کتاب باب وودوارد: ترامپ عمدا ویروس کرونا را کمرنگ جلوه داد

دونالد ترامپ

منبع تصویر، Getty Images

براساس کتابی تازه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، پیش از آنکه کووید-۱۹ در آمریکا همه‌گیر شود می‌دانست این بیماری مرگبارتر از آنفلوآنزاست اما می خواست این بحران را کمرنگ جلوه دهد.

باب وودوارد، خبرنگاری که رسوایی واترگیت را برملا کرد، از ماه دسامبر تا ژوئیه ۱۸ بار با آقای ترامپ مصاحبه کرد.

آقای ترامپ پیش از تایید اولین مورد مرگ در اثر ویروس کرونا در آمریکا، به او گفت که این ویروس "چیز مرگباری" است و بعدا افزود می خواست آن را "کمرنگ جلوه دهد" تا مانع وحشت مردم شود.

آقای ترامپ پیشاپیش کتاب آقای وودوارد به نام "خشم" را "جعلی" خوانده است.

آقای ترامپ در توییتی در ماه اوت نوشت: "کتاب باب وودوارد جعلی خواهد بود، مثل همیشه، همانطور که خیلی های دیگر بوده اند."

او این گزارشگر کهنه‌کار را "اهل تظاهر" که "هرگز چیز خوبی برای گفتن ندارد" توصیف کرد.

روز چهارشنبه برخی رسانه های آمریکا بخش هایی از مصاحبه های باب وودوارد با دونالد ترامپ را منتشر کردند که اظهارات منسوب به او در زمینه همه‌گیری کرونا و همچنین مسائل نژادی و غیره را در بر می گیرد.

در زیر به برخی از نقل قول های چشمگیرتری که در این کتاب آمده و روز ۱۵ سپتامبر در بازار عرضه خواهد شد اشاره می شود.

در مورد ویروس

آقای ترامپ در این مصاحبه ها با آقای وودوارد اشاره کرد که او بیش از آنکه به طور علنی فاش کند درباره شدت کووید-۱۹ می دانست.

براساس نوار این مصاحبه، آقای ترامپ در ماه فوریه به باب وودوارد گفت که ویروس کرونا از آنفلوآنزا مرگبارتر است و حتی به اختلاف آمار مرگ مبتلایان به آنها اشاره کرد.

او گفت "آمار (مرگ در اثر کووید) پنج درصد در مقابل یک درصد (برای آنفلوآنزا) یا کمتر است. می دانید، چیز مرگباری است."

آقای ترامپ بعدا در همان ماه فوریه علنا گفت که این ویروس "کاملا تحت کنترل است" و آمار ابتلا به زودی به صفر نزدیک خواهد شد. او همچنین اشاره کرد که آنفلوآنزا مرگبارتر از کووید-۱۹ است.

توضیح تصویر،

باب وودوارد

آقای ترامپ روز ۱۰ مارس گفت: "آرامش خود را حفظ کنید. ناپدید خواهد شد."

نه روز بعد، بعد از آنکه کاخ سفید این همه گیری را وضعیت اضطراری ملی اعلام کرد، او به آقای وودوارد گفت: "من همیشه می خواستم کوچک جلوه اش بدهم. هنوز مایلم چنین کنم، چون نمی خواهم باعث وحشت شوم."

کیلی مک‌انانی سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره این کتاب گفت که رئیس جمهور همیشه "با چشمان باز" به این بحران نگریسته است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

او گفت: "باز هم می گویم رئیس جمهور هرگز این ویروس را کمرنگ جلوه نداده. رئیس جمهور آرامش را منعکس کرد. رئیس جمهور در این باره جدی بود... و زود دست به کار شد."

وقتی از او سوال شد چرا آقای ترامپ به باب وودوارد گفت که ویروس مرگبار است اما به مردم آمریکا نه، خانم مک‌انانی گفت که رئیس جمهور همان دیدگاه را در جریان گزارش های داخلی بیان کرد اما می خواست از پشت تریبون تصویری از آرامش ارائه کرد.

مک‌انانی گفت: "او همیشه سرراست بوده و همیشه توصیه کارشناسان پزشکی را دنبال کرده" و افزود که آقای ترامپ اذعان کرد ویروس ممکن است باعث مرگ حداکثر ۲۰۰ هزار نفر شود.

در مورد نژاد

آقای وودوارد در مصاحبه ای در روز ۱۹ ژوئن اعتراضات "جان سیاهان ارزش دارد" را با آقای ترامپ مطرح کرد و گفت که "سفیدپوستان، افراد برخوردار از امتیاز" باید برای درک احساسات سیاهپوستان به خود زحمت بدهند.

آقای ترامپ در پاسخ گفت: "مثل اینکه داستان را به خورد تو هم داده اند. به خودت گوش کن."

این اعتراضات علیه بی‌رحمی و نژادپرستی پلیس با مرگ شهروند سیاهپوست جورج فلوید هنگام بازداشت به دست پلیس در ماه مه شروع شد.

آقای ترامپ همچنین تکرار کرد که او بیش از هر رئیس جمهور دیگری غیر از آبراهام لینکلن که به برده داری پایان داد، برای آفریقایی تبارهای آمریکا کار کرده است.

واشنگتن پست هم به نقل از یکی از مصاحبه های آقای وودوارد گزارش داد که آقای ترامپ در پاسخ به سوالی درباره وجود نژادپرستی سیستماتیک گفته است هرچند این مسائل همه جا هست "اما من فکر می کنم احتمالا اینجا کمتر از بیشتر جاها یا کمتر از خیلی جاها وجود دارد."

او همچنین اذعان کرد که نژادپرستی بر زندگی مردم در آمریکا تاثیر می گذارد و آن را "مایه تاسف" خواند.

درباره کره شمالی

کتاب آقای وودوارد همچنین ده ها نامه میان آقای ترامپ و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی را ذکر می کند.

در این نامه ها، که آکنده از زبانی رنگین هستند، آقای کیم مکررا دونالد ترامپ را "جناب عالی" خطاب می کند و اشاره می کند که "دوستی عمیق و مخصوص آنها جادو خواهد کرد."

سایر روسای جمهور

بنابه گزارش ها آقای ترامپ به باب وودوارد گفت که او احساس می کند به سلف او باراک اوباما "بیش از حد بها داده شده."

بنابه گزارش ها او گفت: "فکر نمی کنم اوباما باهوش است. و فکر نمی کنم سخنگوی بزرگی است."

به گزارش سی‌ان‌ان آقای ترامپ به این گزارشگر گفت که جورج دبلیو بوش "یک احمق بی شعور به نظر می رسید، که واقعا بود."