پومپئو: روسیه به احتمال زیاد، آلکسی ناوالنی را مسموم کرده

آلکسی ناوالنی

منبع تصویر، Reuters

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا می‌گوید که "احتمال بالایی" وجود دارد که مظنونان مسموم کردن آلکسی ناوالنی، رهبر مخالفان پوتین، از مقامات ارشد دولت مسکو دستور گرفته باشند.

به گفته آقای پومپئو، آمریکا در حال بررسی چگونگی واکنش به این مسئله است.

ناتو و آلمان اعلام کرده‌اند که "دلایل محکم و مستدلی" در اختیار دارند که نشان می‌دهد آقای ناوالنی با گاز سم اعصاب نوویچوک مسموم شده است.

سخنان آقای پومپئودر حالی بیان می‌شود که چند روز قبل دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا حاضر به محکوم کردن این عمل روسیه نشد.

آلکسی ناوالنی ماه گذشته در پروازی که از سیبری به مقصد مسکو در حال حرکت بود، حالش بد شد و و بعدا برای درمان به برلین آلمان منتقل شد.

این منتقد ۴۴ ساله ولادمیر پوتین در حال حاضر در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان چارته برلین بستری است و پزشکان وی را در وضعیت کمای مصنوعی قرار داده‌اند.

مایک پومپئواین سخنان را در مصاحبه با یک رسانه محافظه‌کار آمریکایی و در جواب به این سوال که آیا آمریکا در مورد حملات احتمالی دولت روسیه علیه منتقدانش کاری خواهد کرد، گفته است.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

دبیرکل ناتو گفته است که "دلایل محکم و مستدلی" وجود دارد که آقای ناوالنی توسط روسیه مسموم شده است

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آقای پومپئو گفته است که ایالات متحده آمریکا به همراه اتحادیه اروپا به طور روشن "انتظار دارند تا کسانی که مسئول این عمل هستند شناسایی و مجازات شوند."

او گفت: "ما تمام تلاش‌مان را خواهیم کرد تا بفهیم که چه کسی مسئول این اقدام بوده است."

به گفته وی "مردم در سراسر جهان متوجه اینگونه رفتار روسیه هستند" و "وقتی می‌بینند که یک مخالف حکومت مسموم شده، می‌فهمند که احتمال زیادی وجود دارد که روسیه این عمل را انجام داده است".

وزیر خارجه آمریکا حاضر به تایید اینکه این کشور پاسخی به روسیه در این خصوص خواهد داد نشد، و گفت "من نمی‌خواهم در مقابل رئیس‌جمهور قرار بگیرم" اما در عین حال گفت که واشنگتن تلاش‌های خودش را می‌کند تا "احتمال وقوع چنین اتفاقی در آینده کمتر بشود".

دونالد ترامپ روز یکشنبه گفت که هیچ مدرکی در مورد مسمومیت آلکسی ناوالنی، رهبر مخالفان روسیه ندیده است.

آقای ترامپ در یک نشست خبری گفت "دقیقا" نمی‌داند چه اتفاقی برای آقای ناوالنی افتاده اما "آن را بررسی خواهد کرد." رئیس‌جمهوری آمریکا سپس به خبرنگاران گفت که انتقادهای خود را متوجه چین کنند.

ناتو از روسیه خواسته است تا برنامه گاز اعصاب نوویچوک خود را در اختیار ناظران بین‌المللی قرار دهد.

روز چهارشنبه روسیه اقدام آلمان در مقصر دانستن این کشور برای مسموم کردن مخالف شناخته شده کرملین را محکوم کرد و سفیر آلمان در روسیه را به وزارت خارجه‌اش احضار کرد.

روسیه اقدام آلمان و ناتو را "اتهامات بی‌اساس" خواند و برلین را متهم به این کرد که از آلکسی ناوالنی برای ساختن یک پرونده "جهت بی‌اعتبار کردن روسیه" استفاده می‌کند.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

روسیه اقدام آلمان در مقصر دانستن این کشور برای مسموم کردن مخالف شناخته شده کرملین را محکوم کرد و سفیر آلمان در روسیه را به وزارت خارجه‌اش فراخواند

آقای ناوالنی کیست؟

نام او با افشای فساد مقامات روسیه بر سرزبان‌ها افتاد. او حزب "روسیه متحد" ولادیمیر پوتین را "حزب کلاهبردارها و سارقان" نامید و چندین بار به زندان افتاد.

در سال ۲۰۱۱، در پی اعتراضاتی در مورد تقلب حزب آقای پوتین در انتخابات پارلمانی، ۱۵ روز به زندان افتاد.

الکسی ناوالنی در ژوئیه ۲۰۱۳ هم به اتهام اختلاس به زندان افتاد، اما او این اتهام را سیاسی خواند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

آقای ناوالنی یکی از مخالفان شناخته شده ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه است

او تلاش کرد که در سال ۲۰۱۸ در انتخابات ریاست جمهوری روسیه شرکت کند، اما به دلیل محکومیت‌های قبلی در مورد کلاهبرداری از شرکت در انتخابات منع شد. اتهامی که او باز هم آن را با انگیزه‌های سیاسی دانست.

آقای ناوالنی همچنین در سال ۲۰۱۹ پس از آن که خواستار اعتراضاتی بدون مجوز شد، به مدت ۳۰ روز به زندان افتاد.

آقای ناوالنی ۴۴ ساله از منتقدان سرسخت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه است.

او دو ماه پیش رای‌گیری برای اصلاح قانون اساسی در روسیه را "کودتا" و "نقض قانون اساسی" خواند. این اصلاحات به آقای پوتین اجازه می‌دهد که برای دو دوره دیگر در پست ریاست جمهوری باقی بماند.

سخنگوی آقای ناوالنی گفته که احتمال دارد چیزی در چای او که در فرودگاه خورده بود، ریخته باشند.