آلکسی ناوالنی، رهبر مخالفان روسیه پوتین را عامل مسمومیت خود خواند

ناوالنی

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

هفته گذشته ناوالنی از بیمارستانی در شهر برلین آلمان مرخص شد؛ عکس جدیدی که او از خودش در اینستاگرام منتشر کرده است

آلکسی ناوالنی، مخالف سرشناس دولت روسیه می‌گوید که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه شخصا مسئول مسموم کردن او بوده است.

آقای ناوالنی، که هفته گذشته از بیمارستانی در برلین آلمان مرخص شد، در مصاحبه با نشریه آلمانی اشپیگل گفت: "اطمینان دارم که پوتین در این ماجرا دست داشته است، هیچ توجیه دیگری پیدا نمی‌کنم."

در این مصاحبه که پنجشنبه اول اکتبر، ده مهر در نشریه اشپیگل منتشر شد آقای ناوالنی گفت که دستور استفاده از نوویچوک فقط می‌تواند از طرف روسای سه سرویس اطلاعاتی امنیتی روسیه که همه زیر نظر پوتین کار می‌کنند، صادر شود.

او افزود: "اگر به جای سه نفر، ۳۰ نفر به این سم دسترسی داشته باشند، این دیگر یک تهدید جهانی است."

این مصاحبه اولین مصاحبه آقای ناوالنی از زمان بیماری‌اش است.

کارشناسان در آلمان، جایی که آقای ناوالنی در حال گذراندن دوران نقاهت پس از بیماری است گفتند که او با سم اعصاب نوویچوک مسموم شده است. این یافته در آزمایشگاه‌هایی در فرانسه و سوئد هم تایید شده است.

کاخ کرملین هر گونه دخالت در این ماجرا را رد کرده است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آقای ناوالنی، ۴۴ ساله در بیستم ماه اوت در جریان پروازی از سیبری حالش به هم خورد و بعد به بیمارستان شارته به برلین پایتخت آلمان منتقل شد.

نزدیکان او ابتدا فکر میکردند که او از طریق چای در فرودگاه تومسک مسموم شده است اما بعدا اعلام شد که آثار سم نوویچوک در بطری آبی در اتاق محل اقامتش در تومسک پیدا شده است.

آقای ناوالنی در این مصاحبه درباره تجربه خود می‌گوید: "دردی احساس نمی‌کنی اما می‌دانی که در حال مرگ هستی. خیلی فوری"

او گفت که در پی "یک رشته خوش شانسی‌ها" خیلی فوری تحت درمان پزشکی قرار گرفت و نجات یافت وگرنه "فقط مرگ به یک علت مشکوک بود."

او در پاسخ به سوالی درباره اینکه به چه دلیلی پوتین باید او را هدف این حمله قرار دهد به ناآرامی های اخیر در منطقه خاباروفسک در شرق روسیه اشاره کرد.

از دو ماه پیش، خاباروفسک، شرقی‌ترین شهر روسیه، شاهد تظاهرات دائمی ضد پوتین بوده است.

این شهر از زمان بازداشت سرگئی فرگال، فرمانداری که محبوبیت فراوانی داشت، به صحنه اعتراضات ضد دولتی تبدیل شد و به افزایش نارضایتی مردم علیه دولت دامن زده است.

آقای ناوالنی با اشاره به این اعتراضات می‌گوید: "کرملین دست به اقدامات شدیدی زده تا مانع بروز اتفاق مشابه "وضعیت بلاروس" در منطقه خاباروفسک شرق روسیه شود.

او می‌گوید: "سیستم برای بقای خود می‌جنگد و ما با عواقب آن رو به رو شدیم."

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

الکسی ناوالنی و همسرش یولیا ، عکس هفته گذشته

هفته پیش آقای ناوالنی از بیمارستان شارته در برلین که در آن تحت مداوا بود، مرخص شد اما هنوز برای بهبودی کامل زیر نظر پزشکان و مشاوران روحی این مرکز قرار دارد.

سخنگوی الکسی ناوالنی اعلام کرد که حساب های بانکی او در روسیه مسدود شده و آپارتمان سه خوابه او در جنوب شرقی مسکو پایتخت روسیه روز ۲۷ اوت ضبط شده است.

اشپیگل از آقای ناوالنی پرسید که آیا همچنان می‌خواهد پس از بهبودی به روسیه بازگردد، و او پاسخ می‌دهد: "همچنان می‌خواهم به شهرهای مختلف روسیه سفر کنم، در هتل‌ها اقامت کنم و از بطری‌های آب توی اتاق‌ها بنوشم. چه کار دیگری می‌توانم بکنم؟"

اتحادیه اروپا و تعدادی از دیگر کشورهای جهان از دولت روسیه خواستند که درباره این ماجرا تحقیق کند.

در سال ۲۰۱۸ از یک سم اعصاب از گروه نوویچوک هم برای مسموم کردن سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روسی و دخترش در سالزبری بریتانیا استفاده شد. آقای اسکریپال و دخترش هر دو زنده ماندند، اما یک زن محلی به نام داون استورجس پس از تماس با این سم درگذشت.

بریتانیا نهاد اطلاعات نظامی روسیه را به انجام آن حمله متهم کرد و در پی آن بیست کشور بیش از ۱۰۰ دیپلمات و جاسوس روسی را اخراج کردند. اما مسکو هرگونه دخالت در این قضیه را رد کرد.