آلمان: آلکسی ناوالنی، منتقد سرشناس پوتین با سم اعصاب نوویچوک مسموم شده

روسیه

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

آلکسی ناوالنی، سیاستمدار مخالف روسی

آلمان می‌گوید آلکسی ناوالنی، سیاستمدار مخالف روسی با عنصر اعصاب نوویچوک مسموم شده است.

دولت آلمان می‌گوید نتیجه آزمایش‌های سم‌شناسی در یک آزمایشگاه نظامی این کشور "شواهد مستدلی " از مسموم شدن آلکسی ناوالنی با عنصری از گروه سم اعصاب نوویچوک است.

آقای ناوالنی ماه گذشته پس از آنکه در حین پرواز از منطقه سیبری به سوی مسکو حالش بهم خورد و به اغما رفت، برای مداوا به برلین منتقل شد. او از آن زمان در کما بوده است.

تیم دستیاران او می‌گویند وی به دستور ولادیمیر پوتین، رئیس‌‍جمهوری روسیه مسموم شده است. اما کرملین این ادعا را رد کرده است.

دولت آلمان در بیانیه‌ای گفته این اقدام را قویا محکوم می‌کند و خواستار توضیح فوری روسیه است.

آلمان همچنین گفته این مساله که" الکسی ناوالنی قربانی عامل اعصاب شیمیایی در روسیه شده" تحولی بسیار ناراحت‌کننده است.

در بیانیه دولت آلمان آمده است، آنگلا مرکل صدراعظم، با وزیران ارشد کابینه‌اش در مورد قدم‌های بعدی گفتگو کرده است.

خبرگزاری تاس روسیه گزارش داده کرملین هیچ اطلاعاتی از آلمان مبنی بر مسمومیت آقای ناوالنی با استفاده از عامل اعصاب نوویچاک دریافت نکرده است.

دولت آلمان گفت که نتایج تحقیق را به اتحادیه اروپا و ناتو اطلاع می‌دهد.

در این گزارش آمده: "[دولت فدرال] با توجه به پاسخ روسیه در مورد یک واکنش مشترک مناسب به این کشور با شرکای اروپایی‌اش گفتگو خواهد کرد."

در این بیانیه همچنین آمده که یولیا ناوالنایا، همسر آقای ناوالنی و سفیر روسیه در آلمان نیز از این یافته‌ها مطلع خواهند شد.

توضیح ویدئو،

تلاش برای نجات جان رهبر مخالفان دولت روسیه

نوویچوک چیست؟

نوویچوک در روسی به معنای "تازه وارد" است و در مورد گروهی از عناصر اعصاب پیشرفته به کار می‌رود که توسط اتحاد جماهیر شوروی در دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ ساخته شد.

نوویچوک اثرات مشابه سایر عوامل اعصاب دارند. آنها با جلوگیری از رسیدن پیام از اعصاب به ماهیچه‌ها ، باعث از بین رفتن بسیاری از عملکردهای بدن می شوند.

در حالی که برخی از عناصر نوویچوک به صورت مایع هستند، تصور می‌شود که برخی دیگر از آنها به صورت جامد وجود دارند. این بدان معنی است که می‌توان آنها را به عنوان یک پودر بسیار ریز پخش کرد.

نوویچوک طوری طراحی شده که سمی‌تر از دیگر سلاح‌های شیمیایی باشد، بنابراین برخی از انواع آن سریع تاثیر می‌گذارند، به ترتیب از سی ثانیه تا دو دقیقه.

پیش از این گفته شد که روسیه از این سم در مسمومیت جاسوس سابق روسیه و دخترش در بریتانیا در سال ۲۰۱۸ استفاده کرده است.

پیش‌ترپزشکان بیمارستان شارته برلین گفته بودند که از پادزهر آتروپین برای آفای ناوالنی استفاده کرده‌اند. این همان پادزهری است که در سال ۲۰۱۸ و پس از مسموم شدن سرگئی اسکریپال، مامور سابق سرویس اطلاعاتی روسیه، کا.گ.ب و دخترش در شهر سالزبری بریتانیا، مورد استفاده قرار گرفت تا جان آنها را از مسمومیت با سم نوویچوک نجات دهد.