توفان برق بیش از نیم میلیون نفر در جنوب آمریکا را قطع کرد

توفان سالی

منبع تصویر، Reuters

توفند سالی موجب شد تا بیش از نیم میلیون نفر از ساکنان سواحل جنوب و جنوب شرقی آمریکا در خاموشی بمانند و باران‌های سیل آسا و موج‌های طوفان سواحل این بخش از کشور را در هم کوبیده است.

شدت بادهای توفان سالی روز چهارشنبه و پس از رسیدن به ساحل کمتر شده بود اما این توفان همچنان با سرعت در ایالت‌های فلوریدا و آلاباما در حال تخریب است و آبگرفتگی موجب بروز خسارتهای فراوانی شده است.

این توفند با ورود به جنوب آمریکا باعث باران های سیل آسا و خیزش امواج دریا شده، قایق ها را در هم کوبیده و پل ها را شکسته است.

سالی (Sally) به عنوان یک توفند (توفان فوق استوایی) درجه دو وارد خشکی شد که اکنون از شدت آن کاسته شده و به یک توفان استوایی بدل شده است. با این حال سرعت پایین حرکت توفان آن را بسیار خطرناک می کند.

پنساکولا در ایالت فلوریدا به شدت آسیب دیده و یک کرجی سرگردان بخشی از پل "بی بریج" را شکسته است.

همچنین بخش هایی از آلاباما شاهد خیزش امواج دریا هستند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

بالا آمدن آب و آبگرفتی موجب بروز خسارت‌های فراوانی شده است

این توفان در ساعت ۱۶:۰۰ به وقت محلی در ۸۸ کیلومتری شمال پنساکولا و در نزدیکی مرز آلاباما قرار داشت و با سرعت کم ۱۰ کیلومتر در ساعت در جهت شمال شرقی در حرکت بود.

به گفته مرکز ملی توفند آمریکا سالی ابتدا در ساعت ۰۴:۴۵ به وقت محلی در روز چهارشنبه در آلاباما به خشکی رسید و حداکثر سرعت بادهای آن نزدیک ۱۷۰ کیلومتر در ساعت بود.

تازه ترین ارزیابی نشان می دهد سرعت بادهای آن اکنون حدود ۱۰۰ کیلومتر در ساعت است، اما باعث جاری شدن سیل و خیزش امواج شده است.

منبع تصویر، Reuters

در بسیاری نقاط ۴۵ سانتیمتر بارندگی ثبت شده و سیل هایی به عمق یک و نیم متر در بخش های مرکزی پنساکولا روی داده است.

هرچند شدت بادهای این توفان به ویرانگری توفان "لورا" که ماه پیش روی داد نیست اما باعث تکه شدن قایق ها شد و یک کرجی را به پایه های پل "بی بریج" کوبید.

کی آیوی فرماندار آلاباما گفت که بسیاری نواحی در اطراف "موبیل" شاهد سیل های بی سابقه هستند.

به گزارش یک وبسایت به نام "پاور اوتج" برق بیش از ۵۰۰ هزار خانه و کسب و کار در آلاباما و فلوریدا قطع شده است.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

یکی از کرجی های سرگردان در پسناکولا در فلوریدا

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

توفند سالی یکی از چندین توفانی است که هم اکنون در اقیانوس اطلس شکل گرفته اند.

آلاباما، فلوریدا و میسیسیپی جملگی وضعیت اضطراری اعلام کرده اند. جان بل ادواردز فرماندار لوئیزیانا، ایالتی که اخیرا شاهد توفند لورا بود، روز سه شنبه در توییتی نوشت که ساکنان ایالت باید خود را برای باقی فصل توفان "هرچه که در چنته دارد آماده کنند."

نقش گرمایش زمین

به گفته کارشناسان سرعت پایین حرکت توفان می تواند ناشی از تغییر اقلیم باشد. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۸ در نشریه "نیچر" چاپ شد دریافت که سرعت توفندها و توفان های استوایی بین سال های ۱۹۴۹ تا ۲۰۱۶ حدود ۱۰ درصد کاهش پیدا کرده است، کاهشی به افزایش میزان بارندگی در ناحیه توفان زده مرتبط دانسته شد.

اد راپاپورت معاون مدیر "ان اچ سی" به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: "ویژگی سالی که کمتر دیده می شود این است که سرعت حرکت آن باعث تشدید سیل می شود."

بارندگی ناشی از توفان حتی پیش از رسیدن مرکز آن به خشکی باعث شد جاده ها در آلاباما زیر آب رود.

سایر نواحی در طول سایل هم تحت تاثیر قرار گرفت به طوری که در میسیسیپی سواحل و بزرگراه ها زیر آب رفت و خانه هایی ساخته شده در نواحی پست در لوئیزیانا هم زیر آب رفت.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

برق صدها هزار خانه و کسب و کار قطع شده است

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

توفان به دلیل سرعت پایین باعث باران های سیل آسا می شود - آلاباما