پاپ درخواست دیدار پومپئو را رد کرد

پومپئو و کونته

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

وزیر خارجه آمریکا به رم رفته است

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، حاضر به دیدار با مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا نشده است.

واتیکان درخواست ملاقات وزیر خارجه آمریکا را رد کرده و می‌گوید پاپ در جریان کارزارهای انتخاباتی با سیاستمداران را به حضور نمی‌پذیرد.

همزمان مقام‌های ارشد واتیکان با رد انتقادات اخیر آقای پومپئو از توافق کلیسای کاتولیک با چین، گفته‌اند به نظر می‌رسد سخنان او بهره‌برداری تبلیغاتی در سیاست داخلی آمریکا دارد.

وزیر خارجه آمریکا چندی پیش گفت توافق با چین "مرجعیت اخلاقی" کلیسای کاتولیک را زیر سوال می‌برد.

واتیکان با چین به توافقی رسیده که به پاپ اختیارات محدودی در تعیین اسقف‌های کاتولیک در چین می‌دهد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در میان قشرهای سنتی و مذهبی آمریکا طرفدار دارد، از جمله کاتولیک‌های محافظه‌کار که پاپ فرانسیس را زیادی نواندیش می‌دانند.

تقابل با چین یکی از محورهای سیاست خارجی آقای ترامپ و تبلیغات انتخاباتی او بوده است.

مایک پومپئو روز چهارشنبه در رم موضع خود در انتقاد از تجدید توافق واتیکان با چین را تکرار کرد.

در چین کاتولیک‌های پیرو پاپ با آزار حکومت مواجهند و باید پیرو یک کلیسای کاتولیک باشند که حکومت چین به رسمیت شناخته است.

مقام‌های واتیکان می‌گویند هرچند توافق با چین بی‌نقص نیست اما بعد از دهه‌ها زیرزمینی شدن کاتولیک‌های پیرو پاپ در چین، این یک قدم رو به جلو به شمار می‌رود.

کاردینال پیترو پارولین درباره نپذیرفتن درخواست آقای پومپئو گفت: "پاپ پیش از این به وضوح گفته بود که چهره‌های سیاسی را در فصل انتخابات به حضور نمی‌پذیرد."

او درباره تبلیغاتی بودن انتقاد از کلیسای کاتولیک گفت: "بعضی‌ها چنین تفسیر دارند که آن صحبت‌ها بیش از هر چیزی مصرف داخلی داشته است. من دلیل قطعی برای آن ندارم، اما قطعا این یک تفسیر ممکن است."

او افزود توافق واتیکان و چین "مساله‌ای است که هیچ ارتباطی به سیاست آمریکا ندارد. این موضوعی میان کلیساها است و نباید برای چنین اهدافی به آن پرداخته شود."