دادگاه بین‌المللی یک عضو حزب‌الله را در ارتباط با ترور رفیق حریری مجرم شناخت، سه متهم دیگر را تبرئه کرد

توضیح ویدئو،

ترور حریری؛ دادگاه لاهه فقط یک عضو حزب الله را متهم شناخت

قضات دادگاه بین‌المللی کیفری در لاهه هلند، سلیم عیاش، یکی از متهمان پرونده در ارتباط با ترور رفیق حریری را مجرم شناخته‌اند. دادگاه سه نفر دیگر را از اتهامات وارده تبرئه کرده است. دادگاه گفته است که موبایل سلیم العیاش "نقشی اساسی در انفجار داشته است."

آمریکا از این حکم استقبال کرده است.

با توجه به نفوذ حزب الله در تشکیلات حکومتی لبنان، انتظار نمی رود محکوم این پرونده برای اجرای حکم به دادگاه یا دولت لبنان تحویل شود.

از محل اختفای چهار متهم این پرونده با نام‌های سلیم جمیل عیاش، حسن حبیب مرعی، حسین حسن عنیسی و اسد حسن صبرا اطلاعاتی در دست نیست.

هیچکدام از این افراد در جریان دادگاه حاضر نشدند و از خود نیز دفاع نکردند اما وکیل تعیین شده از سوی دادگاه برای این افراد، با رد اتهامات گفت که تمامی دلایل و مدارک تنها شواهد محتمل است و اسناد قطعی نیست و ثابت نمی‌کند که این افراد در این ترور مقصر بوده و دست داشته‌اند.

دادگاه بین‌المللی کیفری در لاهه هلند حکم متهمان پرونده ترور رفیق حریری، نخست وزیر سابق لبنان که ۱۵ سال پیش در بمب‌گذاری خودرو کشته شد را اعلام کرده است. این دادگاه در خصوص ۴ مظنون اصلی این ترور تشکیل شده بود. این افراد غیابا تحت محاکمه قرار گرفته‌اند و قرار بود رای پیشتر اعلام شود اما به دلیل انفجار اخیر در بیروت به تعویق افتاد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

محل ترور رفیق حریری در بیروت

دیوید ره، رئیس هیات قضات، در آغاز جلسه امروز گفت که ممکن است گروه حزب الله یا دولت سوریه خواستار از میان رفتن رفیق حریری بوده باشند اما شواهد محکمه‌ پسندی از دست داشتن مستقیم دولت سوریه و رهبری حزب‌الله در ترور ارائه نشده است.

او تاکید کرد که قتل رفیق حریری قطعا دارای انگیزه سیاسی بوده و خواست نخست وزیر اسبق لبنان برای خروج نیروهای نظامی و امنیتی سوریه از لبنان احتمال ارتباط دولت سوریه به ترور را مطرح کرده بود.

رای دادگاه در دو هزار و ششصد برگ تنظیم شده و خلاصه آن از جمله رای دادگاه در مورد متهمان اصلی در این جلسه امروز ارائه شد.

قاضی ره در آغاز جلسه به احترام قربانیان انفجار اخیر بیروت یک دقیقه سکوت اعلام کرد.

۴ متهم این پرونده عضو حزب‌الله لبنان هستند اما این گروه که مورد حمایت ایران است هرگونه دست داشتن در حادثه کشته شدن آقای حریری را به کرات رد کرده است.

پیشتر سید حسین نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان گفته بود که دادگاه قصد دارد چند عضو این گروه را در این پرونده متهم کند. دادگاه رفیق حریری که در سال ۲۰۰۷ براساس مصوبه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی ترور او تشکیل شد، به تنش در لبنان وسقوط دولت وحدت ملی این کشور منجر شد.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

آقای حریری که یک تاجر میلیاردر بود خواهان خروج سوریه از لبنان بود

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

استقبال آمریکا از رای دادگاه

وزیر خارجه آمریکا از حکم روز سه شنبه دادگاه بین‌المللی کیفری استقبال کرده است.

