قطر میزبان نخستین ماموریت نیروی فضایی آمریکا

نیروی فضایی

منبع تصویر، US AIR FORCE HANDOUT

اوایل ماه جاری، ۲۰ سرباز آمریکایی در پایگاه هوایی العدید قطر به عنوان جدیدترین نفرات نیروی فضایی آمریکا سوگند یاد کردند و به نخستین نیروهای مستقر در خارج جدیدترین شاخه نیروهای مسلح ایالات متحده تبدیل شدند.

منتقدان عقیده دارند که نیروی فضایی و نفرگیری برای آن چیزی جز یک پروژه بیهوده شخصی برای دونالد ترامپ نیست.

تاد بنسون، سرهنگ نیروی هوایی آمریکا و مدیر نیروی فضایی در فرماندهی مرکزی نیروی هوایی آمریکا، روز اول سپتامبر در جریان انتقال رسمی این گردان به نیروی فضایی به آن‌ها گفت که "این گروه دارد یک کار تاریخی می‌کند، نخستین اعضای نیروی فضایی ایالات متحده که برای حمایت از عملیات‌ نظامی اعزام می‌شوند."

البته حضور نیروهای آمریکایی در خاورمیانه مساله جدیدی نیست، اما به گفته مورخان نخستین "جنگ فضایی" تاریخ در همین منطقه به وقوع پیوست. نیروهای آمریکایی در سال ۱۹۹۱ و در خلال عملیات توفان صحرا از سامانه موقعیت‌یاب جهانی (جی‌پی‌اس) برای عقب راندن نیروهای عراقی از کویت استفاده کردند.

این شاخه جدید نظامی که تحت نظارت نیروی هوایی آمریکا فعالیت می‌کند می‌گوید که فعلا قصدی برای اعزام نیرو به مدار ندارد و ماموریتش محافظت از دارایی‌های آمریکا مانند صدها ماهواره‌ای است که استفاده ارتباطی و جاسوسی دارند.

باربارا برت، وزیر نیروی هوایی ایالات متحده، می‌گوید که نیروی فضای شامل حدودا ۱۶ هزار پرسنل نظامی و غیرنظامی نیروی هوایی خواهد شد. دولت آقای ترامپ برای سال اول فعالیت این نیرو بودجه‌ای ۴۰ میلیون دلاری در نظر گرفته است.

نیروی فضایی بعضا در پی ایجادش توسط آقای ترامپ مورد تمسخر قرار گرفته است. آخرین باری که یک شاخه جدید - نیروی هوایی - به نیروهای مسلح آمریکا اضافه شد سال ۱۹۴۷ بود.

شبکه نتفلیکس سریالی کمدی با همین عنوان پخش می‌کند، و همه چیز این نیرو به موضوع طنز تبدیل شده است - از لباس‌های استتاری جنگلی که هیچ شباهتی به فضای بین ستاره‌ای ندارند گرفته تا استفاده از نشانی که خیلی شبیه علامت سریال پیشتازان فضا است.

این نیرو از تصمیم خود مبنی بر استفاده از یونیفورم‌های استتاری دفاع کرده است و می‌گوید که دارد "از یونیفورم‌های فعلی نیروی زمینی/هوایی استفاده می‌کند" و با این کار "پولی بابت طراحی/تولید لباس جدید هزینه نمی‌کند".