله، در کانون تحقیقات دیوان عالی پیرامون پرونده مناقصه قطار مکه-مدینه است

خوآن کارلوس، پادشاه سابق اسپانیا که دو هفته پیش طی نامه‌ای از تصمیمش برای ترک کشور و اقامت در خارج از اسپانیا خبر داده بود، در امارات متحده عربی سکنا گزیده است. دیوان عالی اسپانیا در حال تحقیق و تفحص درباره نقش آقای کارلوس در مناقصه قطار سریع‌السیر مکه-مدینه و فساد احتمالی و رد و بدل شدن رشوه است. خوآن کارلوس شش پیش سلطنت را به پسرش فیلیپه ششم واگذار کرد.

خوآن کارلوس که نقش مهمی در گذار اسپانیا از دوره دیکتاتوری ژنرال فرانکو به نظام دموکراتیک امروز داشت، روز سوم اوت (دو هفته پیش) در نامه‌ای به فیلیپه ششم، نوشت برای این که پسرش "بدون دردسر و حاشیه" بتواند به سلطنت ادامه دهد، تصمیم به ترک اسپانیا و زندگی در یک کشور دیگر گرفته است.

اما در آن هنگام آقای کارلوس مشخص نکرد که مقصد او کجاست. حالا سخنگوی پادشاه سابق اسپانیا تایید کرده که او همان روز سوم اوت به امارات سفر کرده و از آن هنگام در این کشور حاشیه خلیج فارس سکنا گزیده است.

پیش از این گزارش شده بود که او ممکن است به جمهوری دومنیکن نقل مکان کند اما رسانه‌های اسپانیا از ورود او به فرودگاه ابوظبی امارات خبر داده بودند.

با وجود این همین کاخ سلطنتی اسپانیا و دولت این کشور درباره محل زندگی و اقامت جدید آقای کارلوس اظهار نظر نکرده‌اند.

خوآن کارلوس، ۸۲ ساله، شش سال پیش تاج و تخت را به فلیپه، پسرش واگذار کرد. در آن هنگام هم نام او با دو جنجال بزرگ همراه شده بود.

در ماه ژوئن گذشته، دیوان عالی اسپانیا دستور آغاز تحقیق و تفحص درباره پرونده‌ای را صادر کرد که طی آن خوآن کارلوس متهم شده در جریان قرارداد احداث خط قطار سریع‌السیر در عربستان سعودی، نقش داشته است.

بیشتر بخوانید

در نامه خوآن کارلوس چه آمده بود؟

در این نامه، پادشاه سابق اسپانیا علت تصمیم خود برای ترک خاک کشورش را مرتبط با "وقایع گذشته زندگی خصوصی خود" که به گفته او موجب بروز "پیامدهایی در عرصه عمومی" شده خوانده و گفته بود با خروجش از اسپانیا قصد دارد به پسرش، پادشاه کنونی، اجازده دهد که در "آرامش خیال" به وظایفش عمل کند.

"بر مبنای این عقیده که باید به بهترین وجه ممکن به مردم، موسسات قانونی، و تو به عنوان پادشاه، خدمت کنم، بدین وسیله تصمیم را به اطلاع شما می‌رسانم؛ این که زمان آن رسیده که اسپانیا را ترک کنم... تصمیمی که برای اتخاذ آن عمیقا احساساتی شده‌ام اما با آرامش و خونسردی کامل آن را گرفته‌ام."

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

فیلیپه ششم، پادشاه اسپانیا بارها تلاش کرده از پدرش خوآن کارلوس (چپ) و مناقشه‌های حول نام او فاصله بگیرد

در بیانیه کاخ سارسوئلا، محل اقامت پادشاه فیلیپه ششم آمده که پادشاه "کمال احترام و قدردانی" را تقدیم پدرش به علت این تصمیم کرده است.

در ماه مارس گذشته، شاه فیلیپه ششم، خود را از ارث پدری‌اش محروم کرد. در آن زمان کاخ سارسوئلا همچنین اعلام کرد که از این پس پرداخت عایده ۲۲۸ هزار دلاری که خوآن کارلوس به طور سالانه دریافت می‌کرد متوقف خواهد شد.

اتهام‌های خوان کارلوس چیست؟

دادگاه عالی اسپانیا گفته بنا دارد طی یک تحقیق و تفحص به نقش خوان کارلوس پس از ژوئن سال ۲۰۱۴، در پروژه احداث قطار سریع السیر مکه-مدینه عربستان سعودی بپردازد. خوان کارلوس در ماه ژوئن سال ۲۰۱۴ از قدرت کناره گرفت و از همان زمان هم مصونیت قضایی او لغو شد.

اسپانیا برنده مناقصه احداث این خط سریع السیر شده که هزینه آن ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار برآورد شده است.

این تحقیق و تفحص پای بانک سوئیس را هم پیش کشیده و به همین علت هم سوئیس تحقیقاتی در این رابطه در دست گرفته است.

مقام‌های مبارزه با فساد اقتصادی اسپانیا می‌گویند مظنون‌اند که خوآن کارلوس، پادشاه سابق، مبالغی را در بانک سوئیس دارد که تاکنون برملا نکرده است. طرف سوئیسی هم در حال بررسی همین ادعاها است.

دولت اسپانیا هم گفته موضعش در برابر این تحقیق و تفحص آن است که "همه در برابر عدالت یکسانند" و این که دخالتی در این تحقیق و تفحص نخواهد کرد.

خوان کارلوس کیست؟

  • خوآن کارلوس متولد ۱۹۳۸ در شهر رم ایتالیا است
  • او در ۲۲ نوامبر سال ۱۹۷۵ و تنها دو روز پس از مرگ ژنرال فرانکو، دیکتاتور سابق اسپانیا، بر صندلی پادشاهی این کشور جلوس کرد
  • از او به علت تلاشش برای عبور اسپانیا از دیکتاتوری فرانکو به دموکراسی، با احترام یاد می‌شود
  • با وجود این او در سالهای پایانی ۲۹ سال پادشاهی خود بر اسپانیا با انتقادات فراونی روبرو شد
  • او در روز ۱۸ ژوئن سال ۲۰۱۴ تاج و تخت را به پسرش فیلیپه ششم واگذار