کمپین #می_‌تو در مصر؛ بازداشت چندین مرد در مصر در پی کارزاری در اینستاگرام

دادستانی می‌گویند متهمان این تجاوز دسته‌جمعی در یک هتل پنج ستاره در قاهره رخ داده است

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

دادستانی می‌گویند متهمان این تجاوز دسته‌جمعی در یک هتل پنج ستاره در قاهره رخ داده است

با بالا گرفتن کمپین "#می_‌تو" (#من‌هم) در شبکه‌های مجازی مصر، دادستانی این کشور دستور بازداشت گروهی از مردان را صادر کرده است که متهم‌اند در یک تجاوز دسته‌جمعی شرکت داشته‌اند.

در بیانیه دادستانی آمده که این مردان متهم‌اند در سال ۲۰۱۴ در یک هتل مجلل پنج ستاره در قاهره "با یک زن جوان سوءرفتار" داشته‌اند.

این حادثه را ماه ژوئیه یک حساب اینستاگرامی فاش کرد. این حساب کاربری به دنبال اجرای عدالت برای کسانی است که مورد خشونت جنسی قرار گرفته‌اند.

بنابر گزارش این حساب کاربری، حدود شش مرد که از خانواده‌های متمول مصر بودند، پس از یک مهمانی در هتلی پنج ستاره، به یک زن دارو می‌خورانند و به او تجاوز می‌کنند.

کارزار اخیر حامیان حقوق زنان در مصر چگونه آغاز شد؟

اخیرا در مصر، در پرونده‌ای دیگر نیز یک دانشجوی پیشین دانشگاه بازداشت شده بود.

این متهم ۲۱ ساله که اکنون در بازداشت است، به تجاوز جنسی به سه زن متهم شده است. یکی از افرادی که از سوی این فرد مورد آزار و اذیت قرار گرفته، دختری خردسال است. او تا زمان تحقیقات بیشتر در بازداشت است. خانواده فرد بازداشتی این اتهام‌ها را رد کرده‌اند.

از آن زمان تا کنون صدها زن دیگر در مصر تجربه‌هایشان در مورد تجاوز و آزار جنسی را به اشتراک گذاشته‌اند. آنها در تلاشند تا با فشار آوردن به مقامات آنها را وادار به واکنش کنند.

هفته گذشته پارلمان مصر قانونی را به تصویب رساند که هدف از آن تشویق به شکایت کسانی که بود که در معرض جرایم جنسی قرار گرفته‌اند. بنابر این قانون شاکیان چنین پرونده‌هایی ناشناس باقی می‌مانند.

تحقیقات نشان می‌دهد در مصر جرایم جنسی و سوءاستفاده‌های گسترده‌ای رخ می‌دهد اما بسیاری از زنان نگرانند در صورت ثبت شکایت، خودشان سرزنش شوند.

در سال‌های گذشته، به ویژه پس از انقلاب ۲۰۱۱، آمار خشونت و آزار جنسی علیه زنان در مصر بالا رفته، که مردم، به خصوص فعالان حقوق زنان و مقام‌های این کشور، را نگران کرده.

سال ۲۰۱۴ مجازا‌ت‌های جدیدی برای خشونت علیه زنان تصویب شد، از جمله حداکثر پنج سال حبس.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در ایران نیز اخیرا شماری از کاربران زن با به اشتراک گذاشتن تجربه خشونت جنسی و تجاوز، کارزار گسترده‌ای را در شبکه‌های اجتماعی و به ویژه توئیتر به راه انداختند.

سرانجام روز گذشته پلیس تهران اعلام کرد یکی از افرادی که در شبکه‌های اجتماعی به تجاوز به دختران دانشجو متهم شده بود بازداشت شده است. رسانه‌های ایران از این متهم با نام "کیوان امام‌وردی" نام بردند. در روزهای گذشته در توییتر تعدادی از کاربران ایرانی روایت‌های مشابهی از تجاوز یک مرد منتشر کردند. همه این کاربران می‌گویند این فرد بعد از دعوت آنها به خانه‌اش، آنها را با مشروب بیهوش کرده و مورد تجاوز قرار می‌داد. نیروی انتظامی ایران هم از شاکیان خواسته "با اطمینان از حفظ هویتشان" برای شکایت به پلیس امنیت عمومی تهران مراجعه کنند.

علاوه بر این مورد، کاربران ایرانی موارد دیگری از خشونت جنسی و تجربه‌های مشابه را هم بر ملا کرده‌اند.

چند سال پیش نیز در آمریکا جنبش گسترده‌ای با عنوان با هشتگ "من هم" (MeToo) به راه افتاد که در آن زنان زیادی از تجربه‌شان در خصوص آزار جنسی نوشتند.

اصل ماجرا از شکایت بیش از ۴۰ زن از هاروی واینستین٬ تهیه‌کننده نامدار هالیوود٬ شروع شد. زنانی که او را متهم به تجاوز و آزار جنسی کرده و البته در طول سال‌های گذشته درباره او سکوت کرده بودند.

افشای اتهام‌ها علیه آقای واینستین باعث شد که بسیاری از زنان به تجربه‌های مشابه خود در محیط‌های کاری دیگر اشاره کنند. ابعاد ماجرا بسیاری را شگفت‌زده کرد.