دادستان کارولینای شمالی: ترامپ رای‌دهندگان را به قانون‌شکنی تشویق می‌کند

ترامپ

منبع تصویر، Reuters

جاش استین، دادستان کل ایالت کارولینای شمالی، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا را متهم کرده که با توصیه به رای دهندگان برای دو بار رای دادن، آنها را به قانون‌شکنی تشویق می‌کند.

آقای استین این پیشنهاد رئیس جمهور را "شرم آور" خوانده و گفته که چنین چیزی با هدف ایجاد هرج و مرج در انتخابات ریاست جمهوری طراحی شده است.

آقای ترامپ پیشنهاد داده که مردم در ایالت کارولینای شمالی دو بار در انتخابات ریاست جمهوری این کشور رای بدهند. کارولینای شمالی از ایالت‌های کلیدی در انتخابات ریاست جمهوری بشمار می‌رود.

آقای ترامپ در جریان دیدارش از این ایالت گفته که رای دهندگان یک بار از طریق پست و یک بار هم با حضور در حوزه‌های رای‌گیری رای خود را به صندوق بیندازند. به گفته او، به این ترتیب رای دهندگان می‌توانند سیستم رای‌گیری این ایالت را آزمایش کنند و این اطمینان وجود خواهد داشت که رای آن‌ها شمارش خواهد شد.

در آمریکا دو بار رای دادن غیرقانونی است.

آقای ترامپ بارها مدعی شده که رای‌گیری‌ پستی منجر به تقلب می‌شود.

به گفته او این حزب دموکرات است که از این گونه رای‌گیری سود خواهد برد.

منتقدان ضمن ابراز نگرانی، دونالد ترامپ را متهم به نقض قانون کرده و می‌گویند که در تلاش است تا اعتماد به سیستم انتخاباتی را تضعیف کند.

در همین رابطه، اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا در توییتی گفته: "دو بار رای دادن غیرقانونی است، به رئیس جمهور گوش ندهید."

روز گذشته ویلیام بار، دادستان کل آمریکا گفت که رای‌گیری‌های پستی برای انتخابات سوم نوامبر ممکن است در معرض تقلب باشد. این سخنان آقای بار منعکس کننده استدلالی است که آقای ترامپ نسبت به رای‌گیری از طریق پست ابراز می‌کند.

منبع تصویر، Getty Images

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

شیوع ویروس کرونا باعث شده که بسیاری در آمریکا نخواهند در مکان‌های سربسته تجمع کنند. همین امر باعث می‌شود که تعداد بیشتری بخواهند به جای حضور در مراکز رای‌دهی، از امکان رای دادن پستی استفاده کنند.

اما آقای ترامپ بارها گفته که انتخابات پستی موجب تخلف و فساد می‌شود.

به رغم ادعاهای آقای ترامپ، چندان مشخص نیست که رای‌دهی پستی، به نفع یک حزب آمریکا باشد یا آنکه امکان تقلب را بالا ببرد.

سربازان ارتش آمریکا که در خارج از خاک این کشور مستقر هستند، همیشه با پست رای می‌دهند.

در انتخابات ۲۰۱۶، تقریبا یک‌چهارم آراء از طریق پست ارسال شد، و انتظار می‌رود که این دفعه شمار این رای دهندگان بیشتر باشد.

تنظیم قوانین مربوط به انتخابات فدرال به عهده ایالات است - و خیلی از آن‌ها می‌خواهند با افزایش آراء پستی مانع از تجمع گسترده مردم در شعب اخذ رای در روز انتخابات شوند.

حدود نیمی از ایالات آمریکا به همه رای‌دهندگان ثبت‌شده اجازه می‌دهند که در صورت تمایل از طریق پست در انتخابات شرکت کنند.

در باقی ایالات اما باید دلیل موجهی برای درخواست رای پستی ارائه کرد، مثل سن بالای ۶۵ سال، یا حاضر نبودن در ایالتی که فرد به عنوان رای‌دهنده در آن ثبت شده است.