زیمبابوه مجوز معدنکاری شرکت‌های چینی در یک پارک مهم ملی را لغو کرد

بیش از ۴۰ هزار فیل در این پارک زندگی می کنند

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

بیش از ۴۰ هزار فیل در این پارک زندگی می کنند

دولت زیمبابوه که به شرکت های چینی اجازه داده بود در پارک معروف هوانج این کشور به کشف زغال بپردازند، اکنون با لغو این تصمیم می گوید معدنکاری در کلیه پارک های ملی را ممنوع خواهد کرد.

این تصمیم پس از آن است که فعالان دولت را برای جلوگیری از "افت کیفیت اکولوژیکی" پارک ها به دادگاه بردند.

دو شرکت چینی مجوز اکتشاف زغال در هوانج، بزرگترین پارک ملی زیمبابوه، را کسب کرده بودند.

این پارک زیستگاه بیش از ۴۰ هزار فیل و گونه های متعدد دیگر از جمله کرگدن سیاه است که در معرض خطر انقراض قرار دارد.

در اسنادی که روز دوشنبه تسلیم دادگاه شد، سازمان موسوم به "انجمن وکلای محیط زیست زیمبابوه" اخطار داد که در صورت اکتشاف برای زغال این پارک به محلی برای "حفاری، زدودن پوشش گیاهی، جاده سازی و مساحی های ژئولوژیکی" بدل خواهد شد.

مونیکا موتسوانگوا، وزیر اطلاعات زیمبابوه، در پی نشست روز سه شنبه کابینه ممنوعیت معدنکاری که فورا به اجرا گذاشته خواهد شد را اعلام کرد.

او گفت: "گام هایی برای لغو فوری کلیه مجوزهای معدنکاری در پارک های ملی برداشته می شود."

خانم موتسوانگوا همچنین ممنوعیت معدنکاری در طول بخش اعظم بستر رودها را اعلام کرد. این تصمیم هم بر معدنکاران کوچک طلا از چین و معدنکاران بومی اثر می گذارد.

چین از سرمایه گذاران عمده در زیمبابوه و از متحدان نزدیک دولت این کشور است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

پارک ملی هوانج توریست های زیادی جذب می کند

این کشور برای مدت ها سیاست "نگاه به شرق" را برای تقویت اقتصاد لغزان خود که تحت فشار تحریم های قدرت های غربی است دنبال کرده است؛ تحریم هایی که به دلیل خشم غرب از نقض حقوق بشر در این کشور و برنامه جنجالی اصلاحات ارضی اعمال می شود.

شرکت های چینی قرار بود در پروژه مشترکی با شرکت توسعه معدنی زیمبابوه در این پارک کار کنند.

تحلیل: علت عقب نشینی دولت چیست

شینگای نیوکا خبرنگار بی بی سی در هراره

از ابتدا معلوم بود که تصمیم دولت برای اعطای حق اکتشاف در بزرگترین پارک کشور جنجالی خواهد شد. در نهایت مردم زیمبابوه با داغ کردن هشتگ "پارک ملی هوانج را نجات دهید" در توییتر نگرانی خود را فریاد زدند.

فعالان محیط زیست ابراز نگرانی کردند که حفاری برای زغال سنگ در پارک باعث نابودی حیات وحش خواهد شد و بر صنعت گردشگری - که منبع درآمد عمده ای برای این کشور است - تاثیری منفی خواهد داشت.

دولت بالاخره کوتاه آمد و این ممنوعیت را اعلام کرد. وینستون چیتاندو وزیر معادن به روزنامه دولتی هرالد گفت که حقوق معدنکاری در سال ۲۰۱۵ اعطا شده بود اما مرحله اکتشاف تازه قرار بود شروع شود.

با این حال این ممنوعیت برای برخی از مردم کافی نیست. آنها اشاره می کنند که سال ها ایجاد معدن طلا در طول رودها باعث افت کیفیت محیط زیست شده است. آنها خواستار تبدیل این ممنوعیت به قانون هستند تا دیگر تکرار نشود و محیط زیست سالم بماند.