کارمند سابق سیا به جاسوسی برای چین متهم شد

سیا

منبع تصویر، SAUL LOEB

یک مامور سابق آژانس اطلاعات مرکزی ایالات متحده آمریکا، به اتهام توطئه و جاسوسی برای دولت چین بازداشت شده است.

وزارت دادگستری آمریکا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که الکساندر یوک چینگ‌ما که ۶۷ سال سن دارد در روز جمعه بازداشت شده و یکی از اقوامش که او هم کارمند سیا بوده با او در این جاسوسی همکاری می‌کرده.

او متهم است که اسناد محرمانه مربوط اطلاعات ملی دفاع آمریکا را در اختیار مقامات اطلاعاتی چین قرار داده است.

این آخرین مورد بازداشت جاسوسان در دوره‌ای است که تنش میان واشنگتن و پکن در حال افزایش است.

آقای چینگ‌ما یک شهروند آمریکایی است که در هنگ کنگ به دنیا آمده و از سال ۱۹۸۲ کارش را در سیا آغاز کرد.

دادستان‌ها می‌گویند که وی پس از هفت سال از آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا استعفا کرد و به شهر شانگهای چین رفت و در سال ۲۰۱۱ به هاوایی بازگشت.

در بیانیه وزارت دادگستری آمریکا آمده که آقای چینگ‌ما و دیگر عضو خانواده‌اش برای چین در حدود یک دهه جاسوسی کرده‌اند و اطلاعات مربوط به "کارکنان سیا، فعالیت‌های این سازمان و روش های پنهان کردن ارتباطات" را در اختیار آنان گذاشته‌اند.

قرار است آقای چینگ‌ما امروز در دادگاه حاضر شود و در صورت محکوم شدن با مجازات زندان مادام العمر روبرو خواهد بود.

دادستانها می‌گویند که در ماه مارس سال ۲۰۰۱ و در هنگ‌کنگ دو مامور سابق سازمان سیا اطلاعات محرمانه‌ای را در اختیار ماموران اطلاعاتی خارجی قرار می‌دهند.

در اطلاعیه دادگستری آمریکا آمده که قسمتی از این دیدار توسط دوربین‌ها ضبط شده است که نشان می‌دهد آقای چینگ‌ما در حال شمردن مبلغ ۵۰ هزار دلار در ازای اطلاعاتی که فروخته است، می‌باشد.

پس از آنکه آقای چینگ‌ما به هاوایی نقل مکان کرد وی بدنبال یافتن کاری در اف‌بی‌آی بود تا مجددا به اطلاعات محرمانه دسترسی پیدا کند تا آن را به چین بفروشد.

او در سال ۲۰۰۴ توسط اداره اف‌بی‌آی جزیره هونولولو بعنوان یک زبان شناس استخدام شد و متهم است که مدارک محرمانه این اداره را فروخته است.

یکی از بستگان آقای چینگ‌ما که نامی از وی برده نشده، ۸۵ سال سن دارد و تاکنون همراه با این پرونده متهم نشده و خبرگزاری رویترز دلیل آن را ابتلای این فرد به "یک بیماری پیشرفته و ناتوان کننده" اعلام کرده است.

هنوز مشخص نیست که چرا آقای چینگ‌ما اینقدر با تاخیر دستگیر شده است.

در ماه ژوئیه امسال هم یک مرد سنگاپوری در دادگاهی در آمریکا قبول کرد که بعنوان جاسوس چین فعالیت می‌کرده است.

براساس مدارک دادگاه وی در زمانی که دانشجوی پی‌اچ‌دی بود توسط چین به استخدام درآمده بود.