آماده‌باش مرکز کنترل بیماری‌های آمریکا به ایالت‌ها برای توزیع واکسن کرونا در آستانه انتخابات

واکسن کرونا

منبع تصویر، Reuters

مرکز کنترل و پیشگیری‌ از بیماری‌ها در آمریکا از مقام‌های بهداشتی ایالتی خواسته تا برای توزیع محدود واکسن کرونا ظرف کمتر از دو ماه آماده باشند.

روزنامه نیویورک‌تایمز متن کامل نامه‌های این مرکز دولتی آمریکا به مقام‌های ایالتی را منتشر کرده است که مطابق آن کادر درمانی و دیگر کارکنان ضروری برای دریافت واکسن در اولویت هستند.

با توجه به زمانبندی احتمالی آغاز توزیع واکسن، که می‌تواند دو روز قبل از انتخابات آمریکا باشد، نگرانی‌هایی درباره احتمال فشار سیاسی برای تسریع نهایی شدن واکسن مطرح شده است.

پیش از این نگرانی‌های مشابهی نیز درباره واکسن ادعایی ساخت روسیه مطرح شده است.

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید هنوز اطلاعات کاملی درباره آزمایش‌های واکسن روسیه ندارد و نمی‌تواند آن را تایید کند.

آمریکا هم به دستور دونالد ترامپ، رئیس جمهور، از سازمان بهداشت جهانی خارج شده و به تازگی اعلام شد این کشور در برنامه جهانی برای واکسیناسیون کرونا مشارکت نمی‌کند.

رابرت ردفیلد، مدیر مرکز کنترل و پیشگیری‌ از بیماری‌ها در آمریکا از مقام‌های ایالتی خواسته تا آماد‌گی لازم برای توزیع واکسن را داشته باشند.

تاریخ نامه این مقام دولتی به یک هفته پیش و ۲۷ اوت برمی‌گردد. در همان روز دونالد ترامپ در گردهمایی انتخاباتی حزب جمهوری‌خواهد وعده داد آمریکا تا پیش از پایان سال میلادی جاری "یا شاید حتی زودتر" به واکسن دست یابد.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

منتقدان آقای ترامپ مواجهه او با همه‌گیری کرونا را زیر سوال برده‌اند

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آسوشیتدپرس می‌گوید آقای ردفیلد در نامه‌اش خواهان تسریع صدور مجوز برای مراکز توزیع واکسن و یا حتی لغو پیش‌نیازهای مجوز در موارد ضروری شده تا مراکز توزیع واکسن در ۱ نوامبر آماده به کار باشند.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ۳ نوامبر برگزار می‌شود.

این نگرانی مطرح‌ شده که شاید دونالد ترامپ بخواهد با زمانبندی این چنینی از واکسن کرونا بهره‌برداری تبلیغاتی کند.

آزمایش‌های اولیه روی چند واکسن بالقوه در کشورهای مختلف موفقیت‌آمیز بوده اما کارشناسان می‌گویند اطمینان از ایمن بودن این واکسن‌ها به آزمایش‌های بیشتری نیاز دارد که زمانبر هستند.

چندین متخصص آمریکایی در مصاحبه با رسانه‌ها زمانبندی دو ماهه برای نهایی کردن واکسن کرونا را غیرواقع‌بینانه خوانده و درباره آن ابراز نگرانی کرده‌اند.

پیش از این آنتونی فاوچی، بالاترین مقام مقابله با بیماری‌های عفونی در آمریکا، ضمن ابراز خوشبینی برای دستیابی هرچه زودتر به واکسن گفته اگر از ایمنی و اثرگذاری واکسنی مطمئن نباشد به توزیع آن رضایت نخواهد داد.

آمریکا با نزدیک به ۱۹۰ هزار درگذشته و شناسایی بیش از شش میلیون مبتلا بیشترین قربانیان کرونا را در جهان دارد.