توافق اسرائیل و لبنان برای مذاکره درباره اختلافات مرزهای دریایی دو کشور

نیروهای سازمان ملل

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

لبنان و اسرائیل درباره مرزهای خود در منطقه شرق دریای مدیترانه اختلاف نظر دارند

آمریکا می‌گوید که با میانجیگری این کشور، لبنان و اسرائیل که رسما با هم در حال جنگ هستند، توافق کردند که درباره اختلافات مرزی در منطقه دریای مدیترانه مذاکرات را آغاز کنند.

مقامات اسرائیل و لبنان روز پنجشنبه اول اکتبر، ۱۰ مهر در اظهارنظرهای جداگانه از توافق برای مذاکره با هدف حل اختلافات مرزی میان دو کشور در منطقه مرزی شرق مدیترانه خبر دادند.

نبیه بری رئیس پارلمان لبنان و رئیس جنبش امل گفت که درباره "چارچوب" مذاکرات، توافق حاصل شده و مذاکرات زیر نظر نمایندگان سازمان ملل و در حضور نماینده آمریکا انجام می‌شود.

به گفته رئیس پارلمان لبنان، افسران ارتش این کشور زیر نظارت میشل عون، رئیس جمهور، در این مذاکرات شرکت خواهند داشت.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

نبیه بری رئیس پارلمان لبنان در جلسه مطبوعاتی در بیروت چارچوب توافق را قرائت کرد اما تاکید کرد که 'این نسخه نهایی نیست'

یووال استاینیتز، وزیر انرژی اسرائیل هم گفت که این مذاکرات اواسط ماه جاری میلادی، اکتبر آغاز خواهد شد. به گفته این مقام اسرائیلی این نخستین تماس رسمی اسرائیل با لبنان پس از حدود سه دهه است.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، از این توافق به عنوان "توافقی تاریخی" استقبال کرد و آن را حاصل سه سال میانجیگری آمریکا دانست.

آقای پومپئو در یک توییت نوشت: "این پیشنهاد ظرفیت ثبات، امنیت و رفاه بیشتری را برای شهروندان هر دو کشور فراهم خواهد کرد."

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

لبنان و اسرائیل در شرق دریای مدیترانه مرزهای مشترک دارند و بر سر حدود این مرزها اختلاف نظر دارند. حل این اختلافات به هر دو کشور کمک می‌کند تا بتوانند از منابع گازی در دریا بهره‌مند شوند.

از زمان جنگ اعراب و اسرائیل در سال‌های ۱۹۴۸-۴۹ دو کشور عملا همچنان در وضعیت جنگ هستند.

ارتش اسرائیل در اوائل دهه هشتاد میلادی برای جلوگیری از حمله گروه‌های فلسطینی مستقر در لبنان وارد لبنان شد اما در سال ۲۰۰۰ از جنوب این کشور عقب‌نشینی کرد.

در سال ۲۰۰۶، اسرائیل و حزب‌الله لبنان یک جنگ یک ماهه داشتند که حدود ۱۱۹۰ لبنانی و ۱۶۳ اسرائیلی در این جنگ کشته شدند.

این درگیری با وساطت سازمان ملل به آتش‌بس انجامید.

لبنان از سال گذشته صحنه اعتراضات گسترده مردمی علیه فساد و ناکارآمدی مقامات دولتی بوده است و در پی وقوع انفجاری مرگبار در بندر بیروت که به مرگ حدود دویست نفر انجامید، اعتراضات شدیدتر شد که به استعفای دولت حسان دیاب منجر شد.

یک هفته پیش هم مصطفی ادیب، نخست‌وزیر لبنان پس از تلاش بی‌نتیجه برای تشکیل دولت، اعلام کرده که از مقامش کناره گیری می‌کند.

گزارش شده که او برای انتخاب برخی از وزیران نتوانست با گروه امل و حزب الله به توافق برسد.

خبر توافق برای آغاز مذاکرات اسرائیل و لبنان در حالی منتشر شده است که دو هفته پیش دو کشور عربی امارات و بحرین به شکل رسمی توافق عادی سازی روابط با اسرائیل را در کاخ سفید آمریکا امضا کردند. این توافق با میانجیگری آمریکا به دست آمد.