نامه وکلای نازنین زاغری به وزیر دفاع بریتانیا: لندن نگران دلخوری ترامپ است

توضیح ویدئو،

وکلای زاغری: دولت بریتانیا نمی‌خواهد بر سر آزادی زاغری ترامپ را دلخور کند

وکلای نازنین زاغری در نامه‌ای که به وزیر دفاع بریتانیا نوشته‌اند، تاخیر دولت در پرداخت پولی را که احتمالا موجب آزادی موکلشان می‌شود، با انگیزه‌های سیاسی توصیف کرده‌اند. بنا به این نامه، بریتانیا نگران دلخوری رئیس جمهوری آمریکا از بریتانیا است.

دلیل اینکه این نامه خطاب به وزیر دفاع نوشته شده این است که پول مورد بحث، مربوط به قراردادی است که ایران و بریتانیا بر سر خرید تانک‌های چیفتن بسته بودند.

نازنین زاغری، شهروند دو کشور ایران و بریتانیاست. او در نوروز ۹۵ برای دیدار با خانواده‌اش به ایران رفت اما در راه بازگشت به بریتانیا بازداشت شد و به اتهام جاسوسی به پنج سال زندان محکوم شد؛ اتهامی که خودش از اساس آن را رد می‌کند.

بوریس جانسون، که پیشتر وزیر خارجه بریتانیا بود سعی کرده بود شرایط آزادی خانم زاغری را فراهم کند. حتی گفته ایران و بریتانیا توافق کرده بودند در ازای پرداخت بدهی تقریبا چهارصد میلیون پوندی بریتانیا، ایران خانم زاغری را آزاد کند و روز آزادی هم تعیین شده بود.

این بدهی بابت قرارداد خرید تانک‌های چیفتن است که شاه سابق ایران با بریتانیا بسته بود. بخش بزرگی از سفارش تحویل ایران نشد و ایران به دنبال پس‌گرفتن پولو سود تعلق گرفته به آن در این سالهاست.

منبع تصویر، Free Nazanin Campaign

توضیح تصویر،

خانم زاغری، به دلیل شیوع ویروس کرونا در ایران، با پابندی الکترونیک در حبس خانگی است

در نامه وکلای خانم زاغری دولت بریتانیا متهم شده که برای خوشایند آقای ترامپ است که بازپرداخت پول ایران را به تاخیر انداخته‌اند. آقای ترامپ با سیاست فشار حداکثری می‌خواهد منابع مالی ایران را محدود کند.

ریچارد رتکلیف، همسر خانم زاغری، روز سه‌شنبه به تلویزیونبی‌بی‌سی فارسی گفت که جلسه استماع درباره بازپس دادن بدهی ایران از ماه مارس به روز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا موکول شده است. او این اقدام را یکی از نشانه‌های سیاسی بودن تصمیم دولت بریتانیا عنوان کرده است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آقای رتکلیف در عین حال گفت: «در گذشته هم از مقام‌های دولتی شنیده بودیم که بریتانیا نگران واکنش آمریکاست.»

دولت بریتانیا هنوز به آقای رتکلیف و نامه وکلای خانم زاغری پاسخی نداده است.

دو دولت ایران و بریتانیا پرونده خانم زاغری را بی ارتباط با پرداخت پول تانک‌ها می‌دانند.

آمریکا معتقد است که ایران با بستن اتهام‌های واهی به شهروندان دو ملیتی، آنها را به گروگان می‌گیرد تا کشورهای دیگر به خواسته‌هایش عمل کنند. خواسته‌هایی مثل بازپس گرفتن پول‌های بلوکه شده ایران یا آزادی زندانیانی که شهروند ایران هستند.

خانم زاغری، این روزها به دلیل شیوع ویروس کرونا در ایران، در حبس خانگی است. پابندی الکترونیک به پای او بسته‌اند و نباید از خانه والدینش بیش از سیصد متر دور شود.

آقای رتکلیف که در بریتانیا به تنهایی دخترش را بزرگ می‌کند، گفت که همسرش اسیر درگیری‌های سیاسی دو کشور شده است.

دونالد ترامپ که از منتقدان توافق هسته‌ای با ایران بود، از جمله به دولت قبلی آمریکا ایراد می‌گرفت که بعد از امضای برجام، بخشی از بدهی‌های ایران را پس داده است. آقای ترامپ معتقد بود که ایران این پول‌ها را صرف «ترویج تروریسم در جهان» می‌کند.