مایک پومپئو گفت: "محکومیت عیاش موید آنچیزی است که جهان بیش از پیش تشخیص داده است. اینکه (حزب الله) و اعضای آن برخلاف ادعای خود نه مدافع لبنان بلکه تشکیل دهنده سازمانی تروریستی هستند که دستور کار فرقه ای شرورانه ایران را پیش می برد."

او افزود: "هرچند عیاش همچنان فراری است، این حکم موید اهمیت اجرای عدالت و پایان دادن به مصونیت است، شرایطی که برای امنیت، ثبات و حاکمیت ملی لبنان ضرورت دارد."

در جریان انفجار بمبی که رفیق حریری را هدف قرار داده بود، بیش از بیست نفر دیگر نیز کشته شدند. رفیق حریری علیه نفوذ سوریه در لبنان مبارزه می کرد و کشته شدن وی چشم انداز سیاسی این کشور را تغییر داد. پس از ترور رفیق حریری ده ها هزار نفر به خیابان ها ریختند و علیه سوریه شعار دادند.

ابعاد مخالفت با سوریه تا آن حد وسیع بود که نیروهای سوریه پس از ۲۹ سال ناچار به خروج از لبنان شدند.

پس از ترور آقای حریری،‌ فرزندش سعد حریری در سه دوره نخست وزیری لبنان را برعهده داشت.

جرمی بوئن سردبیر بی بی سی در امور خاورمیانه

حکم دادگاه هواداران آقای حریری و خانواده های ۲۱ نفر دیگری که کشته و ۲۲۶ نفری که در آن حمله مجروح شدند را مایوس می کند.

سلیم عیاش، مردی که به طور غیابی محکوم شد، یک عامل میان پایه با تماس های قوی در حزب الله بود. حزب الله قوی ترین گروه نظامی و سیاسی در لبنان است و از سوی آمریکا، بریتانیا و سایر کشورها یک سازمان تروریستی شناخته می شود.

حسن نصرالله رهبر حزب الله دخالت در آن بمبگذاری را رد کرده و اجازه بازداشت عیاش یا سایر متهمانی که حالا تبرئه شده اند را نداده است. مصطفی بدرالدین از دیگر فرماندهان نظامی ارشد نصرالله، که او هم در این پرونده متهم بود، در سال ۲۰۱۶ در سوریه کشته شد.

با این حال این حکم اهرم فشاری به دست سعد حریری نخست وزیر سابق و پسر رفیق حریری که ممکن است دوباره نخست وزیر شود داده است تا علیه حزب الله به کار گیرد.

اردوگاه حریری و سایرین معتقدند که عیاش تحت فرمان دیگران، حسن نصرالله و به احتمال زیاد حامیان حزب الله یعنی سوریه و ایران عمل می کرد. رفیق حریری تهدیدی برای قدرت آنها در لبنان به حساب می آمد.

دیوید ری از قاضی های پرونده گفت که دادگاه انگیزه ای یافت اما شواهدی نه.

با این حال محکومیت یک عضو حزب الله به فضای تب آلود سیاسی لبنان دامن خواهد زد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

پس از ترور آقای حریری تظاهرات‌های ضد حکومتی فراوانی در بیروت برپا شد و سوریه سرانجام پس از سالها لبنان را ترک کرد

در هفته‌های اخیر و پس از انفجار هولناک بیروت چندین تظاهرات ضد حکومتی در این شهر برگزار شد که به درگیری با ماموران امنیتی نیز ختم شد.

پیشتر میشل عون، رئیس جمهوری لبنان ارتباط بین حزب الله لبنان و انفجار اخیر در بندر بیروت را مردود دانست.

به گزارش رویترز، وی در مصاحبه با روزنامه ایتالیایی کوریره دلاسرا چنین ارتباطی را "ناممکن" توصیف کرده اما گفته است که در رسیدگی به علت انفجار، این احتمال هم بررسی خواهد شد.

میشل عون از حمایت گروه حزب الله لبنان برخوردار است.