بایدن خواستار محاکمه ماموران پلیس در ارتباط با تیراندازی‌ها شد

جو بایدن

منبع تصویر، Reuters

جو بایدن نامزد حزب دمکرات در انتخابات آمریکا خواستار طرح اتهام علیه ماموران پلیسی شده که مسئول تیراندازی به دو شهروند سیاهپوست، جیکوب بلیک و بریانا تیلور، هستند.

آقای بایدن در سخنانی در ایالت دلوور نگفت دقیقا چه اتهاماتی باید علیه ماموران طرح شود. این تیراندازی ها به اعتراضات عدالت نژادی در سراسر آمریکا دامن زده است.

او پس از آن صحبت می کرد که معلوم شد کمپین او در ماه اوت از نظر جمع آوری کمک رکورد گذاشته است.

معاون سابق ریاست جمهوری آمریکا در دولت باراک اوباما در نظرسنجی ها از رقیب خود دونالد ترامپ پیش بوده است.

آقای بلیک، ۲۹ ساله، در جریان بازداشت روز ۲۳ اوت در شهر کنوشا در ویسکانسین از پشت هفت بار تیر خورد و فلج شد.

تاکنون اقدامی علیه مامور ضارب صورت نگرفته است اما تحقیقات توسط دادستانی ویسکانسین و وزارت دادگستری آمریکا در این مورد در جریان است.

خانم تیلور، ۲۶ ساله، روز ۱۳ مارس در جریان یک عملیات مبارزه با مواد مخدر در لوئیویل کنتاکی در خانه اش به ضرب گلوله پلیس کشته شد.

یکی از ماموران در آن تیراندازی درحال اخراج است و دو مامور دیگر به مرخصی اداری فرستاده شده اند تا نتیجه تحقیقات مشخص شود.

آقای بایدن در پایان هفته همچنین به فرد مسلحی اشاره کرد که به گزارش رسانه های آمریکا یک فعال چپ افراطی است که در پایان هفته قبل یک هوادار راستگرای آقای ترامپ را در خیابانی در شهر پورتلند اورگان به ضرب گلوله کشت.

او بدون اشاره به طرح اتهامات در مورد آن قتل گفت: "در مورد آنها باید تحقیق شود و هر اقدامی لازم است باید صورت گیرد. نظام قضایی باید کارش را بکند. باید مطمئن شویم عدالت اجرا می شود."

نامزد حزب دمکرات در انتخابات سوم نوامبر قرار است به زودی به شهر کنوشا سفر کند و گفته که می خواهد به "شفای" این شهر که بعد از تیراندازی به جیکوب بلیک شاهد چند روز اعتراضات خشن بود کمک کند.

او با اعضای خانواده بلیک دیدار خواهد کرد.

آقای ترامپ رئیس جمهور آمریکا که نامزد جمهوری خواهان در انتخابات است در جریان سفر روز سه شنبه به کنوشا با خانواده بلیک دیدار نکرد و دلیل آن را داشتن برنامه هایی برای دیدار وکلا با بستگان بلیک عنوان کرد.

چهار سال پیش هیلاری کلینتون نامزد حزب دمکرات در جریان مبارزات انتخاباتی به ویسکانسین سر نزد و معلوم شد که این ایالت نقشی محوری در پیروزی آن سال آقای ترامپ داشت.

آقای ترامپ در بازدید روز چهارشنبه از کارولینای شمالی بار دیگر با شدت درباره "اوباش خشن" در تظاهرات علیه پلیس صحبت کرد.

او گفت: "اینها فقط یک چیز می شناسند - زور."

پیشتر کمپین آقای بایدن اعلام کرد که در ماه اوت موفق به جمع آوری ۳۶۴ میلیون دلار کمک شده است که بیش از رقمی است که او و آقای ترامپ در ماه قبل جمع کرده بودند.

او ۴۵ میلیون دلار را صرف یک آگهی خواهد کرد تا این ادعا را رد کند که او مقابل اغتشاشگران و غارتگران نخواهد ایستاد.

آقای بایدن در نظرسنجی های ملی از آقای ترامپ پیش است. البته پیشتازی او در شماری از ایالات کلیدی که نتیجه انتخابات را تعیین می کنند کمتر است.

از جمله یک نظرسنجی تازه در پنسیلوانیا توسط دانشگاه مانموت در روز چهارشنبه نشان داد که پیشتازی او در این ایالت از ۱۰ درصد در ماه ژوئیه به سه درصد کاهش یافته است.