گزارش سنا: فعالیت هانتر بایدن در شرکت اوکراینی 'مشکل‌ساز' بود

جو بایدن در کنار پسرش هانتر در سال ۲۰۱۶ در واشنگتن

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

جو بایدن در کنار پسرش هانتر در سال ۲۰۱۶ در واشنگتن

سناتورهای جمهوری‌خواه در گزارشی نتیجه گیری کرده اند که فعالیت هانتر بایدن در یک شرکت انرژی در اوکراین در دوره ای که پدرش معاون رئیس جمهور بود "مشکل ساز" بوده است.

با این حال این گزارش می‌گوید شواهدی وجود ندارد که نشان دهد فعالیت های مالی او در اوکراین بر سیاست خارجی آمریکا در قابل این کشور تاثیری داشته است.

حضور هانتر بایدن در هیات مدیره شرکت بوریسما به رشته حوادثی دامن زد که در نهایت استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را در پی داشت.

آقای ترامپ متهم بود به اوکراین فشار آورده تا درباره فعالیت های هانتر و جو بایدن در آن کشور تحقیق کند و از کمک نظامی به اوکراین به عنوان اهرم فشاری برای این تحقیقات استفاده کرد.

او در مجلس نمایندگان کنگره استیضاح شد اما از سوی سنا تبرئه شد.

گزارش ۸۷ صفحه ای سنا فعالیت هانتر بایدن در یک شرکت مظنون به فساد را "مشکل ساز" خواند و گفت "صورت خوبی نداشته" به خصوص از این جهت که دولت آمریکا در آن زمان سعی داشت به مقابله با فساد در اوکراین کمک کند.

با این حال این گزارش به جزییات قابل توجه بیشتری غیر از آنچه قبلا در گزارش های خبری منتشر شده یا در جریان شهادت در کمیته های استیضاح آقای ترامپ بیان شده ارائه نکرد.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آقای ترامپ ادعا کرده که جو بایدن برای کمک به منافع تجاری پسرش در امور اوکراین دخالت کرده بود، اما کمیته سنا شواهدی از این موضوع نیافت.

سابقه

محاکمه استیضاح بر تماس تلفنی آقای ترامپ با رئیس جمهور اوکراین متمرکز بود؛ تماسی که در آن به نظر می رسید به دولت اوکراین فشار می آورد تا تحقیقات درباره بایدن ها را شروع کند.

آقای ترامپ ادعا می کرد که جو بایدن، که در سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷ معاون رئیس جمهور باراک اوباما بود، تلاش کرده بود به برکناری یک دادستان اوکراینی به نام ویکتور شوکین دامن بزند تا به نفع شرکت بوریسما عمل کرده باشد.

اما ویکتور شوکین که آقای بایدن به دلیل ادعای فساد خواستار برکناری اش بود، همچنین هدف انتقاد اروپایی ها و مقام های آمریکایی از جمله جمهوری خواهان بود.

گزارش چه می گوید؟

کمیته امنیت ملی سنا دریافت که دو عضو دولت اوباما در سال ۲۰۱۵ درباره پست پردرآمد هانتر بایدن در هیات مدیره بوریسما به کاخ سفید شکایت کرده بودند.

آن گزارش می گوید: "پست هانتر بایدن در هیات مدیره بوریسما تلاش کسانی که اصلاحات ضدفساد در اوکراین را پیش می بردند تحت الشعاع قرار داد."

با این حال این گزارش شواهدی پیدا نکرد که سیاست دولت اوباما تحت تاثیر این مساله قرار گرفته بود. این گزارش در عوض نگرانی مقام هایی را منعکس کرد که گفته اند پست هانتر بایدن "برای همه مقام های آمریکایی که در اوکراین دستور کار مبارزه با فساد را دنبال می کردند صورت خوبی نداشت."

این گزارش می گوید: "کار هانتر بایدن در هیات مدیره بوریسما مشکل ساز بود و در اجرای موثر سیاست مربوط به اوکراین تداخل می کرد." این گزارش افزود که بستگان بایدن َ"از معاونت ریاست جمهوری جو بایدن سود مالی بردند."

واکنش کارزار بایدن

کارزار انتخاباتی آقای بایدن این گزارش را به عنوان تلاش جمهوری خواهان برای تضعیف او و انحراف توجه عمومی از بحران کرونا رد کرده است.

هفته پیش میت رامنی، سناتور جمهوری خواه، از تحقیقات این کمیته سنا به عنوان "عملکردی سیاسی" انتقاد کرد.

او گفت: "تلاش برای صدمه زدن به مخالفان سیاسی استفاده مشروعی از سازوکار دولت، کنگره یا پول مالیات دهندگان نیست."

آقای بایدن هم اکنون به عنوان نامزد حزب دمکرات در انتخابات ماه نوامبر با دونالد ترامپ رقابت می کند.