آتش‌سوزی اردوگاه موریا؛ تقلای دولت یونان برای اسکان ۱۳ هزار پناهجو

اردوگاه پناهجویی موریا در جزیره لسبوس، پس از آتش‌سوزی

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

اردوگاه پناهجویی موریا در جزیره لسبوس پس از آتش‌سوزی؛ پناهجویان با متعلقاتشان می‌گریزند

دولت یونان در حال تقلا است تا برای هزاران پناهجویی که به سبب آتش‌سوزی از اردوگاه موریا در جزیره لسبوس آواره شدند، سرپناه تازه‌ پیدا کند.

موریا بزرگترین اردوگاه پناهجویی یونان بود که روز گذشته در آتش سوخت و تقریبا به طور کامل از بین رفت.

مقام‌های رسمی یونان گفته‌اند که اکثر ۱۳ هزار پناهجویی که در این کمپ مستقر بودند، موقتا در چادر یا کشتی‌های نزدیک یک بندر‌ اسکان داده می‌شوند.

اتحادیه اروپا وعده داده ۴۰۰ تن از کودکان و نوجوانان را به داخل شهرهای یونان منتقل کند.

نوتیس میتاراچی وزیر مهاجرت یونان به بی بی سی گفته ممکن است ۲۰۰۰ نفر سرپناهی نداشته باشند و مقامات در تلاشند تا برای آنها در نزدیکی اردوگاه قبلی، یک محل اسکان اضطراری تدارک ببینند.

توضیح ویدئو،

اردوگاه سوخته؛ پناهجویان لسبوس آواره در خیابان‌ها

وزیر مهاجرت یونان گفت امیدواریم تا نیمه شب یا ساعات ابتدایی صبح، بیشتر مردم یک چادر جایگزین دریافت کنند.

او اضافه کرد افراد و خانواده‌های آسیب‌پذیر، به شهر بندری میتیلین منتقل می‌شوند و آنجا می‌توانند در کشتی‌های ویژه‌ای که تهیه شده بخوابند.

این مقام ارشد یونان گفته این آتش‌سوزی کشته یا زخمی نداشت و برخی از پناهجویان در حال بازگشت به مناطق امنی هستند که در اطراف کمپ موریا در نظر گرفته شده است.

در اردوگاه پناهجویی موریا، ۱۳ هزار نفر ساکن بودند. این اردوگاه اما برای اسکان تنها ۳ هزار نفر تدارک دیده شده بود.

گفته می‌شود ۷۰ درصد ساکنان این اردوگاه شهروندان افغان هستند. برخی از پناهجویان نیز ایرانی بودند.

بنابر گزارش‌ها، پس از حادثه پلیس و مردم محلی مانع ورود پناهجویان فراری از آتش به دهکده‌ها و شهرها شدند و در نتیجه بسیاری از مهاجرانی که از آتش گریخته بودند، به ناچار در راه‌ها و مزارع خوابیدند.

چه اتفاقی افتاد؟

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

بنابر گزارش‌ها پلیس و مردم محلی مانع ورود پناهجویان فراری از آتش به دهکده‌ها و شهرها شدند و بسیاری از مهاجران پس از آتش سوزی در راه‌ها و مزارع خوابیده‌اند

کنستانتینوس تئوفیلوپول رئیس آتش نشانی محلی به یک شبکه تلویزیونی دولتی گفت ظرف مدت زمان کوتاهی، در بیش از سه مکان آتش سوزی رخ داد.

او گفت برخی از مهاجران معترض برای آتش نشانانی که در تلاش برای کنترل آتش بودند مانع ایجاد کردند.

گزارش شده آتش‌سوزی اصلی در آغاز به خاطر باد شدید شدت گرفت.

حدود ۲۰ آتش‌نشان و ۱۰ ماشین آتش‌نشانی و یک هلیکوپتر برای اطفای حریق به این منطقه اعزام شده بودند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

بعد از این حادثه نخست وزیر یونان، افرادی که "آشوبگر" خواند را عامل آتش‌سوزی معرفی کرد و گفت این افراد به گرفتن آزمایش کرونا معترض بودند.

شماری از پناهجویان به بی بی سی فارسی گفته‌اند اساسا در این اردوگاه پزشکی وجود ندارد و گردانندگان کمپ به بهانه کرونا کل چادر یک خانواده را جمع می‌کردند.

ساکنان موریا به بی‌بی‌سی فارسی گفته‌اند این آتش‌سوزی در پی درگیری پناهجویان با نیروهای یونانی بر سر قرنطینه این اردوگاه رخ داد.

هفته گذشته پس از آنکه آزمایش یکی از پناهجویان مثبت اعلام شد، این کمپ قرنطینه شد. تا کنون ۳۶ مورد کرونا در این کمپ تایید شده است.

هماهنگ کننده پروژه پزشکان بدون مرز گفته سخت بتوان گفت چه چیز باعث این آتش سوزی شده است. او گفته "این یک بمب ساعتی بود و سرانجام منفجر شد". او گفته مردم سال‌هاست در این اردوگاه در شرایط غیر انسانی نگهداری می‌شوند.

در ماه آوریل، دیده بان حقوق بشر هشدار داده بود که مقامات یونانی درخصوص "ازدحام شدید" در این اردوگاه اقدامات کافی انجام نداده‌اند و آمادگی کافی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا وجود ندارد.

حالا مسئولان شهری لسبوس می‌گویند وضعیت بسیار دشواری است چون برخی از پناهجویان کرونا دارند.