مسمومیت سیاستمدار مخالف پوتین: 'ناوالنی در هتل مسموم شده نه فرودگاه'

ناوالنی در بیمارستان

منبع تصویر، @navalny

توضیح تصویر،

ناوالنی روز سه شنبه این عکس را از روی تخت بیمارستان در آلمان در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد و اعلام کرد که بدون دستگاه تنفس مصنوعی نفس می‌کشد

نزدیکان آلکسی ناوالنی، سیاستمدار مخالف ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه که پس از مسمومیت با "سم نوویچوک" در بیمارستانی در برلین آلمان بستری است، می‌گویند که پژوهشگران آلمانی در یک بطری آب در هتل محل اقامت او در شهر تومسک در سیبری آثار سم نوویچوک را پیدا کرده‌اند.

این یافته جدید که پنجشنبه ۱۷ سپتامبر اعلام شده، این گمان را که آقای ناوالنی در فرودگاه مسموم شده، رد می‌کند.

آقای ناوالنی روز ۲۰ اوت در یک پرواز در راه بازگشت از شهر تومسک به مسکو در هواپیما به زمین افتاد و هواپیما مجبور به فرود اضطراری در شهر امسک شد.

دستیاران آقای ناوالنی ویدئوهایی را منتشر کردند که نشان می‌دهد آنها پس از شنیدن خبر مسمومیت او، وسایلش را از اتاق هتلش در شهر تومسک سیبری برای نمونه‌برداری جمع‌آوری کرده‌اند.

او بعدا برای مداوا به بیمارستان چارته در برلین پایتخت آلمان منتقل شد و مدتی را در حالت اغما بود.

آلمان اعلام کرد که نتیجه آزمایش‌های سم‌شناسی در یک آزمایشگاه نظامی این کشور حاکی از "شواهد مستدلی" از مسموم شدن آلکسی ناوالنی با سم اعصاب نوویچوک است. متخصصان سوئدی هم این نظر را تایید کرده اند.

سازمان منع تسلیحات شیمیایی هم اعلام کرده است که به طور مستقل نمونه هایی از وسایل آقای ناوالنی را که جمع‌آوری کرده همراه با یافته های خود را به آلمان ارائه خواهد کرد.

نزدیکان آقای ناوالنی می‌گویند که او به دستور ولادیمیر پوتین مسموم شده است اما کرملین هر گونه دخالت در این مساله را رد کرده است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آقای ناوالنی تا پایان دوران درمان خود در بیمارستانی در برلین می‌ماند.

دو روز پیش، کایرا یارمیش، سخنگوی الکسی ناوالنی در توییتی نوشت که او پس از بهبودی به روسیه باز خواهد گشت.

در واکنش به انتشار خبری درباره احتمال ملاقات میان آقای ناوالنی و آقای پوتین پس از بهبودی آقای ناوالنی، سخنگوی کاخ کرملین اعلام کرد که ضرورتی برای چنین دیداری نیست و قرار نیست چنین ملاقاتی انجام شود.

آقای ناوالنی هم روز سه‌شنبه ۱۵ سپتامبر عکسی از خود در اینستاگرام منتشر کرد و نوشت که "از دیروز بدون کمک دستگاه تنفس مصنوعی می‌تواند نفس بکشد."

آقای ناوالنی ۴۴ ساله از منتقدان سرسخت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه است.

نام او با افشای فساد مقامات بر سرزبان‌ها افتاد. او حزب "روسیه متحد" ولادیمیر پوتین را "حزب کلاهبردارها و سارقان" نامید و چندین بار به زندان افتاد.

آقای ناوالنی همچنین در سال ۲۰۱۹ پس از آن که خواستار اعتراضاتی بدون مجوز شد، به مدت ۳۰ روز به زندان افتاد.

او دو ماه پیش، رای‌گیری برای اصلاح قانون اساسی در روسیه را "کودتا" و "نقض قانون اساسی" خواند.

این اصلاحات به آقای پوتین اجازه می‌دهد که برای دو دوره دیگر در پست ریاست جمهوری باقی بماند.